Dekorasyon Blog Arama

Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler neler

Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Ahşap tasarımlar dekorasyonda var olduğu sürece kahverengiyi hemen her tarz iç mekanda görmeye devam edeceğiz. Şu bir gerçek ki kahverenginin her tonu dekorasyonun kalitesini ve tarzını büyük ölçüde etkiliyor. Ahşap mobilyaların modasının hiç bir zaman geçmediğini düşünürsek kahverenginin iç dekorasyon dünyasının en önemli renklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer bir avantajı ise kahverengi hemen hemen tüm renklerle uyumludur. Kahverengi kullanarak bir mekanda klasik bir sıcaklık dışında, modern çizgilere sahip yenilikçi bir dekorasyon stili rahatlıkla ortaya çıkabilir. Burada önemli olan nokta kahverengi ile uyumlu renkleri bir araya getirmek.. Yazımızın devamında kahverengi ile uyumlu renkler ve kombin önerilerini inceleyebilirsiniz.

Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Kahverengi bir çok farklı tonu ile geçmişten günümüze zemin ve mobilya tasarımlarında değişmeyen bir renk. Sakin ve rahat bir iç mekan için kusursuz bir yardımcı olduğu kadar, hareketli ve enerjik bir dekorasyon içinde son derece uyumlu bir renk. Sıcaktan soğuğa bir çok renk ile mükemmel bir uyuma sahip nadir renklerden bir tanesi diyebiliriz.

Peki kahverengi ağırlıklı bir mekana hangi renkleri dahil edebiliriz, işte kahverengi ile uyumlu renkler ve kombin önerileri..

Kahverengine yakışan renkler

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler neler

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler neler

[galeri_url]

Kahverengi – Beyaz 

Hem koyu hemde açık kahvelerle tamamen uyumlu tek renk beyazdır. Bilindiği gibi koyu renkler mekanın ışığını emer ve karanlık, kasvetli bir ortam haline dönüşmesini sağlar.

Ancak kahverengi yanında beyazı öne çıkarırsanız tam tersi rahatlatıcı ve şık bir atmosferle karşılaşacaksınız. Beyaz, kahverengiyi dengelemek için duvardan zemine bir çok alanda rahatlıkla kullanabilir.

Kahverengi – Zeytin Yeşili

Evinizde hem doğal hemde dengeli bir dekorasyon stili yaratmak istiyorsanız kahverengi yanında zeytin yeşili tercih edebilirsiniz. Bu ikili muhteşem bir uyuma sahiptir ve bir çok alanda küçük okunuşlarla bile estetik bir hava yaratmak mümkündür.

Kahverengi – Altın sarısı 

Dekorasyona lüks dokunuşlar eklemek için kahverengi yanında altın sarısı detaylara yer verebilirsiniz. Bu şekilde altının dayanılmaz çekiciliğini ve gücünü mekana zahmetsizce yansıtabilirsiniz. Altın detayları daha çok dekoratif objelerde ve aksesuarlarda öne çıkarmanızı öneririz.

Örneğin, altın rengi çerçeveler, tablolar, aydınlatma tasarımları gibi. Eğer altın tonlarının mekanda çok gösterişli olacağını düşünüyorsanız hardal rengi tercih edebilirsiniz.

Kahverengi – Turkuaz 

Kahverengi ev dekorasyon örneklerini araştırırsanız turkuaz rengi ile sıkça karşılaşırsınız. Turkuaz, kahverengi yanında kullanılabilecek en güzel ve enerji dolu renklerden biridir. Ayrıca turkuaz rengi hangi dekorasyon tarzı olursa olsun mekana ferahlık ve tazelik katacaktır.

Tabi ki turkuaz çok dikkat çekici bir renk olduğundan aşırı kullanılmamalıdır. Bu rengi kahverengi yanında küçük detaylarda tercih ederseniz daha dengeli ve şık bir atmosfer ile karşılaşacaksınız.

Kahverengi – Gri 

Gri tek başına olmasa bile yardımcı renklerle kahverengi ile beraber dengeli bir görünüm yaratabilir. Örneğin kahverengi yanında mavilere yer verdiyseniz griyi detaylarda öne çıkarabilirsiniz.

Farklı bir seçenek ise tekstil ürünlerinde mavi gri desenleri bir arada kullanarak kahverengiyi başarılı şekilde dengeleyebilirsiniz.

Kahverengi – Turuncu 

Kahve tonlarının ağırlığını bastırmak için turuncu tonlarını mutlaka denemenizi öneririz. Turuncu yada şarap rengi gibi sıcak tonları aksesuarlarda öne çıkararak mekanın enerjisini rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Parlak turuncular aksesuarlara çok yakışır, pastel tonlarda turuncu yada şarap rengi tonları yastık, halı yada koltuk şalı gibi parçalarda tercih edilebilir.

Mümkün olduğunca turuncuya detaylarda yer verin, aksi halde odak noktası haline gelebilir ve dikkat dağıtabilir. Turuncu en küçük detayda bile kendini rahatça fark ettirebilir, gözden asla kaçmaz.

Kahverengi – Yeşil 

Mekan içinde daha doğal ve dinlendirici etki yaratmak istiyorsanız kahverengi yanında yeşil tonlarını denemelisiniz. Çok açık parlak yeşiller yerine, koyu hatta pastel tonları deneyebilirsiniz.

Bu tonları perde, yatak örtüsü, yastık hatta puf ve sandalyeler için kullanabilirsiniz.

Kahverengi – Kırmızı 

Kırmızı kahverengi yanında kullanabilir, fakat çok uçuk kırmızılar yerine pas kırmızısı hatta hafif bordo rengine kaçan tonlar tercih edilebilir. Kırmızıyı küçük aksesuarlarda kullanmak, yada bir alanda odak noktası oluşturmak için dengeli kullanmakta fayda var.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • ahmet3 ay önce
  • Harika tasarımlar en kısa zamanda bende deneyeceğim.


Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478