Ana Sayfa Bahçe Dekorasyonu Balkon Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Balkon Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Balkon Çiçek Dekorasyonu

Yaz ve bahar aylarında en çok vakit geçirilen yer bahçelerimiz. Güzel bir balkon çiçek fikirleri ile bahçenizi güzelleştirebilirsiniz. Herkesin kendi zevkine göre düzenleyebileceği bir alanın olması hoşuna gider. İlla çok para harcamanıza da gerek yok üstelik. Kendi yapacağınız ufak ve hoş düzenlemeler ile şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Peyzaj harici oturma takımını da güzel ve ucuza kapatabileceğinizi biliyor muydunuz? Balkon çiçek dekorasyonu yapmadan önce araştırmada bulunabilir ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eskimiş hiçbir eşyanızı boşa vermeyin – atmayın. Örnek verecek olursak eskimiş araba lastikleri İsterseniz çok rahat bir sandalye isterseniz de çok güzel saksı olabiliyorlar. Eğer oturma grubu olarak kullanmak isterseniz yapmanız gereken şey çok basit. Lastiğin ortasını kapatabileceğiniz bir tahta kesmeniz gerekiyor, ardından konforlu olması için ise aynı boyutta bir minder ile şık ve güzel bir görüntü katabilirsiniz. Lastiği istediğiniz renge boyayıp çok daha şık olmasını sağlayabilirsiniz. Evet sandalyeleri hallettiğimize göre masa olarak kullanabileceğiniz bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri de eski büyük bira fıçıları.  Fıçınızı da lastiklere boyadığınız renge boyayıp takımınızı tamamlayabilirsiniz. İşte oturma takımınız hazır. Bu sayede şık bahçe düzenlemesi yapabilirsiniz.

Ortama güzel bir ambiyans katmak için ise çiçeklerin yardımını alabilirsiniz. Bahçenize ekimini yapacağınız rengarenk mevsimlik çiçeklerle kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Kullanabileceğiniz birçok farklı saksı modeli bulunmakla birlikte saksı görevini görebilecek bir sürü seçenek bulunmakta. Konserveler, eski şapkalar, eski bisikletlerin sepetleri. Bu sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

Balkonda Çiçek Yetiştirme

Yetiştirilen çiçekler toprak yapısını değiştirir ve topraktaki mikropları öldürür. Bahçe çiçeklerinin yaşam süreleri çok farklıdır. 1 yıl ömrü olan çiçekler olarak; bir yıl içinde oluşan ve tohum oluştuktan sonra yaşam ömrü sona eren, sonraki yıllarda ancak tohum kullanılarak üretilen çiçeklerdir. Örnek olarak ise; Petunya, Can Güzeli, Ateş Böceği, Vinka Çiçeği, Begonya, Süs biberi, Yeni Gine, Karanfil, Kadife, Şebboy, Horozibiği, Hercai, Menekşe, Fesleğen ve Aslanağzı çiçeklerinin ömürleri kısadır. 2 yıl olarak ömrü dayanan çiçekler yaprak ve sürgün gelişimini 1. yılda tamamlayan ve 2. yılda çiçek, meyve ve tohum veren çiçeklerdir.

çiçek dekorasyon
çiçek dekorasyon

2. yılın sonunda ölürler ve sonraki yıllarda sadece tohum kullanılarak tekrar üretilir. Bu bahçe çiçekleri türlerine örnek olarak; Hüsnü Yusuf, Gazonya çiçeklerini söyleyebiliriz. Ömrü uzun olan çiçekler ise 2 yıldan daha uzun yaşayan çiçeklerdir. Toprakta üst kısımları kurusa bile toprak altında kalan kökleri daha sonra sürgün oluşturan çiçeklerdir. Örnek çiçekler olarak; Kartopu, Artanca, Sardunya, Zambak, Küstüm çiçeği, Papatya, Tespih çiçeği, Afrika Menekşesi çiçekleridir. Bahçe çiçekleri yetiştirme işini ilk defa yapacak kişiler öncelikle iklim koşullarına uygun çiçeklerden az miktarda yetiştirmelidirler. Eğer ki iklim uyarsa ve toprak çiçeği kabul ederse miktarlar arttırılabilir. Çiçekler ilk dikildiklerinde bakımı çok isterler su ve temizlik açısından özentili olarak davranılmalıdır. Çiçekler için güneş ışığı açısı da önemlidir. Sabah veya akşam olsun bir kere güneş ışığından yararlanmalıdırlar.

balkon çiçek dekorasyonu
balkon çiçek dekorasyonu

Balkon Çiçek Yetiştirme Fikirleri

Evimize doğadan esintiler katmak istemez miyiz? Her mevsim balkonlarımıza renk katacak lan çiçekleri görmek bizi her zaman mutlu edecektir. Doğanın mucizesi olan bitkiler evinize huzur getirecek. Çok katlı bir apartman da yaşıyor olsanız da balkonunuzu bahçeye çevirebilirsiniz. Birçok insan balkondan sarkan saksılar ile balkonlarını renklendirebiliyorlar. Tabi ki balkonda çiçek yetiştirmenin de zorlukları var. Balkon çiçekleri ile kaliteli görseller elde edebilirsiniz.

Öncelikle balkonunuzun güneş alıp almadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer balkonunuz güneş almıyor ise, güneş isteyen çiçekler ekmeniz ve sonucunda çiçeklerinizin büyümemesi sizi hüsrana uğratabilir. Bunun için çiçek seçimi yaparken bu tür faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Tabi zeminden yukarı çıktıkça rüzgar, ağırlık ve güneş faktörü size zorluk çıkartabilir. Ama mümkün değil diye bir kaide yok. Biraz araştırma ve azim ile bunu başarabilirsiniz. Balkonunuzda yetiştirdiğiniz çiçekleriniz evinizin dış görünüşüne de farklı, güzel bir ambiyans katacaktır.

balkonda çiçek yetiştirme
balkonda çiçek yetiştirme

Mine çiçeği, Begonya, Petonya gibi çiçekler balkonunuzun görüntüsünü bir anda değiştirebilir. Zor şartlarda yaşamını devam ettirebilecek çiçek türleri seçmelisiniz. Balkonunuzun güneş alıp almaması, rüzgar alıp almaması veya yağmur alıp almaması gibi unsurları göz önünde bulundurarak çiçekçiden yardım alabilirsiniz. Saksı modellerini seçerken ise balkonunuza uyumlu olanları seçmekte fayda var. Bir sürü saksı seçeneğinden kendi balkonunuza göre olanı bulup, orayı düzenleyebilmek için ilk başlangıcı atmış olacaksınız. Rahatlıkla farklı boyutlarda çiçeklerden alıp kendi aranjmanınızı yaratmanın tam zamanı.

Çiçekli Balkon Ve Teras Tasarımları

Günün yorgunluğunu bir bardak kahve ve güzel bir kitapla geçirmek isteyen bireylerin kendini dinlemeye ihtiyaç duydukları anda hemen o güzelim terasa atarlar.Fileden güzel bir sallanan yatak,ya da salıncak,koltuk her ne varsa uzanıp kuş seslerinin arasında elindeki kitap ve kahve ile bulmak isteyenlerin tamda mekanı bu yazı diyebilirim.Doğayı,bitkileri,kuş seslerini seven,toprağı ve toprağın verdiği o dinginliği seven bireylerin adresi burası.

Geniş ya da dar her ne olursa olsun evlerinin teras ya da balkonlarını bahçe tasarımları ile çevirmek isteyenler;bu alanları kendilerine ait özel mekanlar ilan edip,kendilerini bulabilecekleri bir alan haline getirmek isteyenlere özellikle bu tasarımları sunuyorum.Gerçek anlamda doğa insanı günün bütün yorgunluğunu atmak için en ideal ortamlardır.İnsanlar,kalabalıklardan ve iş stresinden bunaldıkları anlarda kendilerini sessiz ve sakin ortamlara atmak isterler.

Balkon Ve Teras Dekoru

Bu yakın bir zaman için mümkün olmuyorsa;en yakınınızdaki alanları istediğiniz bu alanlara çevirmeniz için sizlere büyük bir örnek ve fırsat olarak bu görseller yol gösterecektir.Herkes huzurlu ve sakin ortamlar ister.Özellikle gününüz berbat geçmişse ve kendinizi nerede sakinleştireceğinizi düşünüyorsanız;kendinizi doğanın o şefkatli kollarına bırakın.İnsanlar kırar ama doğa sizi kırmaz.Doğa insanları kırmaz ama doğayı insanlar kırar.

Doğa insanların vücudunda birikmiş olan negatif enerjiyi emer ve insanlardaki kötü enerjiyi uzaklaştırırlar.Hastahane bölümlerinde bulunan radyoloji,ultrason,Mr gibi radyasyon yayan makinelerin belli bir zaman sonra vücuda birikmesi nedeni ile kişilerde ilerleyen zamanlarda kansere sebep olabilecek birikim yapar.Bunun önüne geçip minimize etmek amacı ile bu kişilere belli aralıklar ile gün içerisinde toprağa basılmasını önerirler.Bunun sebebi vücuttaki birikmiş olan radyasyonu toprağa aktarmak ve nötrolize olmaktır.

Balkon Ve Teras Dekoru

Çalışan aile bireyleri kendilerini yatıştırmak ve toprağın vücudundaki o negatif enerjiyi almasını sağlamak için dünyada ve ülkemizde son yıllarda her geçen gün sayısı artan hobi bahçeleri oluşturulmaktadır.Sizler terasları,balkonları ister hobi bahçesine dönüştürüp günün yorgunluğunu atmaya çalışın isterse de bin bir renkli çiçeklerden istediğinizi seçerek balkonunuzu dekore edebilirsiniz.Bu şekilde kendinizi bulacağınız,sakinleşebileceğiniz ve huzur bulacağınız ortamlar oluşturmuş olursunuz.

Balkon Ve Teras Dekoru
Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz