Ana Sayfa Genel Harika Cam Balkon Fikirleri 2021

Harika Cam Balkon Fikirleri 2021

Cam Balkonlarınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Önceki çalışmalarımdan birinde sizlere cam-balkon tasarımlarında dikkat etmeniz gereken durumlardan az çok bahsettim.Bu yazımızda da devamını sizler için toparlamaya çalışacağım.Ancak bu demek değildir ki sadece bu yazılarımız ile kalacağımız ve sizlere başka bilgiler vermeyeceğiz anlamı taşımamalı.Sizlere çok daha geniş bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Cam Balkon Tasarımları

Füme cam balkon yada diğer bir adı ile siyah cam balkonu, genellikle dışarıdan bakıldığı zaman iç ortamın görünmesinden dolayı rahatsız olan insanlar tercih etmektedir. Bu nedenle füme renkli camlar tercih sebebi ancak bu cam balkon renginin tercih edilme sebebi tek değildir. Güneşi belli bir sınıra kadar kıran füme renkli iç ortamın daha serin bir havada olmasını sağlayabilir. Daha iyi bir yalıtım sağlayarak enerjiden tasarruf etmenize de yardımcı olmaktadır. Böylece hem bütçenize katkıda bulunur hem de içeride daha rahat oturmanıza yardımcı olur.

Cam Balkon Tasarımları

Şeffaf renkli cam balkon da dışarıdan bakıldığında iç ortam gözükmektedir füme renkli cam balkon da siluet şeklinde gözükür bu nedenle şeffaf renkte güneşi engellememektedir. Genellikle daha az güneş alan cephelerde kullanılmalıdır. Füme renk güneşi engelleyerek ortamı serin tutar. Genellikle daha çok güneş alan cephelerde kullanılır ve şeffaf renkli cam balkon sisteminde, mahremiyet doğal perde olan plicell gibi ürünlerle sağlanır. Füme renkli balkon ise mahremiyeti sağlar ancak tam verim almak için plise perde sistemi tercih edilebilir ve şeffaf renkte mekanlar daha aydınlık ve ferah olur. Füme renkte ise daha karanlık olur ancak bu durum ortamın kasvetli olmasına neden olmaz bu nedenle iki renkte de manzarayı engellemez. Dışarıyı rahatça görebilirsiniz ve şeffaf renge göre füme renk daha estetik görüntü sağlar.

Cam Balkon Tasarımları

Öncelikle yüksek katlarda da otursanız, alçak katlarda da otursanız aşağıya doğru kesinlikle sarkmamalısınız. Kullandığınız merdiven, sandalye gibi ürünlerin ayaklarının kayması durumda aşağı düşebilir ve ölüm tehlikesi geçirebilirsiniz. Özellikle bu duruma dikkat etmelisiniz  ve temizlik esnasın da camlara, alüminyum profile ve kanatlardan destek alarak temizlik yapmamalısınız.Yoğun kimyasallı temizlik maddelerini kullanmamalısınız. Yıllar geçtikçe cam renginize zarar verir ve cam temizliği yaparken özellikle üst katlarda oturuyorsanız aşağıya dikkat ediniz. Yanlışlıkla elinizden düşen bir cisim aşağıdan geçen insanlara veya alt komşunuzun balkonuna zarar verebilir.

Cam Balkon Tasarımları

Katlanır Cam Balkon

Cam balkon çeşitleri arasında en çok tercih edilen cam sistemidir. Camlar sağ ve sol yönlere doğru, alüminyum ray içerisinde hareket etmektedir. Hareket eden camlar bir yönde toplanarak katlanmaktadır. Böylece balkonunuzu dilediğiniz zaman kapalı halde kullanabilir ve mevsimsel değişikliklerden kaynaklanan doğal afetlerden korunabilirsiniz, dilediğiniz zaman da açık bir balkon olarak kullanarak güneş ışınlarından faydalanabilirsiniz. Çerçevesini oluşturan paslanmaz alüminyum profiller, darbelere karşı dayanıklı temperli camlar ve kaliteli malzemeler katlanır cam balkon sistemini oluşturmaktadır.

