Dekorasyon Blog Arama

Bahçe Tasarımları

Evin dışında kullanmak için alanı olan insanlar, bu alanları bahçe olarak değerlendirmeleri en iyi seçenektir. Hem hobi olarak uğraşılabilir, hem bir şeyler yetiştirilebilir, hem de dinlemek için harika bir ortamdır. Sinir, stres ve sıkıntıları atmak için en ideal ortamların arasındadır. Toprak bütün kötü enerjileri alıp pozitif enerjiler ile yükler vücuda, bu yüzden çok yararlıdır. Göze hitap olarak da insanı etkileyen görüntüler oluşturulabilir. Bahçe tasarımında seçenek çok fazladır. Geniş bir balkonu bile bahçe olarak kullanabilirsiniz. Bu makalede seçenekler arasından birkaç örnekle birlikte açıklamalar yapılmıştır.

Bahçe Tasarımları

Bahçe Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yolların veya binaların yakınında İnsan ve hayvanlar için ürün yetiştirilmemeli.
.Yolların ve binaların yakınında, bitki süsleri yapın ve yemekleri mümkün olduğunca kirleticilerden uzakta tutun.
.Hobi bahçesi yapacaksanız yükseltilmiş yataklarda kirlenmemiş topraklar kullanmayı düşünün. Peyzaj çalışmasına başlamadan önce bahçenin bir krokisini çıkarılmalıdır. Bahçenin eni, boyu, sınırların binaya olan mesafesi varsa diğer yapı ve ağaçlar krokide belirtilmelidir.Peyzaj planlamasında ilk yapılması gereken istenmeyen görüntü, gürültü gelen yada kötü koku yayan bölümlerin giderilmesidir.

Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları

Peyzaj düzenlemesinde bitki seçerken ana prensip bahçe sınırına doğru büyük bitkiler eve yaklaştıkça da daha alçak bitkilerin seçilmesidir. Uzaktaki bitkiler yakındaki süs bitkileri için aynı zamanda fon oluşturacaktır. Bahçenizin en uygun yerine gölge elemanları düşünebilir yürüme yolları yada süs havuzu ve varsa çocuklara bir oyun alanı için yer yapılabilir. Bahçenizde sebze yetiştirmek için bir köşe ayırabilirsiniz. Peyzaj düzenlemesi yapabilmek için bitkiyi tanımak önemlidir aldığınız bitki çok küçük olabilir fakat bitki materyali inşaat malzemesi gibi değildir, yıldan yıla kütle yada form olarak değişir bitki seçerken büyüdüğünde alacağı şekil ve boy dikkate alınmalıdır.

Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları

Peyzaj çalışması yaparken doğru bitkiyi seçmek için mutlaka satın almadan önce bitki hakkında bilgi edinmelisiniz. Yanlış seçilen bitki sadece kötü bir peyzaj oluşturmakla kalmayıp aynı zamanda kullanım alanlarının işlevselliğini de azaltabilmekte rahatsız edici olabilmekte hatta çevreye zarar verebilmektedir. Bilinçsizce seçilen ağaçları kesebilmek için her gün onlarca kişi kurumlara başvurmaktadır. . Bitki seçimi ve aktivite yerleri için alanın anlaşılması

Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları

Bahçeyi Güzelleştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Salıncaklar bahçenizi güzelleştiren en önemli unsurlardan biridir. Rahatlatıcı ve eğlencelidirler. Bahçelerinizde mangal yapabileceğiniz bir bölüm ayırmayı düşünüyorsanız, ahşaptan yapılmış dekoratif peyzaj mobilyaları seçmeniz göze güzel gelecektir. Değişik figürlü sandalyeler, küçük puflar, renkli yastıklar, taşlardan patika yol ve ışıklandırmalar şık ve güzel bir görüntü yaratacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Teras Ve Kamelya'nın Çiçekler İle Tasarımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478