Dekorasyon Blog Arama

Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebek odası aydınlatma önerileri 2020

Söz konusu bebek odası dekorasyonu olunca dikkat edilmesi gereken noktalar bir hayli fazla. Bebek odası aydınlatma seçimi bu önemli noktalar arasında belkide en çok üzerinde durulması gereken bir detay. Bebek odasına uygun, kullanışlı ve dekoratif aydınlatma tasarımları aynı zamanda bebeğin huzurlu bir uykuya dalması açısından oldukça önemlidir. Seçilen aydınlatmalar hem bebeğin sağlığını tehlikeye sokmayacak tasarıma ve özelliklere, hemde odanın sıcak bir atmosfere sahip olmasında önemli bir rol oynuyor.

Yazımızda bugün bebek odası dekore ederken ne tarz aydınlatmalar seçilmeli ve bebek odası aydınlatmaları alırken nelere dikkat edilmeli gibi önemli detaylara yer veriyoruz.

Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekore ederken bu alanın güvenli ve huzurlu bir ortam olması ilk önceliktir. Bu açıdan bu oda için yapılan her seçimin titizlikle yapılması gerekir. Çoğu zaman gözden kaçan küçük detaylar, akla gelmeyecek büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle bebek odası aydınlatmaları bu anlamda almadan önce iki kez düşünmeniz gereken öneme sahiptir.

Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı

Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı

Bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalması için odanın ışık miktarı çok önemlidir. Bebeği rahatsız etmeyecek, dikkat dağınıklığına yol açmayacak yumuşak aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Özellikle halojen lambalardan ve yüksek watt’lı beyaz lambaları kesinlikle kullanmamalısınız. Aşırı miktarda ışık veren bu lambalar bebeğinizi rahat edecektir, çünkü yeni doğmuş bebeklerin gözleri ışığa karşı çok hassastır.

Çok loş bir ortamda hazırlamayın ancak bebeğinizin ilgisini çekebilecek eğlenceli tasarımlar arasından odayı yeterince aydınlatacak, gözlerini yormayacak tarzdaki tasarımlara yönelebilirsiniz. Örneğin belirli aralıklarla yanıp sönen dekoratif led aydınlatmalar bebek odası için renkli ve dekoratif bir seçim olabilir. Bu tarz loş ışık veren aydınlatmalar odanın ikinci aydınlatmaları olmalıdır, özellikle banyo ve emzirme sonrasında ışık miktarını yükseltmek isteyebilirsiniz.

Bebek odası için gece lambaları

Bir bebek odası ne çok aydınlık nede çok karanlık olmalıdır. Her iki durumda’da bebeğiniz rahatsız olabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu durumda loş ışık veren eğlenceli bebek odası lambalarına yönelebilirsiniz. Sevimli bir hayvan figürü yada masal kahramanlarının süslediği dekoratif gece lambaları bebek odaları için uygun aydınlatma seçimleri olabilir.

Güvenli bir bebek odası için dikkat edin

Bebek odası dekorasyonu görünümü ve tarzından önce güvenli bir ortam olmalıdır. Bu açıdan hem oda düzeni hemde elektrik bağlantıları ve çıkışları konusunda çok dikkatli olunmalı. Bebek beşiğinin yanında aydınlatmalar kullananlar bu konuda çok daha dikkatli olmalılar. Bu tarz elektrikli eşyalar asla bebeğin kolayca ulaşabileceği bir yerde olmamalı, uzun kablolar ve prizler bebekler için büyük bir tehlikedir.

Odayı dekore ederken özellikle elektrik kaynaklarının çocuk korumalı olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer bir nokta ise hem tavan hemde gece lambalarında kullanılacak ampullerin kısa sürede ısınmayan, düşük enerjili led aydınlatmalar olmasına özen gösterin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mutfak Rafları İçin Aydınlatma Fikirleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478