Dekorasyon Blog Arama

Banyonuzu Daha Büyük Göstermek İçin 6 İpucu

Banyoyu büyük gösteren dekorasyon önerileri 2020

Günümüzde modern ve kullanışlı bir banyo dekorasyonu için önümüzde sınırsız seçenekler bulunuyor. Fakat ne yazık ki bir çok insan banyolarını kişiselleştirmek için yeterli alana sahip değiller. Bu noktada banyonuz küçük bile olsa başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz, banyonuzu güzelleştiren, görsellik ve işlevsellik kazandıracak banyo dekorasyon ipuçları yardımınıza koşacaktır. İşte banyonuzu daha büyük göstermek için 6 ipucu ve banyonuz için ilham alabileceğiniz birbirinden şık ve modern küçük banyo dekorasyon modelleri yazımızda sizleri bekliyor.

Küçük banyo dekorasyonu için göz önünde bulundurmanız gereken öncelikli unsurlar arasında duvar rengi, fayans, doğal ışık ve aydınlatma seçenekleri yer alır. Banyo dekorasyonu için ilk olarak düşünülmesi gereken bu unsurlar sayesinde banyonuz tamda istediğiniz gibi rahat, huzur verici ve kullanışlı bir alana dönüşebilir. Galerimizde bu konuda ilham alabileceğiniz farklı tasarımcıların imzasını taşıyan birbirinden işlevsel ve modern küçük banyo dekorasyon örnekleri sizleri bekliyor. İşte küçük banyo dekorasyonu ve banyoyu büyük gösteren dekorasyon önerileri..

Banyonuzu Daha Büyük Göstermek İçin 6 İpucu

Uygun duvar renginin seçimi

Banyonuzu dekore etmeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli undur duvar rengi seçimi olmalıdır. Bu noktada söz konusu küçük banyo dekorasyonu olduğundan canlı ve parlak renkli duvar boyaları düşünmemelisiniz. Özellikle koyu renkler küçük banyolar için yanlış bir renk seçimi olabilir. Çok canlı ve parlak renk tonları ise banyoda göz yoran, dikkat dağıtan bir rol üstlenebilir.

Bu noktada hem banyonuzu büyük gösterecek hemde daha davetkar ve rahat bir görünüme sahip olmasını sağlayacak olan açık renk tonları tercih edebilirsiniz. Beyaz ve beyazın farklı tonları küçük banyolar için ideal bir duvar rengi seçimi olacaktır. Beyaz duvarlar kullanmak size banyonun kalanı hakkında daha rahat ve kişisel detayları dahil etmek adına büyük kolaylık sağlayacaktır. Küçük banyonuzda daha doğal ve rahatlatıcı bir stil oluşturmak için ham ahşap mobilyalar kullanabilir, küçük detaylarda yeşil tonlarını öne çıkararak rahatlatıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Küçük banyo için fayans seçimi

Tasarımı ve detayları ne kadar şık ve gösterişli olsa da küçük banyo dekorasyonu için koyu renk karolardan uzak durmanız gerekir. Fakat yazımızın başında belirttiğimiz gibi banyo duvarları için hafif ve açık renkli bir boya seçimi yaptıysanız banyo fayans seçimi konusunda daha cesur seçimler yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Küçük banyo fayans seçimi

Küçük banyo fayans seçimi

Örneğin banyoda hem sakin hemde modern bir atmosfer için beyaz duvarları tamamlayacak bej tonlarında fayans seçimleri yapabilirsiniz. Bek rengi fayanslar beyaz duvarlarla birleştiğinde ortaya çok daha profesyonel, steril ve modern bir görünüm çıkabilir. Üstelik bej ve beyaz ikilisi için banyonun kalanında doğal ahşap mobilya ve raf seçimleri yaparak huzur veren, sakinleştirici bir banyo dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Doğal ışık

Her yaşam alanında olduğu gibi mekanın ihtiyaç duyduğu doğal ışık banyo dekorasyonu içinde büyük bir öneme sahiptir. Eğer banyonuzun rahatça açılabilen büyük pencerelere sahipse siz bu konuda oldukça şanslısınız demektir. Eğer banyonuz küçük bir pencereye sahipse ve yeterince doğal ışık alamıyorsa bu noktada önünüzdeki seçenekleri doğru kullanmanız gerekebilir. Doğru duvar rengi seçimi ve fayans seçimi ilk adımdı, bir o kadar önemli olan unsur ise aydınlatma seçimidir.

Banyoda doğal ışıktan faydalanma

Banyoda doğal ışıktan faydalanma

Büyük pencereli banyo sahiplerinin bu konuda daha şanslı olduklarından bahsetmiştik, bunun nedeni önlerinde daha fazla seçeneğin bulunmasıdır. Özellikle renk seçimlerinde daha farklı ve kişisel seçimler yapabilirler, bu noktada jaluzi ve perde seçimlerinde sayısız varyasyon seçeneği bulunuyor. Tabi ki perde renkleri dışında doğal ışık alan bir banyoda mobilya seçimleri de daha rahat bir şekilde yapılabilir. Büyük pencereler için ahşap çerçeve montajı düşünebilir ve banyoya daha rahat ve doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Banyo aydınlatma seçenekleri

Banyonuzu yalnızca tavan lambaları ve hatta daha az kullanılan donanıma ait duvar lambaları yardımıyla donatabileceğiniz günler sona erdi. Bunun yerine, bugün dünyanın dört bir yanındaki gelişmelerden yararlanmanın birçok yolu vardır. Bugün, hem duvarları hem de tavanları uygun aydınlatma ile donatma ve böylece günlük banyo hayatında basit ve dikkat çekici vurgular sağlama eğilimi haline geldi.

Banyo aydınlatma önerileri

Banyo aydınlatma önerileri

Farklı lamba modellerini monte ederken sıcak ışık kaynakları kullanmak en iyisidir. Ne kadar lamba ve ışık kullandığınız elbette kişisel zevkinize göre değişebilir.

Küçük banyolar için ayna kullanımı

Doğru büyüklükte ve tasarımda bir ayna kullanıyorsanız, bir odanın daha büyük görünmesini ve daha fazla derinlik vermesini sağlayabilirsiniz. Büyük ölçüde serbest bir duvardaki küçük bir banyoya ortalama bir aynadan daha büyük bir ayna yerleştirmek en iyisidir. Kural olarak, bu durumda aynanın etkili olması için hantal bir çerçeve veya başka süslemeler gerektirmez.

küçük banyo dekorasyonu ayna kullanımı

küçük banyo dekorasyonu ayna kullanımı

Bunun yerine, banyonuza elbette hafife alınması gereken pratik faydalar sağlamayan çok özel bir hava katıyor. Büyük bir aynada makyaj yapıp yıkayabilen herkes, büyük bir banyodaki şartlardan hiçbir şekilde geri kalmayan, ideal bir genel bakışa sahiptir. Tabii ki, isterseniz, aynanızı doğru aydınlatma ile birleştirebilirsiniz. Aynanın üzerine küçük spot lambaları yerleştirin ve kişisel zevkinize göre ayarlayın!

Ayrıntılara dikkat!

Küçük bir banyonun, detaylar yardımıyla dekore edilip dekore edilmek için uygun olmadığını varsaymak, yapılan klasik bir yanlışlıktır. Bunun yerine, tasarımcılar, her mekanın kişisel zevkinize göre daha fazla dekore edilmesini ve güzelleştirilmesini teklif ettiğini tekrar tekrar vurguluyor. Genel olarak, odanın dekoratif açıdan avantajlarını vurgulamak için her zaman küçük banyoda çiçek veya bitki kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak, küçük odadaki birkaç küçük öğenin birkaç büyük aksesuardan daha çekici göründüğü doğrudur.

banyo dekorasyon fikirleri için daha fazla ilham arıyorsanız  bu bölümü inceleyebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Dekoratif Banyo Havlu Sepetleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478