Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Beyaz Mutfak Dekorasyon Önerileri 2021

Beyaz Mutfak Dekorasyon Önerileri 2021

Mutfak dekorasyonu söz konusu ise modası hiç geçmeyecek renkler kullanmak uzun vadede size avantaj sağlayacaktır. Beyaz mutfaklar geçmişten günümüze popülerliğini sürdürmeyi başarmış, şık ve temiz görünümleri ile oldukça dikkat çeken mutfak modelleri arsında yer almıştır. Beyaz mutfak modelleri ilginizi çekiyor fakat kullanmaya bir türlü cesaret edemiyorsanız yazımızın devamında beyaz mutfak dekorasyon önerileri size bu konuda ilham verebilir.

Beyaz mutfaklar tarzları ne olursa olsun temiz görünümleri kadar şıklıkları ile de dikkat çeken mutfak modelleridir. Ancak beyaz mutfak dekorasyonu denince akla ilk gelen soru “temizliği nasıl olacak” sorusudur. Kolay kirlenmeleri beyaz mutfakların dezavantajı fakat bundan daha önemli bir konu var oda beyazın mutfakta yaratacağı soğukluk.

Beyaz Mutfak Dekorasyon Önerileri

Hayalinizde bembeyaz bir mutfak dekorasyonu varsa, bu hayali gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi beyaz mutfakların en büyük avantajı temiz ve nezih bir görünüm sunmalarıdır. Fakat bildiğiniz üzere beyaz çabuk kirlenebilen renk ve düzenli temizlik gerektirir.

Beyaz mutfak dekorasyonu ve detaylar 2020
Beyaz mutfak dekorasyonu ve detaylar 2020

Rutin bir temizliğin yanı sıra kolay temizlenebilen kaliteli mutfak dolabı modelleri seçmek bu anlamda oldukça önemlidir. Size önerimiz mavi beyaz mutfak dekorasyonu için parlak yüzeyli beyaz mutfak dolapları tercih edebilirsiniz. Mat beyaz dolaplar üzerinde oluşan çeşitli yağ lekeleri ve kirleri temizlemek bir hayli zor olabilir, ancak parlak yüzeyli bir mutfak dolabı daha pratik şekilde temizlenebilir.

Beyaz mutfakların soğuk etkisini kırmalısınız

Beyaz mutfak modelleri ile ilgili düşündüren önemli bir nokta ise beyazın mekanda yaratacağı soğuk etkidir. Bembeyaz bir mutfak dekorasyonu soğuk görüneceği gibi zamanla mutfakta sıkıcı bir atmosfer oluşmasını sağlayacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için mutfağa canlılık ve tazelik katacak renk seçeneklerinden mutlaka yararlanmak gerekir.

Mutfakta beyaz ve tonları renkler öne çıkacaksa onu dengeleyecek alternatif renkler kullanmak gerekir. Örneğin beyaz mutfak dolapları ile gri zemin kaplaması görsel açıdan hem dengeli hemde şık bir seçim olabilir. Sadece zeminde değil, mutfağın belirli noktalarında ihtiyaç duyulan canlılığı ve ferahlığı verecek canlı renk tonları kullanılmalıdır.

Beyazın yaratacağı soğuk etkiyi kırmak için küçük detayları öne çıkarmayı deneyebilirsiniz. En basit örnek mutfak havluları, tezgah üstü mutfak gereçleri ve dekoratif renkli baharatlıklar kullanarak mutfağınızın enerjisini bir anda yükseltebilirsiniz. Mutfak masası için pastel renklerde örtüler, masa üstünde rengarenk bir demet çiçek mutfağınızın tazeler ve ferah bir hava yaratır.

Mutfak dolaplarının kulpları küçük bir detay gibi gelebilir fakat genel görseli etkileyen önemli detaylardır. Bu açıdan beyaz ile kontrast oluşturacak renkleri içeren dolap kulpları kullanabilirsiniz. Mutfak tezgahının bir bölümünde, yada mutfak masası üzerinde bitkilerden faydalanarak ortamda ferah bir ve canlı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Son olarak siyah beyaz mutfak dekorasyonu için önemli noktalardan biri mutfağın yeterince ışık almasıdır. Beyaz mutfak dolapları tek başına ferah bir etki uyandırmayabilir, bunun için doğal ışıktan yararlanmanın yollarını aramanız gerekir. Stor perdeler bu açıdan doğru bir seçim olacaktır.

Ayrıca aşağıdaki sorular için yorum yazabilirsiniz.

 • Beyaz mutfağa ne renk tezgah gider?
 • Beyaz mutfağa ne renk halı gider?
 • Siyah beyaz mutfak hangi renklerle kombine olur?

Ferah, temiz ve şık bir mutfak hayali kuranlar için beyaz mutfak modelleri ve beyaz mutfak dolabı modelleri ayrı bir öneme sahiptir. Beyaz mutfaklar, daha aydınlık ve daha zarif bir görünüme sahipler. Mutfak dekorasyonunda beyaz sadece duvar boyası yada zemin rengi ile değil, mutfak dolaplarında da sıkça karşımıza çıkan bir renk.

