Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Alçı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Alçı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Alçı İle Harikalar Diyarı

Öncesinde sizlere alçıpan ile yapılan ev dekorasyonlarında gerekli olan dizaynları paylaştık.Şimdide sizlere alçı ile yapılacak olan ev dizaynları ve ev süsleme malzemelerinin yapımını dair sizlere fikirler vermeye çalışacağız.Alçılar ile aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz.Biblolar,çerçeveler,yeni doğan süslemeleri,şamdanlar,vazolar saymakla bitiremediğimiz çok fazla şey var.Alçı dekorasyonlarında güzel bir boyama ile evinize harika eşyalar yapmak size kalmış.

alçıpan dekorasyon modelleri
alçıpan dekorasyon modelleri

Yukarıda gördüğünüz üzere alçıdan yapılan yeni doğan hediyesi yapılmış.Aynı dizaynı kullanarak kapı süsü yapabilirsiniz.Bu gibi süslemeleri hazır almaya kalktığınız zaman yüksek paralar ödemek zorunda kalıyorsunuz.Kalıpları ve gerekli malzemeleri internette satılıyor.Çok fazla bir parada gerektirmiyor yapmak için.Alçı dizaynlarını ve süslemelerini hepiniz yapabilirsiniz.

alçıdan dekoratif süsler
alçıdan dekoratif süsler

Alçıdan Neler Yapılır?

Yukarıda alçıdan çerçeve yapıldığını görüyorsunuz.Çok zor olmadığını sizlere söylemiştim.İnternette kalıpları ve malzemeleri uygun fiyatlara da satılıyor.Önemli olan alırken alçı kendirini unutmayın.Alçıyı su ile harmanlarken içerisine parçalanmaması için kendisinin birleştiricisi var.Bunun dışında içine daha sağlam olması için kendir ya da beyaz keten denilen bir malzeme var onuda unutmamalısınız.Alçıyı hazırlarken bu basamaklara dikkat ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.Kalıbınıza ilk dökümde ince bir döküm yaptıktan sonra kendiri ölçünüz uzunluğunda kesip serin ve üstüne kalan alçıyı dökerek en son kurumaya bırakın.Hemen kuruduğunu sanmayın sakın.En az iki gün kalıpta kalarak kuruduğundan emin olmalısınız.

alçıdan çerçeve yapımı
alçıdan çerçeve yapımı

Yukarıda da gördüğünüz üzere alçıdan nişan tepsisi yapılmış.Sizce de çok hoş olmamış mı?Sizler isterseniz bunları boyayabilirsiniz.Alçı dekorasyonlarınız için parlak özel boyaları var.Daha renkli ve daha albenisi olan bir hale getirmek sizin isteğinize göre değişir.

alçıdan yapılan objeler
alçıdan yapılan objeler

Alçıdan vazo yapımını görüyorsunuz.Size yukarıda alçının özel boyaları ile boyanabileceğini söylemiştim.Boyanmış alçıdan vazo ne kadar asil durmaktadır.Güzel boyandıkları zaman kimse bu malzemeleri sizin yaptığınıza inanamaz.Raflarınızda harika görünümler elde etmek isteyen hanımlar kolları sıvamaya ne dersiniz?

alçıdan yapılan süsler
alçıdan yapılan süsler

Alçının bir diğer alanı da kartonpiyerdir.Evlerimizin harika bir görünüme sahip olması için alçıpan dizaynı ve kartonpiyer işleri bir arada yürütülür.İkisininde ana maddesi alçı olduğu için sizlere neler yapıldığını açıkça göstermek istiyorum.Gördüğünüz bütün duvar,kapı,aydınlatma yerleri ve diğerleri her şeyi alçıları kullanılarak yapıldı.

alçıdan obje yapımı
alçıdan obje yapımı

Alçıdan şömine kenarı yapılmış.Önceden de bahsettim sizlere.Bu tür çalışmalar kartonpiyer adı ile anılmakta.Bir de bunların köpük olarak üretilen hafif malzemeden kapılanı var.Onlar alçıdan üretilmiyor,onlar köpük malzemelerinden üretiliyorlar.Köpükten üretilen bu malzemenin adı da stropiyer denilmektedir.Sizler bir konuda uyarmam lazım;kartonpiyerler gösterişi bakımından harika dururlar ancak eğer yapan usta düzgün ve sağlam şekilde bunu yerine yerleştirmezse eğer ölümlere sebep olabilir.Bu yüzden ustası olana bu işi yaptırmanızı öneririm.

alçıpan dekorasyon modelleri
alçıpan dekorasyon modelleri

Üst taraftaki görselde sizlere alçıpan ve kartonpiyerin bir arada kullanımını görmektesiniz.Boyama üslubu ile saray tavanı üretmişler.Çok asil bir görünüş elde edilmiş.

Alçı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Kartonpiyerden köşe şekillendirmesi yapılarak evin havası değiştirilmiş.Boyaların canlılığı ve renkleri açısından çok uyumlu bir dizayn olmuş.

Alçı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Alçıdan saksı yapımı da çok zekice düşünülmüş bir dizayn olarak durmaktadır.Bahçemizi rengarenk alçıdan saksılar ile şekillendirebilir ve bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Alçı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Alçılardan harfler yazarak yukarıdaki gibi dizayn edebilirsiniz.Çocuklarınızın adını yazıp odalarına yerleştirebilir ya da sevdiğinizin adını yazarak oda süslemeleriniz de kullanabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz