Dekorasyon Blog Arama

Çalışma Odası Dekorasyonu ve Öneriler

Çalışma odası dekorasyon önerileri 2020

Bilgisayar hayatımıza girdiğinden beri, evden çalışmak da artık sık rastladığımız bir çalışma biçimi olmaya başladı. Bunun dışında daha çok yemek masası ve televizyon ünitesi çevresinde şekillendirdiğimiz salonlarımızda, bir de çalışma köşesi veya kütüphane oluşturmak için yer bulamamamız gayet normal. İşte bu gibi nedenler evde bir çalışma odası ihtiyacı doğurabilir. Çalışma odası düzenlemek istiyorsanız, çeşitli örneklerden yola çıkarak tarzınıza uygun bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışma odası dediğimizde, bir çalışma masası, kütüphane, iyi bir ışıklandırma ve rahat bir koltuk ilk akla gelen dekorasyon öğeleri olacaktır. Bu odanın ışık alması ve çalışırken kendinizi kapana kısılmış gibi hissetmemeniz gerekir. Akşam saatleri için hem bir tavan aydınlatması hem de bir çalışma masası aydınlatması olması gözlerin yorulmaması ve ışığınızı kendi isteğinize göre ayarlayabilmeniz adına önemlidir.

Evdeki çalışma odası kendinizle baş başa kalmaktan keyif alacağınız, geleceğe dair planlarınızı oluşturabileceğiniz ve yaratıcılığınızı tetikleyen bir atmosfere sahip olmalıdır. Bu nedenle bir iki ofis eşyasıyla yetinmemek, dekorasyon sırasında size ilham verecek şekilde bazı detaylar eklemek işe yarayabilir.

Çalışma odası dekorasyonu nasıl yapılır

Çalışma odası dekorasyonu nasıl yapılır

Bir çalışma odasının rengarenk ya da göz alıcı desenlerle döşenmesi beklenmez. Aksine eğer bu tip bir dekorasyona alışık değilseniz, bu gibi tasarımlar dikkat dağıtıcı olur. Ancak renk ya da desenler de çalışma odasına göre uyarlanabilir. Çalışma odası kahverengi ve sıkıcı olacak diye bir kural yoktur elbette. Yeriniz varsa bir dinlenme koltuğuna pekala yer açılabilir.

Çalışma masası ve koltuğunu seçerken, renk ya da modelden çok vücudunuzun en az yorulacağı, doğru şekilde oturmanızı destekleyecek, boyun, bel tutulmalarını en aza indirecek, ergonomik modellere öncelik verilmelidir.

İlk bakışta ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile, ilerleyen günlerde çekmece ve raf ihtiyacı baş gösterecektir. Bu nedenle çalışma odasında bir kütüphaneye ve çekmeceli bir dolaba yer verilebilir. Çalışma odasındaki mobilyaları düzenlerken, odanın çok da daralmamasına dikkat edilmelidir. Aslında evin her odasında mobilya alırken ihtiyaca göre eşya alınması ve fazlasından kaçılması evin ferah ve aydınlık kalmasını sağlar.

Öte yandan çalışma odasında duvarların en iyi şekilde değerlendirilmesi odanın daralmamasını ve rahat bir çalışma ortamı sağlanmasını mümkün kılar. Tavana kadar uzanan kütüphane, boydan boya çalışma masası gibi çeşitli tasarımlar değerlendirilebilir.

Boş duvarınız varsa geniş bir kütüphane ya da raf dekorasyonuyla değerlendirilebilir. Boş duvarlara sevdiğiniz bir duvar resmi, poster ya da çeşitli duvar aksesuarları asmak, çalışma odasına kendi kişiliğinizi katmanızı sağlayacaktır. Duvarların pastel renklerde, bej, pastel yeşil, kırık beyaz gibi gözü almayacak ve odayı da karartmayacak renklerde olması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Çalışma Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478