Dekorasyon Blog Arama

Bebek Odası Aydınlatmaları 2020

Kadınlar hamileliğin ilk gününden itibaren eşi ile birlikte doğacak bebeği için bir oda tasarımı ve eşyalar için uğraşırlar. En güzeli olsun, en iyisi olsun, kalitesi iyi olsun diye her şeye özenle uğraş verirler. Bebek odasında ki en önemli şeylerden biri de odanın aydınlatmasıdır. Bebeği kötü etkilemeyecek ve yeterli görüntüyü sağlayabilecek ışıklandırmalar çok önemlidir. Ana aydınlatma haricinde gece lambaları da gereklidir. Bebeği uyandırmadan kontrolü yapılması için gerekliliği önemlidir.

Bebek Odası Aydınlatmaları

Bebek Odası Aydınlatmaları Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası lambası seçiminde mümkün olduğunca sabit aydınlatmalar tercih etmeli, sarkıt ve portatif modellerden kaçınılmalıdır. Böylelikle deprem veya herhangi bir durumda bebek risk faktörlerine karşı korunmuş olur. Bebeğinin sağlığı ve güvenliğini her şeyden önemlidir. Seçilen aydınlatmalar, bebeğin göz sağlığına zarar vermemelidir ve direkt göz temasında bulunmamalıdır. Işığın odadaki dağılımı dengeli olmalı ki zarar vermesin. Bu yüzden bebek odası için en doğrusu, avize seçiminin led avizelerden yana olmasıdır. Aydınlatmanın ampulünün önünde mutlaka plastik bir nesne veya buzlu cam olmalı ve aydınlatma bebek beşiğinin arkasına denk gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Işığın loş olmasına dikkat edilmelidir. Bebeklerdeki büyüme hormonu salınımını artıran melatonin hormonu, gece uykusunda daha fazla salgılanıyor. Buna engel olmamak için bebek odasında gece lambasını uyurken yakmamalı ve bebeğin karanlıkta uyumasını sağlanmalıdır.

Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları

Odadaki ışık, bebeği uykudan uyandıracak veya uykuya geçmesine engel olacak kadar yüksek olmamalıdır. Çünkü bebekler ışığa çok meraklıdırlar ve en ufak bir ışık kaynağı gördüklerinde gözlerini ondan alamazlar. Aydınlatma ürünlerinin açma kapama düğmelerinin yerleri de çok önemlidir. Gördükleri her şeyi ellerine alıp, ağızlarına atmak isteyen bebeklere tehlike oluşturmaması için düğmelerin yerleri onların erişebileceği mesafede olmamalıdır.

Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları

Bebek Odası Aydınlatmalarının Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Kullanılan ışıkların göz yormaması için tasarruflu led lambalar tercih edilmelidir. Bebek odasında avize mümkünse kullanılmamalıdır, kullanılsa bile küçük boyutlu olmalıdır. Avizenin fazla girintisinin olmaması ve malzemenin kolay temizlenebilir olması avize seçiminde önemlidir. Bebek odasında avize ışığının çok parlak olmayan gün ışığı renginde olmalıdır. Aydınlatmanın çok yüksek ya da çok düşük bir güçte olmaması gerekir. Odanın doğru bir şekilde aydınlatılmasında lambader, aplik ya da abajur gibi dekoratif aydınlatma ürünlerinden yararlanılabilir.

Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları
Bebek Odası Aydınlatmaları

Floresan gibi titreşim yapan aydınlatma çeşidi çocuğunuzun ilgisini dağıtabilir. Led lambalar ise titreşim yapmaz ve konsantrasyon dağınıklığına neden olmaz.Çocuk odasında kullanılan ampuller tasarruflu LED ampullerden seçilmesinin en büyük avantajı, bu lambaların kullanıldığı süre boyunca ısınmamaları ve göz yormamasıdır. Isınan ampuller çocuk odasındaki mobilyalarda renk değişikliklerine neden olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Modern Bebek Odaları Tasarımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478