Cam Balkon Tasarımları

Sürgülü Cam Balkon

Sürgülü cam balkon sistemi eşikli ve eşiksiz olmak üzere iki farklı çeşitte uygulanabilmektedir. Eşikli sürgülü cam balkon sisteminde camların hareket etmesini sağlayan eşikli alüminyum profil bulunmaktadır. Camlar içerisine monte edilen vidalı tekerlekler bulunur. Bu tekerlekler ile birlikte camlar, çıkıntılı alüminyum profil üzerinde hareket etmektedir ve bir yönde toplanarak iç içe geçmektedir. Eşiksiz sürgülü cam balkon da ise alüminyum raylar üzerinde çıkıntı bulunmamaktadır. Cam panellerin alt ve üst bölgelerinde dışarıya monte edilen yaylı tekerlekler bulunur ve alüminyum profil üzerinde hareket eder.

Cam Balkon Tasarımları

Isı camlı Cam Balkon

Isıcamlı cam balkon sistemi en üst seviyede ısı yalıtımlı bir cam balkon sistemidir. Bu sistemde kullanılan alüminyum profiller, temperli camlar, alüminyum fitiller ve kullanılan her malzeme en üst seviyede ısı yalıtımına sahiptir. Böylece soğuk havalarda daha iyi bir ısı yalıtımı sağlayarak iç ortamı sıcak tutar ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Çalışma prensibi ise katlanır cam balkon sistemi ile aynıdır. Camlar sağ ve sol yönlere doğru hareket eder ve bir yönde toplanarak katlanmaktadır.

Cam Balkon Tasarımları

Giyotin Cam Balkon

Giyotin cam balkon genellikle mağaza, kafeteryalar, yeme-içme merkezleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Camlar yukarı ve aşağı yönlere doğru hareket etmektedir. En az iki cam bulunmalıdır. Camlar uzaktan kumanda veya manuel olarak el ile hareket etmektedir. Dış tasarımında ise paslanmaz alüminyum malzemeler kullanılmaktadır. Cam panellerin hareket etmesini sağlayan zincirler bulunur ve iç mekanizma da yer almaktadır. Yağışlı havalarda tamamen kapatılarak iç ortamın ıslanmaması sağlanır.

Mavi Renkli Cam Balkon

Mavi renkli cam balkon dışarıdan bakıldığı zamanlarda içerinin görünmesini engelleyen cam balkon renklerinden birisidir. İnsanlar için mahremiyet çok önemli konulardan birisidir, bu nedenle bu renk füme renkli cam balkondan sonra en çok tercih edilen renktir. Sokak lambalarının ışıkları, güneş ışıklarının içeriye girmesini engellemektedir. Ancak iç ortamında karanlık olmasına neden olmaktadır. Ancak bu karanlık bunaltıcı veya kasvetli bir ortam yaratmamaktadır. Ayrıca güneşi engelleyen yapısı ile içerinin daha serin ve ferah olmasına yardımcı olmaktadır.

Cam Balkon Tasarımları

Mavi Renkli Cam Balkon Avantajları

Estetik bir görünüme sahiptir ve dışarıdan bakıldığı zamanlarda binanın yapısına uyumludur ve modern görünümlüdür olmasının dışında ısı yalıtımına katkı sağlayarak iç ortamın ısısını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Böylelikle enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.Deniz ve suyun içindeymiş gibi his uyandırarak huzurlu bir şekilde oturmanıza yardımcı olur.Manzara kaybı yaşatmamaktadır, dışarıyı içeriden rahatça görebilirsiniz. Ancak dışarıdan bakıldığında içerinin görünmemesini sağlar.

Cam Balkon Modelleri

Bu yazımızda çok farklı bir konuya değineceğiz.Cam balkon tasarımları konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.Bildiğim bütün birikimleri tek elde size anlatamam ama zamanla hepsini sizlere paylaşacağım.Üç buçuk yıl alüminyum,cam,balkon işleten bir kurumda ön muhasebe olarak çalıştığım için firma ismi vermeden sizlere nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeye çalışacağım.

Firma ismi vermememin sebebi onlara haksızlık yapmamak ve başka sorunlara sebep olmamak adına firma isimlerini saklı tutacağım.Cam balkon konusu çok detaylı bir konu ve çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi. Cam balkon dizaynı uygulatacak okuyucularımızın öncelikle şunu açıkça bilmelerini isterim;bütün cam balkonları ne olursa olsun içeri hava girmesini belli bir düzeyde önlemez.

CAM BALKON TASARIMI

Tamamen önleyebileceğini idda eden firmalara asla inanmayın.Cam balkon tasarımları ne kadar önlese de makara sistemi olduğu için ne olursa olsun hava alıyor.Aralarında bir firma var ki rüzgarı kesme konusunda bu konuda büyük çalışmaları mevcuttur ancak o bile tamamen önleyebilmiş değil.Cam balkon tercihlerinizde ilk önce camın kalitesine ve alüminyumun kalitesine bakmanızdır.

CAM BALKON TASARIMI

Yardımcı malzemeleri konusunda da bilindik firmaları tercih etmenizi öneririm.Üretim aşamasını firmalara bakımından geneli tali firmalar oldukları için onlara hazır gelir ve gittiğiniz firma size sadece montajını yapar.Yani cam balkon firmaların geneli üretim değil tali firmalardır.Bunlara hazır gelir ve montajını bunlar uygularlar.En güzel cam balkonlar şu anda çift camlı tasarımlar olarak sizi korumaya yönelik en iyileridir.

CAM BALKON TASARIMI

Cam balkonlarda kullanılan camların geneli polikarbon cam olduğu için çok nadir olsa da patlama yapabiliyor.Sıcak ve soğuk çarpışmasında camlarınız tuz ile buz olabilir.Bu yüzden buna maruz kalmamak için şuanda çift camlı olanları tercih edin.Lamine cam kullanımı da baya var ve onlarında patlama özelliği var.Bu yüzden size önerim çift camlı olanlarıdır.Ancak çift camda da üretici firmaların hataları olabiliyor.

İki cam arası hava yapıp görüş alanınız buğulu görünümüne neden oluyor.Tali firma konusunda bu yüzden sağlam bir firma seçmeninizi öneririm.Paradan kaçıp pek bilinmedik yerlere gitmeyin.Sonra aşırı pişman olabilirsiniz.Montajında istediğiniz gibi olmaz,camlarınız hava alırsa,camlarınız da patlama olursa,cam ekipmanlarında bozulmalar olursa sizinle ilgilenmezler.

CAM BALKON TASARIMI

Para konusunda da özellikle uyarayım sizleri.Kesinlikle peşin uygulamalarda paranızı önden peşin vermeyin.Yarısını iş yapılmadan önce diğer yarısını da iş bitiminde verin ki yarın bir gün işinizde sıkıntı olduğunda ustalarınız kapınıza gelsin.İşi biten firmalar parayı peşin aldıkları için sorun olsa da evlere gitmeyen firmalar oluyor.

CAM BALKON TASARIMI

Benim çalıştığım firma büyük bir firmaydı ve alanında en iyilerdendi ancak çıkmam gerektiği için bıraktım.Oraya öyle şikayetlerde gelen müşterilerimiz oluyordu ki onları dinlerken bir yuh çekiyordum.Başka firmalara yaptırıp çareyi bizde arayan çok insan biliyorum.Başkasının bitirmediği yarım bıraktığı işi diğer firma üstlenmez ben size söyleyeyim.Birde bu camiada herkes birbirini tanır ve ona göre sizlere hareket eder.

CAM BALKON TASARIMI

Yani diyelim ki a firmasına işinizi yaptırdınız ve o firma işinizi bitirmedi,yarım bıraktı.Aylarca adama ulaşamadınız ve gelmediği için lanet olsun bende gider başka bir firmaya tamamlatayım derseniz inanın bu çok zor olur.Hiç kimse yarım işi tamamlaya size gelmek istemeyecektir.Tamamlamaya gelen firma da sizden a firması da ödediğiniz para kadar para isteme hakkına sahiptir.Çünkü hangi kapıya giderseniz gidin kabul edilmeyeceğinizi bildiği için size aynı fiyat biçer.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz