Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Harika Çatı Katı Örnekleri

Harika Çatı Katı Örnekleri

İnsanların birçoğunun küçüklüğünden beri hayallerini süsler çatı katları. Filmlerde ya bir saklı oda ya da bir çatı katı esrarlı fantastik bir hava katar, büyüleyici hissettirir. Kaçıp saklanabileceği, kafasını dinleyebileceği sakin bir mekan, rahatsız edilmeden kitap okuyabileceği ve arkadaşlarıyla pijama partileri verebilmek için en ideal ortamlar arasında da başı çekiyor denilebilir. Tavan arası odaları genellikle her evde en çekici iç mekanlardır. Çatı katları otantik ve modern hissiyatlar verebilir. Evlerde ve ofislerde kullanılabilir ek alan olarak çok işe yarar. Bu makalede de çatı katı örneklerine yer verilecektir.

Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları

Çatı Katı Nasıl Dekore Edilmelidir?

Çatı katı gibi basık alanların dekorları minimal düzeyde olmalıdır. Tavan arası birçok yönden değerlendirilebilir. Bu alanlar hayalinizdeki gibi dekor etmeye ve kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir mekana dönüştürebilmeniz için en uygun yerdir. Yaratıcılığınızı kullanarak tavan arası boşluğunda çılgın fikirlerinizi uygulamayı ihmal etmeyin. Çatı katından en iyi şekilde yararlanmak için dik eğimli tavanlardan ve kısa duvarlardan tutun da az ışık alan küçük pencerelere kadar sorunları halletmeniz gerekecektir. Bu sorunların çözümünde kullanabilecek en mantıklı olan duvarlarda mümkün olduğunca açık tonlar ve hatta beyaz renk kullanmaktır.

Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları

Genellikle ahşap zemin kullanımı daha çoktur. Çatı katında da ahşap zemin kullanılabilir ama mümkünse açık renkli ahşap tercih edin. Çünkü açık tonlu bir zemin düz bir ahşaba oranla daha fazla ışık yansıtır. Çatı katında Feng Shui dekor ve rüzgar ile saf enerjinin rahatlıkla hissedileceği bir ortam oluşturmak ferah bir hava katacaktır. Dağınık ortamlardan uzak bir çatı katı oluşturmalıdır. Chi`nin rahat akacağı, kullanılmayan, enerjisi kötü eşyalar atılmalıdır.

Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları

Çatı Katlarını Nasıl Değerlendirebiliriz?

Çatı katları büyüklüğüne göre nasıl kullanılacağı seçilmesi gerekir. Küçük bir alansa kıyafet odası olarak kullanılabilir. Hem de diğer odalarda ki kıyafet curcunasından kurtulmuş olunur. Eğer ki evde bir spor alanı isteniyorsa çatı katı en ideali olabilir. Geniş çatı katı olanlar böyle değerlendirebilir. Yıldızların altında hissiyatı isteyen insanlar çatı katlarını yatak odalarına çevirebilirler. Hem de pijama partileri için çok uygun bir ortam olabilir. Dinlenme mekanı, kafa dinlemek ve bir yudum kahve için sade bir çatı katı da oluşturulabilir. Çatı katları küçük bir kütüphane oluşturmak için de harika bir mekandır. Köşeye bir koltuk atınca çok rahat edileceği bir gerçek. Çatı katları yemek odası alanı olarak kullanılabilir, eğer ki refah bir alan varsa. Son fikir olarak çatı katlarının mahrem olmasından ve güvenliğinden kaynaklı banyo olarak da kullanabilirsiniz.

Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları

Çatı Katlarına Eklentiler Nasıl Olmalıdır?

Buradaki eklentiye kasıt balkonlar (cam balkon vs.) ve dışa açılıp genişleyen camlardır. Bunlar çatı katını daha geniş ve ferah yapacaktır. Daha fazla aktivite alanı sunmaktadır kullananlara. Hem ışık açısından yaşanılan sorunlar giderilir hem de modern bir görüntü oluşturur. Manzaraya önem veren insanları da görsel bir şölen karşılayacaktır.

Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları
Çatı Katı İç Dizayn Tasarımları

Görüldüğü gibi çatı katlarının birçok kullanım alanı vardır. Bu makalede bunları örneklemek için yazılmıştır. İç dizaynlarının nasıl yapıldığına ve nasıl kullanılması gerektiğine örnekler verilmiştir. Çatı katları ev ve ofislerde kullanılabilecek en güzel alanlardan biridir. Her insanın hayalinde olabilecek yerlerdir. Bu alanları en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak için bilgiler verilmiştir.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz