Ana Sayfa Genel Çalışma Odası Dekorasyonu ve Önerileri

Çalışma Odası Dekorasyonu ve Önerileri

Bilgisayar hayatımıza girdiğinden beri, evden çalışmak da artık sık rastladığımız bir çalışma biçimi olmaya başladı. Bunun dışında daha çok yemek masası ve televizyon ünitesi çevresinde şekillendirdiğimiz salonlarımızda, bir de çalışma köşesi veya kütüphane oluşturmak için yer bulamamamız gayet normal. İşte bu gibi nedenler evde bir çalışma odası ihtiyacı doğurabilir. Çalışma odası dizayn düzenlemek istiyorsanız, çalışma odası dekorasyon fikirleri yazımıza okumaya devam edebilirsiniz.

Çalışma odası dediğimizde, bir çalışma masası, kütüphane, iyi bir ışıklandırma ve rahat bir koltuk ilk akla gelen dekorasyon öğeleri olacaktır. Bu odanın ışık alması ve çalışırken kendinizi kapana kısılmış gibi hissetmemeniz gerekir. Akşam saatleri için hem bir tavan aydınlatması hem de bir çalışma masası aydınlatması olması gözlerin yorulmaması ve ışığınızı kendi isteğinize göre ayarlayabilmeniz adına önemlidir.

Evdeki çalışma odası kendinizle baş başa kalmaktan keyif alacağınız, geleceğe dair planlarınızı oluşturabileceğiniz ve yaratıcılığınızı tetikleyen bir atmosfere sahip olmalıdır. Bu nedenle bir iki ofis eşyasıyla yetinmemek, dekorasyon sırasında size ilham verecek şekilde bazı detaylar eklemek işe yarayabilir.

Çalışma odası dekorasyonu nasıl yapılır
Çalışma odası dekorasyonu nasıl yapılır

Bir çalışma odasının rengarenk ya da göz alıcı desenlerle döşenmesi beklenmez. Aksine eğer bu tip bir dekorasyona alışık değilseniz, bu gibi tasarımlar dikkat dağıtıcı olur. Ancak renk ya da desenler de çalışma odasına göre uyarlanabilir. Çalışma odası kahverengi ve sıkıcı olacak diye bir kural yoktur elbette. Yeriniz varsa bir dinlenme koltuğuna pekala yer açılabilir.

Çalışma masası ve koltuğunu seçerken, renk ya da modelden çok vücudunuzun en az yorulacağı, doğru şekilde oturmanızı destekleyecek, boyun, bel tutulmalarını en aza indirecek, ergonomik modellere öncelik verilmelidir.

İlk bakışta ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile, ilerleyen günlerde çekmece ve raf ihtiyacı baş gösterecektir. Bu nedenle çalışma odasında bir kütüphaneye ve çekmeceli bir dolaba yer verilebilir. Çalışma odasındaki mobilyaları düzenlerken, odanın çok da daralmamasına dikkat edilmelidir. Aslında evin her odasında mobilya alırken ihtiyaca göre eşya alınması ve fazlasından kaçılması evin ferah ve aydınlık kalmasını sağlar.

Öte yandan çalışma odasında duvarların en iyi şekilde değerlendirilmesi odanın daralmamasını ve rahat bir çalışma ortamı sağlanmasını mümkün kılar. Tavana kadar uzanan kütüphane, boydan boya çalışma masası gibi çeşitli tasarımlar değerlendirilebilir.

Boş duvarınız varsa geniş bir kütüphane ya da raf dekorasyonuyla değerlendirilebilir. Boş duvarlara sevdiğiniz bir duvar resmi, poster ya da çeşitli duvar aksesuarları asmak, çalışma odasına kendi kişiliğinizi katmanızı sağlayacaktır. Duvarların pastel renklerde, bej, pastel yeşil, kırık beyaz gibi gözü almayacak ve odayı da karartmayacak renklerde olması tavsiye edilir.

Kitap okumayı sevenler ya da yüksek mevkilerde çalışan ve evlerde de çalışmak zorunda kalan aile bireylerinin kendilerine göre kafa dinleyerek çalışabilecekleri ortamlarının olmasını isteyen kesime göre çalışma oda tasarımlarını sunmaya çalışacağım.Mimarlar,mühendisler,doktorlar,öğretmenler,profesörler,kitap okumayı severler ve daha niceleri…Günümüz şartlarında fazla çalışmaktan dolayı yorgun düşen ruh halimizin dinlenmeye ve enerji depolamaya ihtiyacı var ve ne yazık ki buna imkanı olmayan meslek gruplarında hiç değilse dinlenerek evlerinde rahat çalışma arzularını ön planda tutarak onların arzu edebilecekleri ortamlar oluşturmaya çalışacağız

Çalışma Odalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dar alana sahip odalarını varsa ve sizler bu odaları çalışma odası olarak dizayn etmek istiyorsanız sizlere önerim ilk baş iç sistemi düzenlemeden odanın ses sistemini düzenlemeniz.Odaların ses sistemine karşı yalıktanlık önlemini alarak düzenlerseniz;dışarıdan sizi rahatsız edebilecek herhangi bir sese maruz kalmazsınız.Camlar konusunu da düşünüyorsanız buna göre de ses geçirmeyen özel camlar mevcut.

çalışma odası

Bunların yanı sıra aydınlatma sistemi seçerken de özellikle dikkat etmelisiniz.Sizi yoracak ve baş ağrısı yapacak aydınlatmalardan mümkün mertebe uzak durmalısınız.Ne kadar sessiz ve naif bir ortam hazırlarsanız kendinize o kadar sağlıklı ve huzurlu çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.Yapacağınız işe daha iyi odaklanabilir ve daha erken bitirme olanağına sahip olabilirsiniz.Isıtma sistemi olarak da sizi boğacak derecede değil de size yeterli gelen ısı derecesinde ayarlamanız.Yüksek ısılar insanlara çalışma zamanlarında bunalıma götürür.

Diğer bir konu da renklerin seçimi;renkleri seçerken sizi boğmayan ve size huzur veren renkleri seçmelisiniz.İçinizi aydınlatan en sevdiğiniz renk ne ise onu seçebilirsiniz.Bu sayede odaya girdiğiniz zaman o renkle bütünleşip kendinizi bir nebze mutlu edebilirsiniz.Çünkü psikoloji bir bakıma beyne verdiğiniz sinyaller toplamıdır.Oturma planını da içinizden geldiğince düzenlemeniz sizin bu odada kendinizi bulmanız açısından çok önemli.Sizi tamamen yansıtan bir oda olarak rahatlığı bulabileceğiniz bir ortam olarak kalacaktır.

çalışma odası

Dar Çalışma Odalarında Raflar Ne Sıklıkla Dekore Edilmelidir?

Bu konuda sizlere şu kadarını söyleyebilirim;Eğer kitaplarınız çoksa ve tamamını yerleştirmek istiyorsanız sizlere ne kadar çok raf olursa o kadar iyi olur.Mümkün mertebe tüm boş alanlarınızı değerlendirmeye açın.Bu sizin açınızdan çok yararlı olacak.Gönlünüz istediği gibi kitap düzenlemesi ve kategorize etmenize yardımcı olacak.

Sizler tasarım yapmak istediğiniz alanlarınızı tasarım yapmak istediğiniz malzemeler ile beraber oluştururken bizler sizlere beğenebileceğiniz tasarımları sunarak bir nebze sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.Düşüncelerinizi ve sorularınızı bizimle paylaşırsanız bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Evlerde Çalışma Odaları Ve Dizaynları

Ev ortamlarında çocukların ya da aile büyüklerinin çalışma ortamlarına ihtiyaç duymaları açısından kendilerine çalışma odaları ihtiyacı duymaktadırlar.Dikkatlerini dağıtmadan,sesten,gürültüden uzakta nezih ve toplu bir ortamda çalışma arzusu nedeni ile güzel bir ortama ihtiyaç duyarlar.Lakin çalışma odalarında da önem arz eden bazı konular vardır ve bu konulara da aşırı dikkat edilmesi gerekmektedir.Mesela dikkat dağınıklığı sorununuz varsa ya da çocuğunuzda böyle bir durum söz konusu ise kesinlikle bu ortamları kurarken renkli ortamlar oluşturmamaya özen göstermelisiniz.Aşırı renkli ortamlar dikkat bozukluğu olan kişilerin dikkatini çok daha fazla dağılmasına neden olur.

Bu gibi durumlarda odalarını daha naif ve sade renkler ile ayarlamak gerekmektedir.Göz önünde fazla eşya bulundurulmamalı,masa üstü ve etrafında da renkli malzemelerden uzak durulmalıdır.Mümkün mertebe oda temiz ve derli olmalıdır ki;içeride bulunan kişi çalıştığı zaman dikkatini dağıtacak bir şey ile meşgul olmasın.Dikkat dağınıklığı olan birinde en ufak bir malzemenin durumu bile kafaya takılıp dikkatinin bozulmasına neden olabilir.

Çabuk pes eden,umudu çabuk kırılan,başaramayacağına inanmış kişilerinde mümkün mertebe odalarının rengini;sarı,beyaz,açık yeşil gibi içe mutluluk ve heyecan veren renkler ile boyaması sayesinde bu karamsarlığı ortamdan uzak tutabilirsiniz.Bu tür insanlara koyu renkli mobilya ve boyalar nedeni ile içe daha çok kapanmasına neden olursunuz.

evde çalışma odası
evde çalışma odası

Açık renkler psikolojiyi etkiler ve o olumsuz havayı dağıtmalarını sağlar.Ancak koyu renkler belli bir zaman sonra psikoloji zaten başaramayacağına odaklanmış kişileri çok daha fazla karamsarlığa neden olur. Renkler insanların psikolojisini düzeltme gibi bir durumları vardır.Akıl hastanesinde insanların sakin kalabilmeleri adına her yerin beyaza boyarlar.

Bunların dışında çalışma odalarında ki önemli diğer konular olarak;masa boyutu ve sandalyenin rahatlığı!Masa boyutu sizi rahatsız edecek derecede kısa ya da uzun olmamalıdır.Aksi takdire boyun açısından ileri ki zamanlarda çok büyük sıkıntılar çekmenize neden olur.Sandalye seçimde de özellikle bele uyumlu ve rahatsız olmamalıdır.Uzun süreli oturmalarda,sağlıklı olmayan bir sandalyede zamanla bel kaymaları ya da fıtık olma ihtimaliniz artar.

Çalışma Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evinizde rahatça çalışabileceğiniz özel bir çalışma odası tasarlamak istiyor olabilirsiniz. Bunun için evinizde doğru yeri, doğru renkleri ve doğru mobilyaları seçmelisiniz. Hem kullanışlı, hemde göze hitap eden bir çalışma odası dekorasyonu için size yol gösterecek önerileri inceleyebilirsiniz..

Bir çalışma odası dekore ederken göz önünde bulundurmanız bir çok farklı nokta var. Doğru şekilde dekore edilmiş bir çalışma odası, hem konsantreyi kolaylaştırır, hemde çalıştığınız süre boyunca rahat etmenizi sağlar.

Çalışma Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma odası olarak kullanacağınız odanın konumu, oda için kullanacağınız renkler ve mobilya seçimleri oda içinde geçireceğiniz saatler boyunca performansınıza etki edecek önemli unsurlardır.

Çalışma odası dekorasyon önerileri 2021
Çalışma odası dekorasyon önerileri 2021

Oda seçimi

Bunların başında oda seçimi geliyor. Çalışma odası için evinizdeki en uygun odayı seçmelisiniz, en az kullanılan yani en az trafik alan oda olmalı. Bu şekilde iş sürecince konsantre olmanız daha kolaylaşacaktır. Küçük bir evde yaşıyorsanız yatak odasında yada salonda ufak bir çalışma ortamı hazırlayabilirsiniz. Önemli olan nokta seçeceğiniz alanın yeterince doğal ışık alıyor olması.

Oda Yerleşimi

Çalışma odanızı seçtikten sonra odanın yerleşimi konusunda doğru kararlar vermelisiniz. Masanın konumu çok önemli, içeriye güneş ışığı girmeli. Çalışma masası için en doğru konum pencerenin önüdür. İçeriye giren güneş ışığı odayı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliği arttırır. Küçük molalarda pencereyi açıp temiz hava alabilir, biraz dinlenebilirsiniz.

Bitkilere yer açın

Çalışma odanızda mutlaka bitkilere yer açmanızı öneriyoruz. Sağlıklı ve huzurlu bir çalışma odası için bitkilerle odaya taze ve canlı bir hava katın. Aynı zamanda bitkiler ürettikleri oksijenle odanın havasını temizlerler ve odaya renk katarlar. Masa üstünde özellikle bilgisayar yanında küçük bir kaktüs yerleştirmenizi öneririz, kaktüsler bilgisayardan yayılan radyasyonu emerler.

Düzeni sağlayın

Düzenli bir çalışma ortamı yaratmak için çaba harcamalısınız. Bunun için ofis malzemelerinden, masa üstü düzenleyicilerinden yardım alabilirsiniz. Çalışma masanıza yakın bir yerde kitaplık tarzı bir tasarıma yer açabilirsiniz. İşiniz ile ilgili en çok kullandığınız malzemeleri masanın merkezinde toplamaya özen gösterin, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı. Dağınık bir çalışma ortamı performansı ve işe odaklanmayı zorlaştırır.

Aydınlatma

Çalışma odanız için seçeceğiniz aydınlatmalarda seçici olun. Çok fazla ışık baş ağrılarına yol açabileceği gibi, az ışık alan karanlık bir ortamda verimi düşürecektir. Örneğin, flüoresan ışıklar yerine daha az ışık veren lambalar tercih edebilirsiniz. Gözlerinizin yorulmaması için bilgisayar ekranınızdaki ışık miktarını biraz düşürerek, performansınızı arttırabilirsiniz.

Modern Çalışma Odası Dekoru

İş yerlerimizin dışında da çalışma alanları oluşturmak açısından evlerimizde de çalışma alanları oluşturmak istediğimiz oluyorsa ve bu şekilde bir isteğe sahipseniz;sizlere yönelik çalışmaları,modern zamanların vermiş olduğu yenilikleri takip ederek yeni tasarımları sunmaya çalışacağız.Evlerimizde de bu alanların en kullanışlı ve uyumlu olanlarını seçmeye çalıştık.Çocuklar için çalışma alanlarından tutunda sizlerinde iş yerlerinde bitiremediğiniz ve evlerinizde çalışmak zorunda kaldığınız zamanlarda bu tür alanlara ihtiyaç duymanız mümkün olmaktadır.Çalışma odalarının bil hassa sessiz ve kendinizi verebileceğiniz ortamlar olmasına aşırı özen göstermelisiniz.

klasik çalışma odası dekorasyonu
klasik çalışma odası dekorasyonu

Dikkatinizi dağıtabilecek ses ve gürültü nedeni ile kendinizi yapacağınız işe odaklayamaz ve yanlış sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.Dikkat dağınıklığı ve hiperaktif bozukluğu ya da dikkat dağınıklığı olan bireyseniz ki bu sizin içinden tamamen çıkılmaz bir hal alır.Bu yüzden çalışma ortamları genelde sade olmalı ve aşırı renk ve ayrıntıdan uzak durulmalıdır.Mümkün mertebe odanız aydınlık olmalı ve sessiz ortamlar oluşturmalısınız.Odanın dağınık olması da sizlerin paniklemesine ve aynı şekilde dikkat dağınıklığına neden olabilir.Çalışırken bir düzen oluşturmalı ve bu düzen içerisinde hareket etmelisiniz.

Çalışma odaları oluştururken loş aydınlatma ve iç kapatıcı renklerden uzak durmalısınız.Eğer ki bunları uygulamazsanız;insana daima uyku hissi vermesine neden olur.Aydınlık ortamlar oluşturulduğunda beyin bunu kabul eder ve kendini dinç hissederek ortama ayak uydurur.Ancak loş ortamlarda beyin kendini zamanla uyku moduna geçirir ve sizlerin okuduğunu anlamama ve o ortam içerisinde yaptığınız işe kendinizi verememe durumuna neden olur.

çalışma odası fikirleri
çalışma odası fikirleri

Çalışma odalarındaki seçtiğiniz koltuklar aşırı rahat olmamasına özen göstermelisiniz.Seçeceğiniz sandalyeler özellikle omurilik için zararlı olmayan ve bel destekli olanları tercih açısından önceliğiniz olsun.Aşırı rahat koltuklar çalışma sırasında uykunuzun gelmesine neden olurken;omurilik açısından düzgün sandalye seçilmediğinde de bel kayması,boyun düzleşmesi,boyun fıtığına ve başka diğer sorunların ortaya çıkmasına neden olur.Renkli olmamasına da bilhassa özen gösterin ki çalışma esnasında dikkatinizi dağıtmaya mahal vermesin.

çalışma odası tasarımları
çalışma odası tasarımları

Genelde dikkat dağınıklığı sorunu olan çocukların odalarında yataklarının olmaması konusunda psikologlar uyarırlar;ancak kalabalık aile olanlar bu durumun önüne geçemedikleri için mecbur kaldıkları zaman ayrı oda yerine aynı odayı kullanmak zorunda kalırlar.Bu yüzden de onlar açısından küçük bir uyarı olarak;çalışma masalarını yatakları görmeyecek şekilde konulması daha iyi olacaktır.Bu olay büyükler içinde geçerli olup mümkün mertebe çalışma odalarında yatak bulundurmamaları onların daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.Aksi takdirde beyin odada bulunan yatağa sürekli odaklanacak ve düzgün çalışamayacaktır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz