Dekorasyon Blog Arama

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Isınan havaların tadını balkonlarınız da doyasıya çıkarabilmek adına, sadece küçük değişiklikler yaparak balkonları müthiş yaşam alanlarına çevirebilmek mümkün. Balkon ve terasların evdeki herhangi bir odadan farksız olduğunu unutmamak gerekir.Açık havada keyifli vakit geçirilmesine olanak sağlayan bu alanları sezonuna uygun olarak dekore etmek konfor için son derece önemli. 

Balkon Dekorasyonu

Yeterli alan olması durumunda masa ve sandalye setleri tercihlerinin yerine (veya ek olarak) lounge koltuklar ve sehpalar da tercih edilebilirsiniz. Kalabalık sohbet alanları için rahat yaşam alanı oluşturmak böylelikle mümkün.Balkon/terasta kullanılacak oturma malzemeleri için minder ve kılıfları özenle seçmek oldukça önemli. Öncelikle konforu sağlamakla görevli olan bu ögeler, mekanda samimi ve sıcak bir ortam yaratmaya da yardımcı oluyor.

Balkon Dekorasyonu

Öncelikli olarak balkon/terasın boyutlarını da düşünerek, mobilyalardan arta kalan alanlarda bitkilerin konulabileceği bölümleri belirlemek gerekiyor. Yer saksıları dışında duvar pano/rafları, banklar, tabureler ve raf üniteleri, saksıları konumlandırmak için oldukça uygun alternatifler. Bitkileri en az iki ya da üç farklı bölüme yerleştirmek, görsel olarak daha zengin bir balkon yaratmanın da anahtarı.

Balkon Dekorasyonu

Teras Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gündüz vakti terasınız da vakit geçirmek istiyorsanız, terasınızı gün ışığından korumalısınız. Şemsiyeleri kullanarak güneş ışığından korunabilir,sağlıklı ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.Kafa dinleyeceğiniz bir alan oluşturmuş olursunuz.Ayrıca yan taraflarını bir tül yardımıyla kapatabilirsiniz. Bu sayede güneşin zararları ultra viyole ışınlarından korunmuş olursunuz.

Mobilya seçimleri için şık,konforlu olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer terasınız da alanınız da fazla yer yok ise;masa, sandalye kullanabilirsiniz. Teras mobilyalarına veya masa sandalyelerine uygun olarak hasır takımlar kullanmanız güzel bir görüntü sağlayacaktır.

Balkon Dekorasyonu

Terasınız da kendinize has doğal bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Bunun için sizlere gereken rengarenk çiçekler veya bol yeşil bitkileri tercih etmenizdir.Terasta saksı bitkileri yetiştirmek terasınıza doğallıkla beraber güzelliği katacaktır. Boyanmış lastikleri de kullanarak içerisinde çiçekler yetiştirebilir ve terasınıza renkli bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Terasınızı sadece gündüzlerin dışında akşamları da sık sık kullanmak istiyorsanız bunun için balkonunuz da ışıklandırmaya ihtiyacınız var. Terasınıza ya da balkonunuza uygun ışıklandırmalar seçmeniz gerek. Işıklandırma dekorasyonu için ihtiyacınız olan ışıklandırma örnekleri; ayaklı lambalar, led aydınlatmalar, duvar lambası, fener ve mum olabilir.

Balkon Dekorasyonu

Yaz-kış teraslarınızı kullanmak istiyorsanız ve yaz sizlere kısa geliyor diyorsanız;terasınızı sizlere uygun cam balkonlar ile kapatabilirsiniz. Böylece terasınızın tadını yaz-kış çıkarmış olursunuz. Cam kaplamaların açılıp kapanma özelliği sayesinde sizler geniş bir alan elde edilir ve açık alandan da vazgeçmemiş olursunuz.

Terasınızın üstünü kapatmak için bir sürü seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan biri de hasır kaplama olarak seçenekler arasında durmaktadır. Ucuz maliyete sahip olmaları nedeni ile dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu söylenemez. Yukarıda bahsettiğim gibi cam tasarım ile de terasınızın üstünü kapatabilirsiniz. Bir diğer kullanabileceğiniz uygulama ise istediğiniz zaman açıp kapatma özelliğine sahip kumaş kaplamalardır.

Fiyat açısından pahalı olsa da dizayn açısından harika durduğu ve pratik olduğu söylenebilir.Ancak onlarda zamanın verdiği yıpranma payı ile zamanla aşınıp yırtılmaya sebep olabiliyorlar.

Evinizin her alanında kullanabileceğiniz ahşap malzemesini terasınız da da kullanabilirsiniz. Terasınızı ahşap ile tasarlamak terasınıza şık bir hava katar. Ayrıca terasınız da ahşap kullanmak zor olduğu için beyaz mermer yerine ahşap desenli mermer de kullanılabilir. Böylece hem kullanış açısından pratik hem de görünüm açısından zarif duracaktır.

Balkon Dekorasyonu

İskandinav ülkeleri gibi soğuk kuzey ülkelerinde ve yurt dışında kış bahçesi şeklinde on iki ay kullanılıyor.Kısacası bu yarı açık alanlar şimdilerde yazlık-kışlık tarzda tasarlanıyor.Dolayısıyla da en modern teras dekorasyonları,yazlık ve kışlık şekilde tasarlanan modelleri ile kabul görüyor.Yani insanlar kışın dahi yalıtımlı ve ısıtma sistemli teraslarında  soğuktan korunaklı bir şekilde barbekü yapabiliyor,kahvelerini yudumlarken sevdikleri ile zaman geçirebiliyor.Mobilyalar ise dört mevsime uygun niteliklerde tercih ediliyor.

Balkon Dekorasyonu
Balkon Dekorasyonu
Balkon Dekorasyonu

Zemine sıfır çatı olan küçük ya da büyük bir terasta ortak olarak önem verilen bazı dekorasyon detayları var ki bunlar;yeşillendirme,çiçeklendirme ve ışıklandırma detayları olarak ön planda durmaktadır.Az alana sahip olan mini bir terasınız varsa burada daha çok duvarlarda uygulanan dikey bahçe yöntemini kullanabilirsiniz.Dikey bahçe yönteminde;duvarlarda uzun ömürlü yeşil sukulentler,çiçekli bitkiler,sarmaşıklar ya da iplerle asılarak birbirine bağlantılı saksı çiçekleri kullanabilirsiniz.Diğer modern detay da led ışıkları kullanabilirsiniz.Led ışıklar son zamanlarda açık yahut kapalı alanlarda sıklıkla kullanılabilen aydınlatma uygulamalarındandır.Led ışıkları;gözü yormayan,romantizm katan çehreleri bambaşka hava katıyor.Mobilya ardına da yerleştirilen hafif aydınlatma ürünleri arasında da teraslarınızda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Dekoratif En İyi Saksı Adam Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478