Ana Sayfa Ev Aksesuarları En Modern Ayna Modelleri 2021

En Modern Ayna Modelleri 2021

Yeni yıla sayılı günler kala 2020 yılı ayna modelleri kendini göstermeye başladı.Yıllardır ev dekorasyonunda aynalar, evi aydınlatan ve ferahlatan dekoratif objeler olarak sihirli değnek gibidirler. Bu nedenle uzun yıllardır iç mimarlar tarafından ev ve ofis tasarımlarından rezidans ve hotel yaşam alanlarında kullanımı sürdürüyor.

En Modern Ayna Modelleri 2021

Farklı geometrik şekillerden oluşan aynalardan bir düzen oluşturabilirsiniz!

Aynaların özellikle evlerde küçük salonları karşıt yansıtmalar ile daha geniş algı yaratmada ve gün ışığını az alan odaları aydınlatmak, daha ferah ve aynı zamanda şık bir dekor  kazanmak için tercih edebilirsiniz. Peki bunu yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

Ev dekorasyonu ya da ofis için ayna seçerken, bulunduğunuz mekanın dekorasyonuna uygun ayna seçmeniz ve aynayı doğru noktaya yerleştirmeniz çok önemlidir. Seçtiğiniz aynanın ve  kullanacağınız duvarın boyutu orantılı olmasına, aynanın şekli kullanacağınız oda ya da koridora göre dikdörtgen, kare ya da oval olarak tercih edebilirsiniz. Odanız ve mobilyalarınızın rengine ve tarzına göre ayna renginizi seçebilirsiniz. Siyah, beyaz, ahşap tonlar tüm dekorasyonlara uyum sağlayan renklerdir. Yaldızlı gümüş ya da altın renkler ile modern ve lüks bir dekor elde edebilirsiniz.

2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri

2020 yılında aynalar yine salon ve koridorlarda yerini alıyor. Son trend olan çok parçalı ya da küçük parçalardan oluşan aynalar oldukça tercih ediliyor. Geometrik kesimlerden oluşan çok parçalı aynalar modern ve şık bir dekor için tercih edilebilirsiniz. Daha klasik, romantik ya da retro  tarzı seviyorsanız eskitilmiş ayna modelleri ile şık ama modern bir uyum yakalayabilirsiniz. Yıllardır vazgeçilmeyen oymalı aynalar da çok klasik ve romantik evlerde tercih ediliyor. Kenarları oymalı aynalar ile zarif bir dekorasyon tarzı yakalamak istiyorsanız mutlaka salon ya da koridorunuzda kullanabilirsiniz.

Aynalar varak kaplama işlemi ile de antika bir varak ayna görünümü elde edebilirsiniz. Mekanlarınız görkemli bir hava katmak için sevdiğiniz ya da beğendiniz desenlerde eskitme tekniğini kullanarak altın ya da gümüş varak renklerini tercih ederek yine antika tarzında bir dekor elde edebilirsiniz.

2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri
2020 Ayna Modelleri

Dekoratif Ayna Modelleri

Son zamanlarda insanlar ortamlardaki dekoratif görüntüye daha fazla önem verir oldu. Bunun için iç dizayn çalışmaları yapan mimarlara yönelim arttı. Mimarlar göze hoş görünen, dekorasyona uygun, modern olarak çarpıcı, dekoratif malzemeler ile daha çok çalışır hale geldi. Aynalar ise en çok kullanılan dekoratif malzemeler oldu diyebiliriz. Estetik görüntü açısından aynalar; hem ferah, hem de göze hitap açısından insanların ilgisini çekebilen görüntü oluşturduğu bir gerçek. Çok fazla yer kaplamayan aynalar duvarları süslemek için en uygun seçenekler arasındadır. Bu yüzden minimal ve sofistike bir görüntü isteyenler aynaya harcanan maliyeti pek önemsememelidirler. Makalenin amacı örneklerle göstermektir.

Dekoratif Aynalar

Mekana Göre Ayna Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Mekanlardaki perspektif görüntüye ve ferah etkiye ulaşılmak için kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken, kullanılan aynanın mekanla arasındaki ölçeklerdir. Küçük bir alanda büyük aynalar kullanmak alanı daraltır veya tam tersi büyük bir alanda küçük aynalar kullanmak boğucu bir hava verebilir. Aynanın alt ucunun yerden en az 120, ideal olarak da 150 cm yüksekte olması gerekir. İnsanlar rahatça aynaya bakabilirler.

Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Aynaların Temizliği ve Özeni Nasıl Olmalıdır?

Aynadaki lekelerden kurtulmak için gereken malzemeler; mikrofiber temizleyici bezler, eski bir havlu veyahut bir gazete kağıdı da işinize yarar. Alkol içeren sprey temizleyiciler ayna çerçevesine zarar verebileceği için spreyi doğrudan aynanın üzerine sıkmak yerine bezin üzerine sıkmak daha iyidir. Her seferinde temizleme suyu hazırlamak istemiyorsanız, fısfıslı bir şişeye sirkeli su karışımı koyarak ihtiyaç durumunda kullanabilirsiniz.

Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Ayna Modellerinde Nelere Dikkat Edilir?

Ayna tercih edilirken eşyaların konumuna göre konulacak yerin durumu göz önüne alınıp ayna modeli seçilmesi gereklidir. Renk uyumu konusunda da dikkat edilmesi gerekir. Evin duvar boyası, duvar kağıdı da göz önünde tutularak ayna tercih edilmelidir. Ufak detaylar bile dikkate alınması gereken unsurlardır. Ayna modelleri ile süslenmek istenen mekanlar yeni trendlere önem verilmeli, şu sıralar trend olan vintage tarzı dekoratif ürünler aynalarda önem verilmektedir. Kafe, restoran, butik, güzellik salonu, otel gibi yerlerde göze hitap edilmesine dikkat edilmelidir.

Dekoratif Aynalar
Dekoratif  Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Ayna Modelleri

Düz aynalar:

Yansıtıcı yüzeyi düz olan aynalardır. Klasik ve çoğunlukla kullanılan ayna modelidir.

Küresel aynalar:

Küresel aynalar da kendi içinde ikiye ayrılır. Çukur ayna ve tümsek ayna diye.

  • Çukur ayna merkezin dış tarafındaki bir cismin görüntüsü, merkez ile odak arasında cisimden küçük, ters ve gerçek bir görüntüdür.
  • Aynanın yansıtıcı yüzeyi tümsek olduğundan bu ismi alır. Tümsek ayna, cisimlerin görüntülerini küçültebilme ve gelen paralel ışınları dağıtma özelliğine sahiptir.
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Parabolik aynalar:

Parabolik aynalar özel bir şekle sahip olup, enerji yakalayıp bu enerjinin tek bir noktaya odaklanması için tasarlanmış bir cisimdir. Fenerlerde ve otomobil farlarında geri yansıtıcı olarak da kullanılabilir. Parabolik aynalar düşük genleşmeye sahip cam ve pyrex maddelerinden yapılır. Görüntünün daha net olması için ince olarak tasarlanır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz