Dekorasyon Blog Arama

Bej Rengi Oda Dekorasyonları

Profesyonel tasarımcıların bej rengini en sık kullandığı yerlerden biri oturma odasıdır, çünkü bu alan aile bireylerinin bir araya geldiği ve sükunetin en çok ihtiyaç olduğu yerlerden biridir. Bunun dışında bej, görsel olarak mekanı büyütür ve bu küçük salonlar için mükemmel bir çözümdür. Yatak odaları için de ideal bir renk olan bej, dekorasyona rahatlama ve huzur katar. Ahşap, tekstil ve yün gibi doğal malzemelerle yapılan kombinasyonlarla oldukça uyumlu görünür.

Bej Rengi Tasarımlar

Bejin diğer renklerle uyumuna gelince; nötr bir ton olmasından ötürü hemen hemen tüm renklerle eşleşir ve bu özelliği iç mekan dekorunda gerekli vurguyu yapmak için iyi bir fırsat sunar. Beje en yakın renk tonları şöyledir: süt beyazı, vanilya rengi, kırık beyaz, çikolata rengi, gül kurusu, karamel, tarçın ve kahverengi. Beje uyumlu diğer renkler ise soluk sarı, pastel yeşil, açık mavi, lila, zümrüt yeşili ve turkuazdır. Bunların dışında bej renginin açık ve koyu tonları vardır. Örneğin koyu bir bej, kahverenginin yanı sıra siyah ve beyazla da son derece uyumludur. Açık bej tonu ise özellikle beyazla iyi bir ikili oluşturur. Bu renk kombinasyonunun sonucunda mekanda ferah etki meydana gelir.

Bej Rengi Tasarımlar

Yumuşak tonlar dışında bej rengi, parlak renklerle de kullanılabilir. Ayrıca altın, bronz ve gümüş gibi çeşitli metal aksesuarlar da daha şık görünür. Bejin çok yakıştığı bir diğer malzeme ise ahşaptır. Koyu ve açık tonlu ahşap ile bej bir mekan doğal bir ambiyansa sahip olur. Sonuç olarak bejin diğer renklerle kombinasyonu, en küçük odayı bile daha konforlu ve zarif hale getirir.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Bej Rengi Salon Nasıl Dizayn Edilir?

Bej rengini iç mekanda nasıl kullanabileceğimizi daha iyi anlamak için profesyonellerin hazırladığı örneklere göz atalım. Görselde ki modern oturma odası, ağırlıklı olarak bej renginin ve loş aydınlatmanın tercih edildiği huzurlu bir mekan. Hoş abajur seçimleri ve şöminenin verdiği güzellikle birbirini ekip olarak tamamlayan kombin olarak karşımızda duruyor.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Bir başka oturma odası tasarımında bir oturma grubu beyaz iken kanepenin dayandığı duvar bej rengi tercih edilmiş. Üzerine siyah çerçeveli resmin asıldığı duvar, odada kendini göstererek renkler ile uyum sağlamış. Bej rengi duvar ise beyazın aksine keskin bir geçişi engelleyerek daha soft bir görünüm meydana getiriyor.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Bej Rengi Hangi Renkler İle Uyumludur?

Biri bej, diğer koyu kahverengi iki kanepe ile desenli berjer, oldukça iddialı bir mobilya grubu. Buna karşın bej rengi kanepeyi koyu rengin ve desenli koltuğun arasına yerleştirerek denge sağlanır.

Oturma odasında bej gibi nötr bir renk kullanarak alanı daha aydınlık hale getirebilirsiniz. Ancak sadece bej kullanmanın mekanı tekdüze yapmasından çekiniyorsanız bunun yerine koyu bir lacivertle kontrast sağlayabilirsiniz.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Şimdiye dek bejin yumuşak tonlarla kullanıldığı örnekler gördük. Oysa bej, tüm renklere uyum sağlayabilir.Odanın duvarları,halılar ve nevresim takımlarının birbiri ile uyum açısından bej rengi ile harmanlanarak görsel bir uyum sağlamış.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Bej kendine özgü doğal ve sakinleştirici bir havaya hakim olmasından kaynaklanan hoş bir tasarım olarak evlerimizde yer alabilir.İç huzuru sağlayabilen ve dingin bir renk olan bej,evlerimizi nötr hale getiriyor.İnsanları sakinleştirici bir ağırlığa sahip.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Bej rengini altın sarısı ile harmanlayabilirsiniz.Sarı rengi bej ile bir bütün oluşturarak oturma gurubunu açığa çıkararak kendini göstermeyi sağlar.Halı ve duvar rengi seçimiyle de bir bütün oluşturabilirsiniz.Bunların dışında renkli biblolar ile ya da güzel kokulu dekoratif mumlar ile tam bir görsel şölen oluşturabilirsiniz.

Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar
Bej Rengi Tasarımlar

Hemen hemen bütün renklerle uyum gösterdiği için de kullanım açısından çok kolaylık sağlar. Tek sıkıntısı koyu renkler gibi temizlik açısından kolay değildir. Fakat gelişen teknoloji sayesinde, leke tutmayan kumaşlar koltuklarda kullanılmaya başlanarak, temizlik işi de kolay hale getirilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Vizon Rengi Salon Dekorasyonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478