Dekorasyon Blog Arama

Banyo Modelleri

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde evlerini yaptıran ve ev alan dizayn ekibi ve ev sahiplerine yönelik en özel banyo modellerini sizlere sunmaya devam ediyoruz.Önceki çalışmalarımız da banyo modellerini sunmuştuk;ancak sizlere onların yeterli olmadığını ve ilerleyen zamanlarda bu konu üzerinde çalışmalarda bulunacağımızı belirtmiştim.Her konuyu sizleri için genişletebildiğimiz sürece genişleteceğiz.Her alan kendi içerisinde bir yelpaze gibi genişliyor ve tek seferde sizlere bunları sunmak imkansız;bu yüzden bizler elimizden geldiğince bu geniş alanı sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Banyo Tasarımları

Banyolarda Ahşap Modeller Kabarma Yapar mı?

Şimdi ki yeni dizaynlar da gerçek ahşap modeller kullanılmaktadır.Ahşap görünümlü malzemeler kullanılmaktadır.Bunun dışında doğal ahşap kullanımını istiyorsanız şu kadarını belirtmeliyim ki;Türkiye’nin üç tarafı deniz ile kaplı olmasından dolayı kıyılar nemli olmaktadır.Banyo kısmı zaten başlı başına suyun bol olduğu bir kısımdır.Sizlere kabarma yapmaz diyemem bu yüzden.Günümüzde bu konuda çok başarılı sağlam işler yapılmasına karşın yine de ahşap her daim kendi özelliğini taşıdığından ilerleyen zamanlarda deforme olmaya başlayacaktır.Bunu bakımlarını düzgün şekilde yaparsanız daha ileri ki zamanlara atabilirsiniz ama zamanla deforme olmasını engelleyemezsiniz.

banyo modelleri

Ahşap Tezgah Koruma Yağı Nasıl Uygulanır?

Günümüzde bir çok insan masif ahşap mutfak tezgahı kullanırken tezgahı sık sık yağlamak gerektiğine inanıyor olsa da bunun o kadar da doğru olmadığını söyleyebiliriz. Ahşap tezgahlar da tıpkı diğer,tezgahlar gibi düzenli ve belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak üretim sürecin de koruyucu yağ ve özel vernikler ile kaplanan kaliteli bir masif ahşap tezgah en az iki sene bakım istemeyecektir.

banyo modelleri

İki sene sonunda ise kendinizin kolaylıkla uygulayabileceği bir bakımla yarım saatinizi almayacak bir işlemden geçirmeniz yeterlidir. Bu işlem için bir sünger, ince bir zımpara kağıdı ve koruma yağı gerekiyor. Koruma yağı olarak da keten tohumu yağı, bezir yağı gibi doğal içerikli yağlar tercih edebilirsiniz. Yapı marketlerde veya internet satış mağazalarında,ahşap yüzeyleri yağlamak için doğal içerikli yağları kolaylıkla bulmak mümkün. Bu üç malzemeyi edindikten sonra yapmanız gereken önceden temizlenmiş ve kuru haldeki ahşap tezgahını ince zımpara ile hafifçe zımparalayarak oluşan pürüz ve hasarları düzgünce yok etmek. Zımparanın oluşturduğu tozları birer fırça veya bez yardımı ile süpürdükten sonra da yağı sünger yardımı ile ahşap tezgahınıza iyice yedirmek ve 24 saat kurumasını beklemek. Belirli aralıklarla bu basit bakımı yaptığınızda masif ahşap malzemeleriniz her zaman mükemmel görünecek ve dayanıklılık ve ömrü artacaktır.

banyo modelleri

Ahşap Yüzeylerdeki Hasarlı Alanı Nasıl Düzeltebilirim?

Çizik, leke, yanık gibi ahşap yüzeylerde sık rastlanan bir hasar söz konusu olduğu zaman ahşap yüzeyleri tamir etmek ve eski haline dönüştürmek de diğer ekipmanlara göre çok daha kolaydır. Tek yapmanız gereken yıllık bakım sırasında kullandığınız doğal yağı ve zımparayı çıkarmak, hasarlı bölgeyi iyice zımparaladıktan sonra süngerle yağlamak. Kuruduktan sonra ahşap yüzeyin geri kalanı ile renk farkı kalmadığını göreceksiniz.

banyo modelleri

Mermerleri Nasıl Temizleyebiliriz?