Beyaz ve tonları her tarz yaşam alanı için ideal ve şık tonlar şüphesiz. Ancak konu temizliğin öne çıktığı banyo ve mutfak gibi alanlar olunca beyazdan fazlasıyla yararlanmak gerekiyor. Yazımızda mutfaklara zarif ve temiz bir görünüm kazandıran beyaz mutfak dolapları ve kullanım önerileri hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

Beyaz Mutfak Dolapları ve Kullanım Önerileri

Beyaz mutfaklar geçmişten günümüze ev sahiplerinin yaptırmayı düşündüğü mutfak tipidir. Beyaz mutfakların bu kadar ilgi görmesinin bir çok farklı nedeni var, bunlardan en önemlisi beyazın modasının hiç geçmeyeceği gerçeğidir. Evet, beyaz mutfakların modası hiç bir zaman geçmez, en güzel yanı ise sezonluk trendlere rahatça ayak uydurabilir olması.

Beyaz mutfak dolapları ve kullanım önerileri
Beyaz mutfak dolapları ve kullanım önerileri

Yeni bir mutfak yaptıracaklar yada mutfağını yenilemek isteyenler için beyaz mutfak dekorasyon örnekleri her açıdan ilham vericidir. Beyaz, hemen hemen tüm renkler ile mükemmel uyuma sahip bir renk, bu anlamda sezonun trend renklerini beyaz bir mutfağa uyarlamak son derece zahmetsiz bir iştir.

Beyaz mutfak dolapları kullanım açısından bir çok avantaj sağlar, en önemlisi hem modern hemde klasik mutfaklar ile uyumlu olmasıdır. Kolay temizlenebilir olması ve mutfağı daha aydınlık ve ferah göstermesi beyaz mutfak dolapları için ilk akla gelen tercih nedenleridir. Diğer bir avantajı ise duvar ve zemin dekorasyonu konusunda çok rahat seçimler yapılmasını sağlamasıdır.

Beyaz mutfak dolapları ve sağladığı avantajlar

 • Mutfağın daha ferah ve aydınlık görünmesinde en önemli role sahiptir.
 • Beyaz mutfak dolapları bir çok farklı renkteki duvar ve zemin dekorasyonu ile uyumludur.
 • Hem klasik hemde modern mutfaklarda kullanabilir.
 • Kolay kirlenir, ancak kolay temizlenir. Bu açıdan düzenli temizlik yapılması gerekir.
 • Sezonluk trend renklere kolayca uyum sağlayabilir.
 • Beyaz mutfak dolapları country, vintage gibi klasik tarzlarla uyumludur.
 • Tamamlayıcı renk ve aydınlatmalarla mutfak dekorasyonu daha rahat ve şık bir görünüm kazanır.

Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu & Önerileri

Uyumu tartışılmaz olan renkler arasında kırmızı ve beyaz ikilisi mutfak dekorasyonu içinde harika bir seçim olabilir. Bilindiği gibi günümüzde hala beyaz mutfak kullanımı oldukça popüler, fakat bir zaman sonra beyaz renkler mutfakta bir boşluk etkisi yaratabilir. Bu noktada mutfağa hareket ve enerji katmak için kırmızıyı mutfağa dahil etmeyi düşünebilirsiniz. Yazımızın devamında kırmızı ve beyazın muhteşem uyumunu yansıtan mutfak modelleri ve size ilham vereceğini düşündüğümüz kırmızı beyaz mutfak dekorasyon önerileri bulabilirsiniz.

Cesur ve dikkat çeken renkler arasında yer alan kırmızıyı mutfağa dahil ederken dikkat etmek gerekir. Kırmızı baskın bir renktir ve mekanda kolayca odak noktası haline gelebilir. Bu noktada kırmızı mutfak dahil evin her alanında dengeli kullanılmalıdır. Diğer yandan kırmızı kullanırken mekanın aldığı ışık ve büyüklüğü muhakkak göz önünde tutulmalıdır. Galerimizde mutfakta kırmızı kullanımı hakkında ilham alabileceğiniz harika mutfak dekorasyon örnekleri sizleri bekliyor.

Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu

Kırmızı beyaz bir mutfak düşünüldüğünde ilk akla gelen kırmızı mutfak dolaplarıdır, fakat mutfakta kırmızının etkisinden yararlanmak için bir çok farklı ve şık seçenek bulunuyor. Kırmızı dolaplar modern ve geleneksel tarz mutfaklarda karşımıza çıkıyor, fakat günümüzde hala bir çok insan için riskli bir seçim olarak düşünülüyor. Diğer yandan kırmızı mutfak dolapları yada kırmızı renk duvarlar mutfağı daha küçük gösterebilir. Bu noktada kırmızıyı daha dengeli şekilde dekorasyona yaymanın yolları var, örneğin aksesuar kullanımı ile.

Açık renklerin hüküm sürdüğü mutfaklarda kırmızı en küçük detayda dahi dikkatleri üzerinde toplayacaktır. Bu açıdan bakarsak kırmızıyı küçük mutfak aletlerinde yada dekoratif mutfak aksesuarları ile dekorasyona dahil etmek çok daha risksiz bir seçenek olacaktır. İşte kırmızı beyaz mutfak dekorasyon fikirleri.

Tek bir duvarı kırmızıya boyayın

Kırmızı beyaz mutfak dekorasyon fikirleri
Kırmızı beyaz mutfak dekorasyon fikirleri

Kırmızıyı duvar rengi olarak kullanmayı düşünüyorsanız tüm duvarlar yerine tek bir duvarı istediğiniz tonda bir kırmızıya boyamayı düşünebilirsiniz. Fakat diğer duvarların açık renkte olması mutfakta daha dengeli ve şık bir görünüm oluşturacaktır. Diğer bir seçenek ise tek bir duvarı içinde mutfağın tarzına uyum sağlayan kırmızı desenler içeren dekoratif bir duvar kağıdı ile kaplamak. Bu seçenek hem çok hesaplı hemde mutfakta büyük bir değişim için idealdir.

Dekoratif masa ve sandalyeler

Kırmızı bar tabureleri
Kırmızı bar tabureleri

Mutfağa kırmızıyı en rahat ve risksiz dahil etmenin yollarından biri de dekoratif bir masa ve sandalye seçimidir. Kırmızı sandalyeler yada kırmızı bir masa mutfağa gereken enerjiyi rahatlıkla verebilir. İkili renk seçimleri yapabilirsiniz, örneğin beyaz masa, kırmızı sandalyeler gibi. Yada kırmızı desenlere sahip şık bir masa örtüsü ile beyaz, krem, açık gri sandalyeler kullanılabilir.

Kırmızı modern sandalyeler
Kırmızı modern sandalyeler

Tezgah arası fayans seçimi

Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu
Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu

İster klasik ister modern her tarz mutfakta kırmızıyı en şık ve kalıcı şekilde öne çıkarmanın yolu kırmızı tonlarda fayans seçimi yapmaktır. Tezgah arası bölüm mutfağın en dikkat çeken bölümlerinden biridir, bu alana stil katmak için renkli fayans modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer mevcut fayans renginiz beyaz yada açık tonlarda ise bir çok yapı markette bulabileceğiniz renkli fayans çıkartmaları kullanarak bu alana hareket katabilirsiniz.

Kırmızı beyaz mutfak dekorasyon önerileri
Kırmızı beyaz mutfak dekorasyon önerileri

Aydınlatma ve aksesuarlar

Kırmızı beyaz mutfak aksesuarları
Kırmızı beyaz mutfak aksesuarları

Mutfağınızın görünümünden sıkılmaya başladıysanız ve küçük dokunuşlarla büyük farklılıklar yaratmak istiyorsanız mutfakta aydınlatma ve aksesuarlara yönelebilirsiniz. Örneğin kırmızı renkli dekoratif sarkıtlar, duvar aplikleri, hatta mutfak dolapları için kırmızı şerit LED aydınlatmaları deneyebilirsiniz. Aksesuar yönünde ise önünüzde sınırsız seçenekler var, dekoratif tablolar, vazolar, mutfak araş gereçleri vb..  Hatta bu tarz aksesuarları seçerken bebe mavisi, pastel yeşil gibi renkleri de dahil ederek retro tarzı sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Halı & Kilim & Perde

Kırmızı mutfak halısı
Kırmızı mutfak halısı

Mutfakta kırmızı beyaz bir stil oluşturmak için sıraladığımız seçeneklerin dışında en hesaplı ve etkili bir diğer yol ise mutfak halı, kilim yada mutfak perdelerini yenilemek olabilir. Kırmızı desenler içeren şık bir halı yada perde mutfağınızın havasını bir anda değiştirebilir.

Kırmızı Beyaz Mutfak Önerileri

 • Kırmızı ve beyaz ikilisinin yanına sadece ahşap bir masa yada sandalye seçimi yapabilirsiniz. Özellikle beyazın soğukluğunu ortadan kaldırmak için ahşap sıcaklığını kullanabilirsiniz. Ayrıca hasırdan tasarlanan ürünlerde kırmızı beyaz mutfaklara çok yakışır.
 • Kırmızı beyaz bir mutfakta duvar rengi olarak bej rengi, gri, krem ve fildişi gibi renkler tercih edebilirsiniz.
 • Hem modern hemde klasik mutfaklarda kırmızı beyaz uyumuna siyah ve metalik renkleri dengeli şekilde dahil edebilirsiniz. Özellikle kontrast oluşturmak isteyenler aksesuardan tekstile kadar mutfağa siyah tonları dahil edebilir.
 • Modern tarz mutfaklarda kırmızı ve beyaza uyum sağlayan gri tonlar kullanılabilir. Grinin parlak metalik tonları ile daha çarpıcı sonuçlar elde edilebilir. Çelik ve krom gibi malzemeler, aksesuarlar aynı zamanda endüstriyel bir tarz içinde etkilidir.
 • Mutfak perde seçimlerinizi sadece kırmızı beyaz ikilisinden yapabileceğiniz gibi bambu, hasır gibi dokularda kullanabilirsiniz.
Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz