Dekorasyon Blog Arama

Dekorasyona Uygun Perde Nasıl Seçilir?

Dekorasyonda perde seçimi nasıl yapılır

Perdeler kullanıldıkları mekan neresi olursa olsun dekorasyonu tamamlayan ve tarzını destekleyen çok önemli aksesuarlar arasındalar. Aksesuar diyoruz çünkü perde modelleri sadece kullanılması zorunlu bir tekstil ürünü değil, dekorasyonu dengeleyen ve bütünlük sağlayan bir özelliğe sahipler. Bugün yazımızda yeni perde almayı düşünenler fakat perde seçimi konusunda kararsız kalanlar için dekorasyona uygun perde nasıl seçilir, perde seçerken nelere dikkat etmek gerekir gibi en çok merak edilen sorulara yer veriyoruz..

Dekorasyonda perdelerin önemini kısaca özetleyecek olursak, perdelerin bir evin giysileri olduklarını, mekanın şıklığını ve kalitesini yansıtan en önemli aksesuarlar olduklarını söyleyebiliriz. Peki dekorasyona uygun perde nasıl seçilir? İşte önünüzdeki binlerce farklı seçenek arasından eviniz için en doğru perdeyi seçmeniz için size yol gösterecek noktalar..

Dekorasyona Uygun Perde Nasıl Seçilir?

Perde seçerken odanın aldığı doğal ışık miktarı, odanın büyüklüğü, duvar ve mobilya renkleri ve dekorasyon tarzı gibi önemli noktalar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda izlenebilecek en doğru yol, mobilya ve duvar rengi seçiminden hemen sonra perde arayışına girmektir.

Perde nasıl seçilir - dekorasyona uygun perde seçimi

Perde nasıl seçilir – dekorasyona uygun perde seçimi

Bu şekilde seçenekleri bir hayli azaltarak daha rahat seçimler yapılabilir. Kısacası perde rengi ve kumaşı konusunda kararsız kalınıyor ise, mekan içindeki mobilya modelleri, duvar, zemin rengi ve mekanın dekorasyon tarzı baz alınmalıdır.

Perde seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

1-) Odayı hangi amaçla kullanacaksınız?

Odanın kullanım amacı perde seçimi konusunda yol gösterici bir faktördür. Sıkça ziyaret edilen bir oda mı? Yada depo görevi görecek bir oda için mi perde arıyorsunuz? Örneğin salon, mutfak gibi ziyaretçi trafiği fazla olan odalar için kolay temizlenebilen, yıkanabilen ve kolay ütülenen perdeler seçilmelidir. Yada çocuk odası için perde aranıyorsa daha çok ahşap tasarım desenli stor perdeler tercih edilebilir.

2-) Odaya girecek ışık miktarı

Odanın ışıktan ne derece istifade edeceği perde seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur. Örneğin yatak odasına fazla ışık girmesini istemiyor olabilirsiniz, bu durumda daha koyu renk ve kalın kumaşlı perde modellerine yönelebilirsiniz. Çocuk odası gibi güneş ışığı alması gereken önemli odalar içinse daha ince kumaştan tasarlanmış açık renkli perdeler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

3-) Pencerelere uygun seçimler

Odanın pencerelerinin yapısı perde seçimi konusunda mutlaka dikkate alınması gereken bir detaydır. Büyük pencereleri bulunana bir oda için en doğru perde seçimi yere kadar uzanan perde modelleri olacaktır. Küçük pencereli bir oda ise mümkün olduğunca sade modeller üzerinde yoğunlaşılmalı.

Bazı durumlarda perde tasarımları ile dar pencereleri olduğundan daha geniş göstermek mümkün olabilir. Örneğin rustik ve korniş gibi taşıyıcıların pencereye göre daha uzun olması, dar pencereyi daha geniş gösterebilir.

4-) Odanın dekorasyon tarzı

Seçeceğiniz perdenin odanın dekorasyon tarzına uygun olması çok önemli. Modern bir iç mekan için klasik perdeler kullanılmayacağı gibi, klasik bir dekorasyon içinde modern perdeler kullanılamaz. Modern bir iç mekan dekorasyonu için stor, zebra veya japon perdeler tercih edilebilir. Aynı zamanda bu perde modelleri arasında düz renklerin yanı sıra çizgili yada geometrik desenli perdeler mekana uyum sağlayabilir.

Klasik bir iç mekan ise daha çok ipek ve parlak kumaşlar mobilya ve duvar rengine uygun renklerde seçilebilir. Daha sade renkler ve hafif desen seçimleri mekandaki klasik havayı dengeler ve tamamlar. Yere kadar uzanan organze, jaluzi perdeler yine klasik bir iç mekan için ideal seçimlerdir.

Küçük oda için perde seçimi nasıl olmalı

Küçük bir oda için perde seçecekseniz sadece pencereyi kapatan perdeler yerine, parkeye kadar uzanan tasarımları tercih edin. Bu şekilde odayı daha uzun ve daha geniş gösterebilirsiniz.

5-) Perde rengi nasıl seçilir?

Perde rengi nasıl seçilir? İşte en çok merak edilen ve genelde en çok hatanın yapıldığı aşama. Çoğu kişi perde rengi seçerken oturma takımları ile aynı renkleri tercih ediyor. Uyumlu bir görünüm beklenirken tam tersi mekanda boğucu bir hava açığa çıkabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için size önerimiz ya koltuk takımızın kumaş rengine zıt yada uyum sağlayabilen bir renk seçin, yada mümkün olduğu kadar o rengin en açık tonlarını tercih edin.

Peki Kumaşı?

İşte şimdi koltuklarınızın yada mekandaki diğer mobilyaların kumaşlarına uygun seçimler yapabilirsiniz. Aynı renklerde değil fakat doku olarak uyumlu kumaş alternatifleri üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Turkuaz Rengi Duvar Kağıtları ve Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478