Yeni ürünleri ya da metotları denemeden önce, küçük bir kısımda test edin. Ürünün uygun olup olmadığından emin olamıyorsanız, üreticinin tavsiyesine başvurun. Eğer aşınma ya da renk değişimi meydana gelirse ürünü kullanmayı hemen bırakın ve bir uzmandan yardım alın.

Karbonat
Bir su bardağı karbonatı suya ekleyin
Solüsyona temiz bir bez batırın
Fazla bastırmadan mermer yüzeyi silin ancak lekeli alanlar için biraz daha fazla bastırmanız gerekecektir
1-2 saat boyunca kurumaya bırakın
Temiz su kullanarak durulayın ve yumuşak pamuklu bir bezle kurulayın
Tebeşir
Biraz garip gözükse de, mermer temizliğinde tebeşir kullanmak etkili bir sonuç verecektir:

3 adet tebeşiri kırın
Toz haline gelinceye kadar havanda dövün
Pamuklu bir bezi hafif nemlendirdikten sonra yuvarlak hareketlerle mermeri silin
Mermer yüzeylerin temizliğini kolaylaştırmak için düzenli olarak temizleyin. Mermer zemin temizliğinde kullanmak istediğiniz mermer temizleme ürünleri konusunda da seçici olun. Karbonat veya tebeşir mermer yüzeylerin temizliğinde etkili olabilir. Yeni kullanacağınız ürünleri her zaman küçük görünmeyen bir kısımda test edin.

banyo modelleri
banyo modelleri

Fayans Aralarını Nasıl Temizlenir?

1)PİŞİRME SODASI

Fayans araklarındaki inatçı lekeleri temizlemek için pişirme sodası kullanabilirsiniz. İki ölçek pişirme sodasıyla bir ölçek suyu karıştırın ve kararan fayans aralarına uygulayın. Eğer bir gece bekletirseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Karışımı yüzeyde beklettikten sonra kirlerin tamamıyla çıktığını görünceye kadar plastik bir fırçayla fırçalayın ve işlem tamamlandıktan sonra sıcak suyla durulayarak tamamen temizleyin.

Fayans aralarında daha inatçı lekelere sahipseniz pişirme sodasını su ile değil sirke ile kullanmayı deneyebilirsiniz. İlk olarak toz halindeki sodayı fayans aralarına uygulayın. Daha sonra sprey şişesinin içine koyduğunuz sirkeyi sodanın üzerine püskürtün. Biraz beklediğinizde kimyasal reaksiyonun başladığını ve kabarcıklar oluştuğunu göreceksiniz. Plastik bir fırçayla fayans aralarını temizledikten sonra suyla durulayarak sirke ve sodayı uzaklaştırın. Bu karışımı çok uzun süre bekletmemelisiniz. Asidik olduğu için aşınmalara sebep olabilir.

banyo modelleri

2)SİRKE

Öncelikle fayans zemininizi sıcak suyla temizleyerek yüzeydeki kirleri uzaklaştırın. Daha sonra, evinizde kendiniz kolaylıkla spreyli şişede hazırlayabileceğiniz, yarısı su yarısı sirkeden oluşan seyreltilmiş sirkeyi fayans aralarına püskürtün. Beş dakika kadar bekleyin ve yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Büyük bir temizleme fırçası yerine daha pratik olması için diş fırçası kullanabilirsiniz. Tamamıyla temizlemeyi bitirdiğinizde, zemini sıcak suyla durulayın. Az kirlenmiş fayans aralarını temizleme için bu yöntem oldukça etkili bir pratik temizleme yöntemi olacaktır.

banyo modelleri

3)HİDROJEN PEROKSİDİ

Eğer bu yöntemleri kullanarak çıkaramayacağınız kadar çok kirli ve oldukça zorlayıcı bir yüzeye sahipseniz,spreyli şişeye koyduğunuz hidrojen peroksidi kararan fayans aralarına püskürtün. Bir fırçayla birlikte iyice fırçalayın ve bunu birkaç defa tekrar edin. Eğer fırçalama sonucunda hala lekelerden kurtulamıyorsanız, iki ölçek pişirme sodası ile bir ölçek hidrojen peroksidi karıştırarak bir macun hazırlayın ve fayans aralarına uygulayın. Biraz bekledikten sonra tekrar fırçalayın ve lekelerin tamamen temizlendiğini gördüğünüzde ılık suyla fayans aralarını durulayın. Bu yöntemle fayans zemine zarar vermeden, fayans aralarındaki zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan İlginç Lavabolar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478