Ana Sayfa Bahçe Dekorasyonu ŞIK MEKANLAR İÇİN BAHÇE DUVARI MODELLERİ

ŞIK MEKANLAR İÇİN BAHÇE DUVARI MODELLERİ

Yaşanılan mekanların daha korunaklı ve şık bir görünüme sahip olması bahçesinin duvarlarla çevrilmesiyle mümkün oluyor. Gerek güvenlik kaygıları gerekse estetik kaygılar yaşanılan alanların dış dünyadan izole edilmesine olanak sağlıyor. Birçok kişi yaşadığı ve özellikle bahçeli evleri dışarının olumsuz etkilerinden korumak için farklı bahçe duvarı modelleri sayesinde korunaklı hale getirebiliyor.

Bahçe duvarlarının dayanıklı olması gerekiyor. Ayrıca bahçenin özel bir alan olduğunu belli etmesinin yanında dekoratif bir özelliğe de sahip olan bahçe duvarları farklı modellerde ve malzemelerde olabiliyor. Tellerle çevrili olan modellerin yanında daha teknik malzemeler kullanılarak tasarlanan bahçe duvarları sayesinde yaşanılan mekanların havası değişebiliyor.

Güvenlik Kaygısı Mı? Dekoratif İhtiyaç Mı?

Günümüzde bahçe duvarı yaptırma ihtiyacı hissedenler hem güvenlik ihtiyacı hem de bahçelerin daha şık görünüm kazanması amacıyla bahçe duvarı yaptırabiliyorlar. Bahçelerin kişiye özel bir mekan olduğu, izinsiz girilemeyeceğini ve sahipsiz olmadığını vurgulamak için yaptırılan bahçe duvarları arasında güvenliği ön plana çıkaran modellerin yanında estetikliği ön plana çıkaran modeller de bulunuyor.

Belirtilen modeller arasında kullanıcılar ihtiyaçlarına en güzel şekilde cevap verecek modeli seçerek bahçelerini çevirebiliyorlar. Güvenlik kaygısıyla yaptırılan bahçe duvarı modelleri arasında beton bahçe duvarı modelleri daha çok tercih edilirken dekoratif amaçlı modellerde ise daha çok nostaljik görünümü olan modeller tercih ediliyor.

Bahçe Duvarı Çeşitleri

Villa Bahçe Duvar Modelleri

 Yaşanılan evin ve bahçenin uyum içinde olması oldukça önem taşıyor. Bu uyumun sağlanması da farklı bahçe duvarı modelleri sayesinde mümkün olabiliyor. Günümüzde özellikle hobi bahçelerinin popülerliğinin artmasıyla herkes bahçesinin nerede başlayıp nerede bittiğine bir nişane olarak ister tel örme ile isterse de beton duvarlarla çevirebiliyor. Bunun için telli bahçe duvarı modelleri tercih edilirken daha estetik görünümler için ise beton bahçe duvarı modelleri tercih edilebiliyor.

Villa Bahçe Duvar Modelleri
Villa Bahçe Duvar Modelleri

Bazı kimseler ise belirtmeye çalıştığımız duvar modelleri içerisinde en dekoratif ve şık olanlarını tercih ederek yaşadıkları mekanda görsel bir tasarım istiyorlar. Buna da cevap verecek birçok bahçe duvarı modelini piyasada bulmak mümkün. Görsel tasarım sağlamak ve bahçenin orjinalliğini bozmamak adına yeşil rengi sevenler için çiçekli bahçe duvarı modelleri tercih edilebiliyor.

En Çok Tercih Edilen Modeller

Bahçe Taş Duvar Modelleri

Bahçelerin kullanıcılar tarafından tercih edilen bahçe duvarları arasında en çok tercih edilen modeller genel olarak telli modeller oluyor. Hem ekonomik olması ve hem de farklı çeşitlerde daha güvenli bir yapı sunması sebebiyle telli veya çit bahçe duvarı modelleri tercih edilebiliyor. Bununla birlikte daha görsel tasarımlar ve üst düzey bir model için bahçe duvarı modelleri arasında harç kullanmadan ve taşların dizilmesine dayalı teknikler bulunuyor. Yapıldıkları ortama daha nostaljik bir görüntü katan taş duvar modelleri bu özellikleriyle sıklıkla tercih ediliyor.

Bahçe Taş Duvar Modelleri
Bahçe Taş Duvar Modelleri

Bahçe Duvar Taşları

Yine birçok kimse bahçelerin hem güvenli olmasını hem de dekoratif bir görüntüye sahip olmasını tercih ediyor. Buna bağlı olarak tercih ettikleri modellerde bu özelliklere dikkat ediyorlar. Ayrıca binayla bahçe duvarının uyumlu olması da görselliğin sağlanması açısından önemli bir faktör. Bu bağlamda düzensiz döşenmiş taş duvar modelleri tercih edilebiliyor.

Nostaljik ve Modern Bahçe Duvarı Modelleri

Bahçe duvarları bir mekanın hem havasını hem de görüntüsünü değiştirmede oldukça etkili oluyor. Şehir merkezlerinde ve belirli bir standardın üzerinde yaşam sürülen alanlarda gerek villa bahçesi gerekse hobi bahçeleri için tercih edilen modeller daha modern bahçe duvarları olurken daha kırsal kesimde yer alan mekanlarda ise hem araziyle hem de yapıyla uyumlu modeller tercih ediliyor.

Ahşap Bahçe Duvarı Modelleri

Daha şık ve çağa uygun bir şekilde tercih edilen modern bahçe duvarı modelleri arasında cam bahçe duvarları ve mermer malzeme kullanılan bahçe duvarı modelleri tercih edilirken daha salaş ve nostaljik modeller olarak da taş kaplama modeller ve ahşap bahçe duvarı modelleri tercih ediliyor.Ayrıca bahçe duvar lamba modelleri hakkında bilgi için yorum atabilirsiniz.

Ahşap Bahçe Duvarı Modelleri
Ahşap Bahçe Duvarı Modelleri

Bahçe Duvarı Tasarımları

Desenli Modelleri

Bahçe duvarı tasarımlarında kullanıcılara oldukça fazla tercih sunuluyor. Desenli bahçe duvarı modelleri de bu tercihlerden bir tanesi. Özellikle mezarlıkların çevrilmesinde, köy evlerinin çevrilmesinde ve cami bahçelerinin çevrilmesinde kullanılan desenli bahçe duvarları çimento ve ytong kullanılarak yapılıyor. Bahçenin güvenli bir ortam olmasını sağlayan desenli bahçe duvarı modelleri açık arazide çabuk yıpranabiliyorlar. Bu yüzden daha pratik çözümler için desenli modeller tercih ediliyor.

Desenli modeller daha çok kırsal kesimlerdeki yapılar için tercih ediliyor. Her ne kadar desenli modeller olsa da bu modellerde estetik kaygı güdülmüyor. Bu yüzden rahat bir şekilde yapımı sağlanan desenli bahçe duvarları bahçelerin korunmasında ciddi kolaylık sağlıyorlar. Çimentolu bahçe duvarı modelleri kategorisinde değerlendirilen desenli modellerin yapımında da çimento bolca kullanılıyor.

Bahçe Duvarı Yapımında Kullanılan Malzemeler

Pratik Bahçe Duvarı Yapımı

Yukarıdan beri belirtmeye çalıştığımız pratik bahçe duvarı yapımı yapılırken birçok malzeme kullanılıyor. Kullanılan malzemeler bahçe duvarının hangi çeşit olacağına göre farklılık gösterebiliyor. Ahşap modellerde ahşap malzemeler kullanılırken cam özellikli duvar modellerinde de cam ürünler kullanılıyor. Bununla birlikte bahçe duvarı çeşitlerinin hemen hepsinin yapımlarında beton, çimento, tuğla, kum, mermer gibi malzemeler oldukça fazla kullanılıyor. Tuğla bahçe duvarı yapımı ise eski bir modeldir ama hala çok tercih edilmektedir.

Asıl malzemelerin üzerine kaplama şeklinde yapılan bahçe duvarları cam duvarlar, ahşap duvarlar ön plana çıkıyor. Taş malzemeyle yapılan duvarlarda ise sadece taşların birbirine daha sıkı kenetlenmesine yarayan yapıştırıcı görevi gören çimentolar kullanılıyor. Taşların düzenli veya düzensiz dizilmesi de farklı bir bahçe duvarı modeli olarak ortaya çıkıyor.

Bahçe Duvarı Dekorasyonu

Özel Tasarım Bahçe Duvarı

Özel tasarım bahçe duvarı modelleri yaşam kalitesinin yansıtılmaya çalışıldığı bahçelerde tercih ediliyor. Güzel ve şık bir görünüm kazandırmasının yanı sıra yapımında kullanılan çok farklı malzemeler ile daha dekoratif bir bahçe duvarına sahip olunabilir. Bahçe duvarı yapımında kullanılan geniş ürün yelpazesi bütün bunları mümkün kılabiliyor.

Ahşap Bahçe Duvarı Süslemeleri

Günümüzde peyzaj anlamında hemen her evin bahçesi bulunsa da bunlar farklı özelliklerde oluyorlar. Ölçü bakımından da birbirinden oldukça farklı olan bahçeler için çeşitli beton kalıplar kullanılarak süsleme ve özel tasarımlar yapılabiliyor. Bu tasarımlar bir peyzaj mimarı tarafından yapılsa da fikir her ne de olsa bahçe sahibinden çıkıyor. Bu bağlamda özel isimlerin yazıldığı bloklar, ahşap bahçe duvarı süslemeleri, taş duvarlar için kullanılan nostaljik ürünlerin hemen hepsi bu tasarımın bir parçası oluyor.

Bahçe duvarları için yapılan bu özel tasarımlar sayesinde yaşanılan mekân daha güzel ve modern bir görüntüye kavuşurken çevre düzeni bakımından da peyzaj alanlarına katkı sağlanıyor. Bahçe duvarı yapımında sadece çimento ve kum her zaman kullanılsa da görsel nitelikli duvarlar için süsleme amaçlı malzemeler mutlaka kullanılıyor. Ayrıca bu şekilde çevrilen bahçelerin mutlaka bir mobilya takımına da ev sahipliği yapması veya farklı eşyaların bahçede bulunması da bahçe duvarlarıyla uyum açısından önem arz edebiliyor.

Bütün bunlar çerçevesinde çeşitli kaygılar sebebiyle bahçeler farklı bahçe duvarı modelleri ile çevriliyor. Bunların hemen hepsi sahiplik duygusuyla yapılırken bunun yanında görsellik, güvenlik ve çevreden izole olma duyguları da buna ekleniyor. Bahçe duvarı yapan firmaların hemen hepsi farklı çeşitlerdeki modelleriyle kullanıcılar için oldukça fazla alternatif sunabiliyorlar.

Ayrıca bahçe dekorasyonu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için “Bahçe tasarımları ve tasarım saksılar” yazımızı okuyabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz