Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Ahşap Görünümlü Fayans Modelleri 2019 - 2020

Ahşap Görünümlü Fayans Modelleri 2019 – 2020

Ahşabın doğal, sıcak ve samimi etkisini yaşam alanlarına yansıtmak için farklı alternatifler arayanlar için yazımızın devamında banyo, mutfak ve yer döşemesi için ahşap görünümlü fayans modelleri ve ahşap desenli fayanslar ile modern dekorasyon fikirleri bu konuda ilham verebilir.

Kesin olan bir şey var; ahşap, yaşam ve çalışma alanlarının inşası ve döşenmesinde her zamankinden daha fazla talep görüyor. Eşsiz desenleriyle bu doğal malzeme, rahatlıktan klasik zarafete kadar her şeyi sunan eşsiz bir görünüm sağlar. Öte yandan, duvarlar ve döşemeler için doğal ahşap seçimi, suya ve çizilmeye karşı son derece hassas olduğu için genellikle büyük bir özen gerektirir.

Ahşap Görünümlü Fayans Modelleri

Bu nedenle ahşap, banyo ve mutfak gibi ısıya ve neme maruz kalan odalarda zemin için uygun değildir. Ahşabın yumuşak ve doğal görünüşünü ekorasyona dahil etmek için alternatif olarak porselen fayans veya doğal taştan ahşap görünümlü fayanslar tercih edilebilir. Bu arada, bunlar farklı ahşap türlerinin görünümünü taklit edebilirler ki, neredeyse birebir ahşap görünümü sunarlar.

Ahşap görünümlü fayans modelleri 2019 2020
Ahşap görünümlü fayans modelleri 2019 2020

Ayrıca ahşap görünümlü fayans modelleri orijinallerinden daha kolay temizlenebilir ve su geçirmezler. Yazımızın devamında bazı ahşap görünümlü fayans çeşitleri ve bunların avantajları hakkında farklı bilgileri inceleyebilirsiniz. Seçenekler neredeyse sınırsızdır, böylece her zevke ve tarza uygun ahşap görünümlü fayanslar her yaşam alanı için dekoratif bir seçenek haline geliyor.

Ahşap görünümlü karoların avantajları

Gerçek ahşap zeminler yerine ahşap görünümlü karoları tercih etmenin birçok nedeni vardır. Özellikle ahşap parke döşemeleri küçük çiziklere karşı hassastır ve bu nedenle düzenli olarak zımparalanmalıdır. Ahşap görünümlü zemin fayansları ile son derece dayanıklı, temizlemesi kolaydır. Çiziklerin malzemenin içine girmesi kolaydır ve bu nedenle tekrar kapatılmaları gerekmez. Bu nedenle, özellikle sık kullanılan odalarda tavsiye edilir. Ahşap görünümlü karolar yerden ısıtma için uygundur çünkü ahşap zeminlerden çok daha iyi ısı iletirler. Kışın ılık, yaz aylarında fayanslar hoş bir serinlik sağlar. Bu şekilde, karolar sıcaklık düzenlemesine yardımcı olur ve ısıtma maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Dış mekanlardaki teraslar gibi duvarlar ve döşemeler, hava koşullarına ve zararlı böcek istilasına karşı korunmak için emprenye edilmelidir. Öte yandan, seramik karolar dona ve yangına dayanıklıdır, yani tahtadan kaymayan kimyasal maddeler kullanmaları gerekmez. Banyo gibi nemli odalarda, artık rustik ahşap görünümü olmadan yapmak zorunda değilsiniz. Ahşap zeminlerde çok ıslanırsa şişme riski vardır.

Ahşapta çirkin çentiklere yol açar. Ahşap görünümlü fayanslarda bu sorun yoktur, çünkü porselen fayanslar su geçirmezdir. Son belirleyici faktör fiyattır: ahşap görünümlü karolar, metrekare başına gerçek ahşaptan yapılan zeminlerden çok daha ucuzdur. Fiyat, malzemenin ne kadar gerçek hissettiğine ve nasıl göründüğüne göre değişebilir.

Ahşap görünümlü fayanslar nasıl döşenir

Fayansların döşenmesi daima tutarlı bir sonuç elde etmek için bir usta, fayans ustası tarafından yapılmalıdır. Ahşap görünümlü fayanslar bandaj veya balıksırtı deseninde serilir. Sonuncusu, adından da anlaşılacağı gibi, balıksırtı görünümüne sahiptir ve kiremitlerin döşenmesi, kiremitlerin birbirlerinin köşeleri ile aynı hizada olacak şekilde döşenmeleri ve böylece bir çarpı oluşturmaları şeklindedir.

Bu, özellikle geniş odalar için uygun olan basit bir tasarımla sonuçlanır. Döşemeleri paralel yerleştirmek yerine, köşegen olarak da monte edilebilirler. Eklemli veya eksiz olarak döşenebilirler. Özellikle nemli odalarda ve dış duvarlarda, bu, çünkü o zaman karolar genişleyemez ve suyun nüfuz edebileceği yerde sızıntı meydana gelir. Bununla birlikte, ahşap görünümlü büyük boyutlu fayanslar için bağlantı genişliği büyük ölçüde azaltılabilir. Zeminlere ek olarak, ahşap görünümlü fayanslı fitingler ve duvar panelleri de monte edilebilir. Karoların odaya sığması için ne kadar az kesim yapılması gerekiyorsa, fiyat o kadar ucuz olur.

Ahşap görünümlü mozaik karolar

Eşsiz bir atmosfer, ahşap görünümlü mozaik karolar oluşturur. Hayvanlar, süslemelerle ve hatta kendi tasarladıkları sembol ve desenlerle zevklerine göre ayrı ayrı tasarlanabilirler. Bu şekilde örneğin kiremit aynaları, donanımları ve hatta duvarları yuvarlayabilirsiniz. Burada, mozaik karoların geri kalanıyla aynı kalınlığa sahip olduğu not edilmelidir, aksi takdirde işleme zorluğu olabilir.

Ahşap efektli karolar çok çeşitli renklerde mevcuttur. Meşe görünümlü koyu renkli karo zemin, odaya klasik bir zarafet veya rustik bir rahatlık verebilir. Ahşap görünümlü meşe fayans, bu resimde görüldüğü gibi konforlu bir atmosfer yaratmak için idealdir. Göze çarpan ahşap taneli koyu kahverengi antika görünümlü karolar, bu odanın rustik görünümünün altını çizer. Açık gri koltuk minderi ve sıradışı süslemeli hafif ahşap masa ile rahat bir asılı sandalye sizi rahatlamaya davet ediyor. Bu ahşap görünümlü fayans ahşap taklitleri arasında klasik ve rustik rahatlık sevenler içinde bir çok farklı seçenek yer alabilir.

Banyo için ahşap görünümlü fayans modelleri

Dinlenme ve dinlenme yeri olarak kullanılan banyo, ahşap görünümlü karoların sıcak görünümünden yararlanır. Suları ve kaymaz yüzeyleri nedeniyle, ahşap görünümlü karolar banyo için özellikle uygundur. Klasik ahşap zeminler banyoda yüksek neme maruz kalır. Bu, zaman içerisinde donuk görünmelerini sağlar ve ahşapta çirkin çentikler yaratır.

Bu örnekte, zeminde ve duvarlarda sıkı döşenmiş ahşap görünümlü karolara sahip zarif bir banyo görüyoruz. Küvet bile ahşap görünümlü küçük bir karo kaidesinde durmaktadır. Aynı malzemeden bir makyaj yapılır. Genel olarak, fayans rahat ve minimalist bir atmosfer yaratan rustik bir görünüm sağlar. Her zaman nostaljik bir kır evi banyosu için can attıysanız, banyodaki ahşap efektli karolar dikkate alınmalıdır.

Dış mekanda ahşap görünümlü duvar ve yer karoları

İç mekandaki estetik ve ferahlık dış mekan içinde son derece önemli bir noktadır,özellikle balkon, teras ve bahçe gibi bölümler için ahşabın sıcak ve doğal etkisinden yararlanılabilir. Dış mekandaki ahşap tasarımlar zamanla, yağmur, kar ve güneşe maruz kalır ve bu nedenle düzenli bakım gerektirirken, ahşap görünümlü fayans modelleri hava koşullarına dayanıklıdır, su geçirmezler ve ahşap gibi sık bakım gerektirmezler.

Örneğin bu modern terasta boyanmış tahtaya benzeyen ahşap görünümlü karolar kullanılmıştır. Bitki ve taşların bulunduğu kumtaşı kutusu oryantal bir görünüm sağlar Ahşap efektli çinilerden yapılmış tezgah, pratik oturma alanları sunar. Sonuçta, kendi terasınızı egzotik bir inzivaya dönüştüren “Binbir Gece” gibi bir atmosfer yaratıldı.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz