Banyoyu Büyük Gösteren Dekorasyon Fikirleri | Ev Dekorasyonu

Banyoyu Büyük Gösteren Dekorasyon Fikirleri

Banyo niş örnekleri

Küçük bir banyo dekorasyon açısından sizi zorlayabilir, fakat düşük metrekareli bir alan olması daha ferah ve düzenli olmasına engel değil. Bu noktada alan büyük olmasa bile banyoyu görsel olarak daha büyük göstermek için bir çok farklı yönteme başvurabilirsiniz. Küçük banyolar doğru tekniklerle, doğru renk ve mobilya seçimleri ile çok daha ferah, rahat ve davetkar bir görünüme sahip olabilir. Bugün yazımızda size ilham vereceğini düşündüğümüz banyoyu büyük gösteren dekorasyon fikirleri ve örnekleri hazırladık.

Küçük bir banyoyu yerleştirmek çoğu kişi için zor olabilir, ancak banyonun hem kullanışlı olması hemde görsel zenginlik açısından yapılabilecek bir çok uygulama var. Açık renkleri tercih etmek, banyoda ışık yansıması yapabilecek ayna seçimleri yapmak, küvet yerine duşakabin kullanmak yada desen kullanarak alana büyüklük hissi vermek gibi.. İşte banyoyu büyük gösteren dekorasyon fikirleri..

Banyoyu Büyük Gösteren Dekorasyon Fikirleri

Pratik mobilyalar

Küçük banyoyu daha büyük göstermek için öncelikle alanda yerden tasarruf edilmesini sağlayan mobilya seçimleri yapılmalıdır. Örneğin küvet yerine banyonun bir köşesine sahil edilecek bir duşakabin banyoda yerden tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Küvet özellikle küçük banyolar için kullanışlı bir seçenek değildir, hem temizlik açısından hemde su tasarrufu göz önüne alınacak olursa duşakabin modelleri hem görsel hemde kullanım olarak daha ideal ve doğru bir seçim olacaktır.

Banyoyu Büyük Gösteren Dekorasyon Fikirleri

Banyoyu Büyük Gösteren Dekorasyon Fikirleri

[galeri_url]

Aynı zamanda küçük bir banyoda depolama alanı oluşturmak son derece önemlidir. bu noktada banyodaki ölü noktaları belirlemek ve bu alanları dekoratif şekilde depolama bölümleri haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin lavabo tasarımı küçük banyo dekorasyonu için önemli bir seçimdir. Genelde lavabo altları boş bırakılır, fakat bu alana uygun şık kapaklı bir banyo dolabı dahil edilirse banyonun kalabalığı ortadan kalkar ve daha ferah bir görünüm ortaya çıkabilir.

Duş perdesi olarak cam

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi banyoda yer kazanmak ve bu alanı daha ferah ve büyük göstermek için küvet yerine kullanışlı bir duşakabin seçimi yapılmalıdır. Duşakabin modelleri hem kolay temizlenebilir hemde ihtiyacınız kadar su tüketir. Bu açıdan küvetlere göre daha avantajlıdır. Diğer bir yandan sıradan bir duşakabin banyonun her köşesine rahatlıkla monte edilebilir.

Buda banyodaki alanı en iyi şekilde değerlendirmek demektir. Küçük banyoyu büyük göstermek için duşakabin modelleri arasında özellikle cam tasarımlar tercih edilmelidir. Saydamlık küçük alanlar için en büyük silahtır ve cam bir duşakabin banyoyu bölmeden, ferah ve şık bir görünüm sunacaktır.

Ayna

Hem mimari hem de iç tasarımda çok popüler olan bir numara ayna kullanımıdır, tüm yaşam alanlarının olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Aynalar göz ışığı yansıtır ve mekanda göz yanılmaları oluşturur, özellikle pencere karşısına konumlanan bir ayna mekanı daha büyük ve ferah gösterir. Aynalar dar alan için mükemmel çözümdür, bu açıdan banyonuz için uygun büyüklükte bir ayna tercih etmelisiniz.

Aydınlatma

Aydınlatma küçük alanlar için çok önemlidir, özellikle doğal ışık alamayan banyolar için etkili bir aydınlatma yapılması elzemdir. Hayal gücünün farklı duygular ve ruh halleri yaratabileceğini biliyoruz, sarı ışık sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratırken, beyaz ışık daha ferah ve net bir görünüm oluşturur, Renklerle, türle ve yerleşimle oynadığımızda, banyonuzu daha da büyük hale getirebiliriz.

Bu örnekte görüldüğü üzere farklı ışık türleri birleştirilmiş, tavanın altındaki spot ışıkları odayı aydınlatmış ve kabinin altındaki dolaylı ışık banyonun optik olarak genişlemesini sağlamıştır. Sizde banyonuz için bu tarz bir aydınlatma yöntemi seçebilir ve daha rahat ve ferah görünümlü bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Yatay Çizgiler

Açıklama oldukça basit: eğer şeritler yataysa, zemini paralel hale getirirler, bu da odayı çok daha kısa ama aynı zamanda daha da geniş gösterecektir. Buna karşılık, dikey çizgiler diğer yöne doğru uzatır, böylece yüksekliği vurgular. Yani açıklama aslında aynı, sadece farklı yönlerde. Bu küçük ilizyon Moda, tasarım veya mimari alanlarına uygulanır: yatay çizgiler banyoyu daha geniş gösterir. Odanıza yüksek bir görüntü vermek istiyorsanız dikey çizgilere güvenmeyi tercih etmelisiniz.

Peki bu çizgileri banyoya nasıl dahil edebilirsiniz? İster örnekte görüldüğü gibi yatay ahşap kaplamalar tercih edebilir, isterseniz yatay çizgilere sahip banyo duvar kağıtları kullanarak banyoyu daha geniş gösterebilirsiniz. Bu noktada duvar kağıdı seçimi daha hesaplı ve kullanışlı olabilir. Çünkü her tarz banyo için yüzlerce farklı renk ve model seçeneği bulunur.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Modern Banyo Aydınlatma Fikirleri 2019 - 2020 başlıklı makalemizde aydınlatma fikirleri ve banyo aydınlatmaları hakkında bilgiler verilmektedir.