Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Country Mutfaklar ve Dekorasyon Önerileri 2021

Country Mutfaklar ve Dekorasyon Önerileri 2021

Mutfağı sadece yemek hazırlanan bir oda olarak görmek son derece yanlış olur, bu amacı dışında bir çok etkinliğin gerçekleştirildiği aynı zamanda evin çok zaman geçirilen odasıdır. Bu noktada işlevselliği kadar görsel estetiği de büyük önem taşıyor. Bugün yazımızda son yılların en popüler iç dekorasyon stilleri arasında yer alan Country tarzı, stilin öne çıkan özellikleri ve Country tarzı mutfak dekorasyonu hakkında merak edilen tüm başlıklara yer veriyoruz.

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi mutfak bir evin en çok ziyaret alan ve zaman harcanan odasıdır. Dolayısı ile hem kullanım kolaylığı sağlayacak tarzda bir dekorasyon gerektirir, hemde tarzı ve çizgileri ile şık bir dekorasyona sahip olmalıdır. Uzun zaman geçirilen yaşam alanlarını dekore ederken bilinmesi gereken en önemli nokta mekanı daha ferah, samimi ve davetkar gösteren bir tarz oluşturulmalıdır. Country tarzı sıraladığımız bu özelliklere ve çok daha fazlasına sahip, zarif, samimi, sıcak ve huzur veren bir iç mekan tarzıdır. İşte mutfağınız için ilham alabileceğiniz Country mutfak modelleri 2020 2021 ve Country tarzı dekorasyon önerileri..

Country Mutfaklar ve Dekorasyon Önerileri

Mutfağınızı yenilemek istiyor fakat hangi tarzda dekore edeceğinize karar veremiyorsanız öncelikle bir çok farklı dekorasyon tarzını incelemelisiniz. Açıkçası sırf popüler bir stil olmasından dolayı size uygun olmayan bir dekorasyon tarzı seçmemelisiniz. Bu noktada tarzınızı yansıtan, ilk bakışta sizi heyecanlandıran, detayları ve çizgileri ile kişiliğinizi yansıtan bir iç mekan stili seçerek uzun yıllar mutfağınızı severek ve keyif alarak kullanmanızı sağlayacaktır.

Country mutfak dekorasyonu ve öneriler
Country mutfak dekorasyonu ve öneriler

Eğer hayalinizde huzur veren, rahatlatıcı aynı zamanda doğal bir görünüme sahip zarif bir mutfak dekorasyonu varsa Country tarzı mutfaklar tamda size göre. Bu tarzın öne çıkan bir çok farklı özelliği mevcut fakat, Country mutfaklar ilk bakışta sıcak, samimi ve huzur veren bir etkiye sahiptir. En önemlisi ahşabın saf ve sıcak etkisinden hoşlananlardansanız bu stil sizin için çok doğru bir seçim olacaktır. Peki Country mutfak dekorasyonu nasıl yapılmalı, mutfakta doğal ve sıcak bir tarz oluşturmak için ne gibi düzenlemeler yapılabilir, işte Country tarzı ile merak ettiğiniz tüm detaylar.

Country tarzı mutfak dekorasyonu

Country bir mutfak içinde rustik yansımaları içermeli, bu noktada ahşabın etkisinden büyük ölçüde faydalanmalıdır. Country mutfakların ortak özelliği huzurlu bir ortam görünümü vermelidir. Abartıdan uzak, klasik şıklığı vurgulayan zarif hatlara ve çizgilere sahip olmalı. Diğer yandan bu stil içinde modern dokunuşlara izin verebilir, yenilikçi detaylara sahip fakat sıcaklığından ve zarifliğinden ödün vermeyen modern country mutfak dekorasyonları son yıllarda bir hayli popüler hale gelmiş durumda.

Country mutfaklarda renk seçimi nasıl olmalı?

Mutfağınızda her mevsim bahar havasını hissetmek için renk ve desen seçimlerinizde hassas davranmalısınız. Country mutfaklar huzur ve rahatlık hissi verir,  tercih edilen açık renklerin, özellikle beyaz, çok açık gri, bej, krem ve kahve tonlar huzur verici bir atmosferde büyük rol oynar. Özellikle beyaz ve krem tonları bu tarz zarif mutfaklar için popüler seçimler olabilir. Açık renkler hem mutfağı hem daha temiz hemde daha ferah gösterme için etkilidir, diğer yandan küçük mutfakları daha büyük göstermek için dekorasyon uzmanları tarafından sıkça tercih edilen renklerdir.

Mutfak dolabı seçimi

Hayalinizde ki huzur verici, zarif ve sıcak atmosfere sahip Country mutfak dekorasyonu için beyaz çerçeveli cam kapaklı mutfak dolapları tercih edebilirsiniz. Bu tarz zarif dolaplar mutfağınızda sıcak ve samimi bir kır evi teması oluşturacaktır. Çerçeveli camlar mutfağın daha ferah ve şık görünmesinde önemli bir role sahip, diğer yandan mutfak genelinde çekmece ve dolap kulplarını klasik tarz seçmekte yarar var. Eğer beyaz mutfak dolapları kullanmak istemiyorsanız size önerimiz açık kahverengi tonlarına sahip tasarıma yönelmeniz olacaktır. Fakat beyaz mutfağın atmosferini büyük ölçüde etkileyen bir renktir.

Country mutfak için duvar rengi

Sıcak ve davetkar bir mutfak dekorasyonu için duvar rengi seçimi çok önemli, zarif ve şık bir tarz olan Country için yumuşak renkler seçmekte yarar var. Söz konusu duvar rengi olunca bu tarz zarif ve romantik tarzdaki mutfaklar için öz yoran, baskın renklerden uzak durulmalı. Daha yumuşak olan pastel renk tonları Country mutfaklar için en doğru renk seçimi olacaktır. Kırık beyaz, krem, çok açık pembeler, pudra tonları, açık bej ve çok açık griler alternatif olarak tercih edebileceğiniz ountry mutfak renkleri arasında yer alıyor.

Eğer düz renkler dışında mutfağınıza tam bir kır evi görünümü vermek için zarif desenlere sahip mutfak duvar kağıtları kullanmayı düşünebilirsiniz. Desen seçimi konusunda dikkatli olmakta fayda var, göz yoran, karışık ve büyük desenlerden kaçınmalısınız. Bu noktada en garanti sonuç alacağınız duvar kağıtları zarif çiçek desenleri, kuş ve kelebek desenli duvar kağıtlarıdır. Unutmayın ki tercih edeceğiniz duvar kağıdı mutfağınıza romantik ve zarif bir tarz katmalı, aksi halde mutfak karmaşık ve göz yoran bir dekorasyona sahip olabilir.

Country tarzı için aydınlatma modelleri

Country tarzı mutfakların temelinde doğallık yatar. Bu noktada mutfağın genelinde doğallık kolayca hissedilmelidir. Mobilya ve renk seçiminde olduğu gibi aydınlatma tasarımları da Country mutfaklar için önemli bir role sahiptir. Bu noktada mutfak aydınlatma modelleri seçerken daha doğal, sıcak ve samimi bir etki yaratacak ahşap detaylı tasarımlara yönelebilirsiniz. Ahşap tasarım sarkıtlar, içinde halat yada hasır detayları içeren tavan lambaları, klasik tarz aplikler Country tarz mutfak dekorasyonu için ideal seçimlerdir.

Daha zarif bir aydınlatma için kristal taşlı klasik avizeleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz avizeler mutfağınızdaki klasik şıklığı vurgular, ışıltı ve tarz katar.

Country Tarzı Mutfak Eşyaları

Tabi ki aksesuarlar olmadan dekorasyon her zaman yarım kalacaktır. Bu noktada mutfağınızın renk dağılımına uygun, zarif tasarımlı çeşitli aksesuarlar kullanarak mutfak tarzını tamamlayabilir ve dekorasyonu güçlendirebilirsiniz. Örneğin duvarda doğadan ilham alan dekoratif tablolar, kuş, kelebek, çiçek desenleri içeren seramik biblolar, geleneksel desenlere sahip tabak ve kavanozlar, tezgah yada masa üstünde yer verilecek rengarenk çiçekler Country mutfak dekorasyonu için tamamlayıcı aksesuar modelleridir.

Aynı zamanda tezgah üstünde yer alan ve sürekli elinizin altında olması gereken araç gereçler için ahşap tasarımları tercih edebilirsiniz. Ahşap bıçaklık, ekmek tahtası, baharatlık ve bardaklık gibi gereçlerde ahşap yada bambu seçimler yapabilirsiniz.

Country mutfak modelleri 2019 seçeneklerini kullananlar yorum atabilir mi ? Ayrıca mutfak masası mutfak dolaplarınızı da atabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz