Ana Sayfa Dükkan Dekorasyonu Ahşap Dükkan Dekorasyon Nasıl Yapılır

Ahşap Dükkan Dekorasyon Nasıl Yapılır

Ahşap, dükkan süslemesinde en çok tercih edilenler arasındadır. Dayanıklı olması ve otantik bir hava vermesi insanları cezbediyor. Süslemeye çok uğraşılmayıp doğal halde bırakılınca ahşap çok daha güzel oluyor. Maddi olarak da daha ucuza geliyor. Bu yüzden ahşap dükkan dekorlarını tek tek inceledik.

Ahşap sağlam bir malzeme olduğundan kolay kolay eskimez ve uzun yıllar kullanılabilir. Her türlü iklim koşullarına dayanıklıdır. Hem ahşap ortamı daha sıcak tutar. Ortam da daha az yakıt yakılmasını sağlar. Dönüşüm yapılabilecek bir malzeme olduğundan atılması da kolay kolay gerekmez. Artılarının yanın da eksisi de çok çabuk yanıcı bir maddedir.

Ahşap Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ahşabın en büyük düşmanları; toz, su ve sıcakla temastır. Sıvı ile temastan kaçınılmalıdır. Sıcak içecek ve yiyecekler için bardak altlığı, nihale kullanmanız ise masa üzerinde lekeler oluşmasını önleyecektir. Ayrıca ahşap güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Kimyasal temizlik malzemesi kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Mobilyaların en iyi şekilde görünmesi için periyodik olarak derinlemesine temizlik yapmanız gerekir. Yüzey kirini gidermek için öncelikle mobilyaların tozu alınmalıdır. Zayıf bir su çözeltisi ve bulaşık yıkama sabununu karıştırmayı deneyin. Çözeltiye yumuşak bir bez batırıp sıkın ve tüm mobilyalarınızı silin. Islak değil, nemli bir beziniz olsun. Kurulamak unutulmamalıdır.

Kaynar su içerisine iki tane çay poşeti koyun. Çayın oda sıcaklığında soğumasına dikkat edin. Yumuşak bir bez alın ve çaylı su içinde ıslatıp nemli bir hal alana kadar sıkın. Daha sonra bu bezle ahşabı temizleyin. Çayın içerisinde bulunan tanik asit, ahşabı korumak için harika birebirdir. Ahşabın nasıl parladığına inanamayacaksınız.

Kullandığınız temizlik malzemelerine dikkat edin. Uygun olmayan malzemeler ahşabı aşındırabilir. Jel yapıdaki Arap sabunu ile silmeyi tercih edebilirsiniz.

Ahşap Dükkan Dekorlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Aynı renk ahşapları kullanmaktan kaçının. Boğucu ve koyu bir hava yaratacaktır.
  2. Bir ana renk belirleyip ona göre gidin. Cam, metal, mermer ve taş gibi envanterlerle süsleyin.
  3. Aydınlatmaya da dikkat edin ki ahşap koyudur loş bir ortam oluşmasın.
  4. Ahşap kullanılan mekanların aydınlatmasının iyi olması gereklidir ki loş ve koyu bir ortam oluşmasın. Boğucu bir hava hissiyatı vermesin.
  5. Ahşap işlemesi olabildiğince doğal olmalıdır ki ahşap hissini gerçekten verebilsin. İşlemesi çok olursa yapaylık hissi uyandıracaktır.

Ahşaptan Neler Yapılabilir?

Ahşapta doğallığı ön plana alarak bir çok şey yapılabilir. Saat, masa, sandalye, tablo, raf, kitaplık, ayna, lamba gibi şeyler yapılabilir. Bunların özgün ve sade olmasına dikkat edin. Ahşabın kendi yapısını bozmayın.

Ahşap dekorlarının bakımlarına önem verilmelidir. Bakımı yapılırsa uzun zamanlar dayanabilir. Bakımı yapılmazsa çok çabuk eskir ve atmak gerekir. Bakımı ve temizliği kolaydır. Hem ortama hoş bir görüntü verir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz