Ana Sayfa Aydınlatmalar Bebek Odası Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebek Odası Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

Söz konusu bebek odası dekorasyonu olunca dikkat edilmesi gereken noktalar bir hayli fazla. Bebek odası aydınlatma seçimi bu önemli noktalar arasında belkide en çok üzerinde durulması gereken bir detay. Bebek odasına uygun, kullanışlı ve dekoratif aydınlatma tasarımları aynı zamanda bebeğin huzurlu bir uykuya dalması açısından oldukça önemlidir. Seçilen aydınlatmalar hem bebeğin sağlığını tehlikeye sokmayacak tasarıma ve özelliklere, hemde odanın sıcak bir atmosfere sahip olmasında önemli bir rol oynuyor.

Yazımızda bugün bebek odası dekore ederken ne tarz aydınlatmalar seçilmeli ve bebek odası ışıklandırma alırken nelere dikkat edilmeli gibi önemli detaylara yer veriyoruz.

Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekore ederken bu alanın güvenli ve huzurlu bir ortam olması ilk önceliktir. Bu açıdan bu oda için yapılan her seçimin titizlikle yapılması gerekir. Çoğu zaman gözden kaçan küçük detaylar, akla gelmeyecek büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle bebek odası duvar aydınlatmaları bu anlamda almadan önce iki kez düşünmeniz gereken öneme sahiptir.

Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı
Bebek Odası için Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı

Bebeğinizin huzurlu bir uykuya dalması için odanın ışık miktarı çok önemlidir. Bebeği rahatsız etmeyecek, dikkat dağınıklığına yol açmayacak yumuşak aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Özellikle halojen lambalardan ve yüksek watt’lı beyaz lambaları kesinlikle kullanmamalısınız. Aşırı miktarda ışık veren bu lambalar bebeğinizi rahat edecektir, çünkü yeni doğmuş bebeklerin gözleri ışığa karşı çok hassastır.

Çok loş bir ortamda hazırlamayın ancak bebeğinizin ilgisini çekebilecek eğlenceli tasarımlar arasından odayı yeterince aydınlatacak, gözlerini yormayacak tarzdaki tasarımlara yönelebilirsiniz. Örneğin belirli aralıklarla yanıp sönen dekoratif led aydınlatmalar bebek odası için renkli ve dekoratif bir seçim olabilir. Bu tarz loş ışık veren aydınlatmalar odanın ikinci aydınlatmaları olmalıdır, özellikle banyo ve emzirme sonrasında ışık miktarını yükseltmek isteyebilirsiniz.

Bebek odası için gece lambaları

Bir bebek odası ne çok aydınlık nede çok karanlık olmalıdır. Her iki durumda’da bebeğiniz rahatsız olabilir ve bu durum uyku düzenini etkileyebilir. Bu durumda loş ışık veren eğlenceli bebek odası lambalarına yönelebilirsiniz. Sevimli bir hayvan figürü yada masal kahramanlarının süslediği dekoratif gece lambaları bebek odaları için uygun aydınlatma seçimleri olabilir.

Güvenli bir bebek odası için dikkat edin

Bebek odası dekorasyonu görünümü ve tarzından önce güvenli bir ortam olmalıdır. Bu açıdan hem oda düzeni hemde elektrik bağlantıları ve çıkışları konusunda çok dikkatli olunmalı. Bebek beşiğinin yanında aydınlatmalar kullananlar bu konuda çok daha dikkatli olmalılar. Bu tarz elektrikli eşyalar asla bebeğin kolayca ulaşabileceği bir yerde olmamalı, uzun kablolar ve prizler bebekler için büyük bir tehlikedir.

Odayı dekore ederken özellikle elektrik kaynaklarının çocuk korumalı olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer bir nokta ise hem tavan hemde gece lambalarında kullanılacak ampullerin kısa sürede ısınmayan, düşük enerjili led aydınlatmalar olmasına özen gösterin.Bebek odası led aydınlatma seçimini yapabilirsiniz bu şekilde.

Bebek odası lambası seçiminde mümkün olduğunca sabit aydınlatmalar tercih etmeli, sarkıt ve portatif modellerden kaçınılmalıdır. Böylelikle deprem veya herhangi bir durumda bebek risk faktörlerine karşı korunmuş olur. Bebeğinin sağlığı ve güvenliğini her şeyden önemlidir. Seçilen aydınlatmalar, bebeğin göz sağlığına zarar vermemelidir ve direkt göz temasında bulunmamalıdır. Işığın odadaki dağılımı dengeli olmalı ki zarar vermesin. Bu yüzden bebek odası için en doğrusu, avize seçiminin led avizelerden yana olmasıdır. Aydınlatmanın ampulünün önünde mutlaka plastik bir nesne veya buzlu cam olmalı ve aydınlatma bebek beşiğinin arkasına denk gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Işığın loş olmasına dikkat edilmelidir. Bebeklerdeki büyüme hormonu salınımını artıran melatonin hormonu, gece uykusunda daha fazla salgılanıyor. Buna engel olmamak için bebek odasında gece lambasını uyurken yakmamalı ve bebeğin karanlıkta uyumasını sağlanmalıdır.

Odadaki ışık, bebeği uykudan uyandıracak veya uykuya geçmesine engel olacak kadar yüksek olmamalıdır. Çünkü bebekler ışığa çok meraklıdırlar ve en ufak bir ışık kaynağı gördüklerinde gözlerini ondan alamazlar. Aydınlatma ürünlerinin açma kapama düğmelerinin yerleri de çok önemlidir. Gördükleri her şeyi ellerine alıp, ağızlarına atmak isteyen bebeklere tehlike oluşturmaması için düğmelerin yerleri onların erişebileceği mesafede olmamalıdır.

Bebek Odası Aydınlatmaları

Bebek Odası Aydınlatmalarının Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Kullanılan ışıkların göz yormaması için tasarruflu led lambalar tercih edilmelidir. Bebek odasında avize mümkünse kullanılmamalıdır, kullanılsa bile küçük boyutlu olmalıdır. Avizenin fazla girintisinin olmaması ve malzemenin kolay temizlenebilir olması avize seçiminde önemlidir. Bebek odasında avize ışığının çok parlak olmayan gün ışığı renginde olmalıdır. Aydınlatmanın çok yüksek ya da çok düşük bir güçte olmaması gerekir. Odanın doğru bir şekilde aydınlatılmasında lambader, aplik ya da abajur gibi dekoratif aydınlatma ürünlerinden yararlanılabilir.

Bebek Odası Aydınlatmaları

Floresan gibi titreşim yapan aydınlatma çeşidi çocuğunuzun ilgisini dağıtabilir. Led lambalar ise titreşim yapmaz ve konsantrasyon dağınıklığına neden olmaz.Çocuk odasında kullanılan ampuller tasarruflu LED ampullerden seçilmesinin en büyük avantajı, bu lambaların kullanıldığı süre boyunca ısınmamaları ve göz yormamasıdır. Isınan ampuller çocuk odasındaki mobilyalarda renk değişikliklerine neden olur. Philips bebek odası aydınlatma bu konuda oldukça iyidir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz