Ana Sayfa Renkler Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler ahşap tasarımlar dekorasyonda var olduğu sürece kahverengiyi hemen her tarz iç mekanda görmeye devam edeceğiz. Şu bir gerçek ki kahverenginin her tonu dekorasyonun kalitesini ve tarzını büyük ölçüde etkiliyor. Ahşap mobilyaların modasının hiç bir zaman geçmediğini düşünürsek kahverenginin iç dekorasyon dünyasının en önemli renklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer bir avantajı ise kahverengi hemen hemen tüm renklerle uyumludur. Kahverengi kullanarak bir mekanda klasik bir sıcaklık dışında, modern çizgilere sahip yenilikçi bir dekorasyon stili rahatlıkla ortaya çıkabilir. Burada önemli olan nokta kahverengiye uyumlu renkler bir araya getirmek.. Yazımızın devamında kahverengiye uyan renkler ve kombin önerilerini inceleyebilirsiniz.

Kahverengi dekorasyonda kendine farklı şekillerde sıkça yer bulan popüler renkler arasında geliyor. Aynı zamanda renk tonu açısından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan kahverengi hem modern hemde klasik iç mekanlara rahatça uyum sağlayabiliyor, özellikle ahşap mobilyalar sayesinde modası hiç geçmeyecek bir renktir. Peki dekorasyonda kahve rengine uyumlu renkler nelerdir, hangi kahve tonları daha çok tercih ediliyor? Yazımızın devamında kahverengi ve farklı tonlarını evinize uyarlamak için ilham alabileceğiniz dekorasyon fikirleri sizleri bekliyor.

Kahverengi çok yönlü bir renktir, sıcak bir etkisi olmasına karşın çok koyu tonları dekorasyonda karamsarlık yaratabilir. Bu noktada kahverengi dekorasyonda dengeli kullanılması gereken bir renktir. Özellikle ahşabın yoğun yer aldığı mekanlarda kahverengiye yakışan renkler kullanarak mekanı daha ferah, aydınlık ve şık bir tarza sahip olabilir. İşte kahverengiye uyan renkler ve kahverengiyle uyumlu renkler.

Kahverengi ile Uyumlu Renkler

Kahverengi bir çok farklı tonu ile geçmişten günümüze zemin ve mobilya tasarımlarında değişmeyen bir renk. Sakin ve rahat bir iç mekan için kusursuz bir yardımcı olduğu kadar, hareketli ve enerjik bir dekorasyon içinde son derece uyumlu bir renk. Sıcaktan soğuğa bir çok renk ile mükemmel bir uyuma sahip nadir renklerden bir tanesi diyebiliriz.

Peki kahverengi ağırlıklı bir mekana hangi renkleri dahil edebiliriz, işte kahverengiye uyumlu renkler ve kahve renk uyumu önerileri

Kahverengiye Yakışan Renkler

kahverengi ile uyumlu renkler nelerdir
kahverengi ile uyumlu renkler nelerdir

1- Kahverengi Beyaz Uyumu 

Hem koyu hemde açık kahvelerle tamamen uyumlu tek renk beyazdır. Bilindiği gibi koyu renkler mekanın ışığını emer ve karanlık, kasvetli bir ortam haline dönüşmesini sağlar.

Ancak kahverengi yanında beyazı öne çıkarırsanız tam tersi rahatlatıcı ve şık bir atmosferle karşılaşacaksınız. Beyaz, kahverengiyi dengelemek için duvardan zemine bir çok alanda rahatlıkla kullanabilir.

Beyaz  tüm renklerle olduğu gibi kahverengi ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Kahverengiyi dengeler, daha ferah ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Bildiğiniz gibi dekorasyonda koyu renk tonları mekanın ışığını emer ve mekan daha kasvetli ve karanlık bir görünüm kazanır. Bu durumu evde koyu kahverengi tonları kullandığınızda fark edebilirsiniz. Fakat bu durumda koyu bir rengi açık bir renkle kullanırsanız bu karanlık görünüm rahatça ortadan kalkacaktır, bu noktada beyaz kahverengi ikilisi ile garanti bir şıklık elde edersiniz.

2- Kahverengi Zeytin Yeşili Uyumu

Evinizde hem doğal hemde dengeli bir dekorasyon stili yaratmak istiyorsanız kahverengi yanında zeytin yeşili tercih edebilirsiniz. Bu ikili muhteşem bir uyuma sahiptir ve bir çok alanda küçük okunuşlarla bile estetik bir hava yaratmak mümkündür.

Kahverengiye yakışan renkler arasında yer alan diğer bir renk ise zeytin yeşili. Bu ikiliyi evde kullanmak istiyorsanız size önerimiz zeytin yeşilini mümkün olduğunca perde, yastık, halı yada aksesuarlarda öne çıkarmanız olacaktır. Bu şekilde mekanda daha doğal ve şık bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Zeytin yeşili kahverengiye renk katmak, mekanı hareketlendirmek için tercih edilebilecek şık bir renktir, tabi ki dengeli kullanmak gerekir. Bu renk paletine uygun olarak küçük detaylarda altın sarısı kullanabilirsiniz, altın detaylar mekana hem ışıltı katacak hemde kahverengiyi mükemmel bir uyum sağlayacaktır. Özellikle altın sarısını evde çerçeve yada aydınlatma tasarımlarında öne çıkarmayı düşünebilirsiniz.

3- Kahverengi Altın Sarısı Uyumu 

Dekorasyona lüks dokunuşlar eklemek için kahverengi yanında altın sarısı detaylara yer verebilirsiniz. Bu şekilde altının dayanılmaz çekiciliğini ve gücünü mekana zahmetsizce yansıtabilirsiniz. Altın detayları daha çok dekoratif objelerde ve aksesuarlarda öne çıkarmanızı öneririz.

Örneğin, altın rengi çerçeveler, tablolar, aydınlatma tasarımları gibi. Eğer altın tonlarının mekanda çok gösterişli olacağını düşünüyorsanız hardal rengi tercih edebilirsiniz.

4- Kahverengi Turkuaz Uyumu 

Kahverengi ev dekorasyon örneklerini araştırırsanız turkuaz rengi ile sıkça karşılaşırsınız. Turkuaz, kahverengi yanında kullanılabilecek en güzel ve enerji dolu renklerden biridir. Ayrıca turkuaz rengi hangi dekorasyon tarzı olursa olsun mekana ferahlık ve tazelik katacaktır.

Tabi ki turkuaz çok dikkat çekici bir renk olduğundan aşırı kullanılmamalıdır. Bu rengi kahverengi yanında küçük detaylarda tercih ederseniz daha dengeli ve şık bir atmosfer ile karşılaşacaksınız.

Turkuaz bilindiği gibi ferahlık hissi veren bir renk, çoğu kişi turkuazı kahverengi yanında düşünmeyebilir fakat iç mekanda kahverengi ile kontrast oluşturmak için çok uygun bir renktir. Bu noktada turkuaz rengini duvar yada mobilya rengi kullanmak yerine, aksesuar, halı, perde gibi detaylarda öne çıkarmak gerekir. Turkuaz çok dikkat çeken bir renktir, dolayısı ile onu nerede ve nasıl kullanacağınız çok önemlidir. Aksi halde turkuaz mekanda birden çok odak noktası oluşturur ve dekorasyon göz yorucu hale gelebilir. Turkuaz çok küçük detaylarda bile evin ihtiyacı olan enerjiyi ve ferahlığı sağlayabilen bir renktir.

5- Kahverengi Gri Uyumu

kahverengi gri uyumu yardımcı renklerle kahverengi ile beraber dengeli bir görünüm yaratabilir. Örneğin kahverengi yanında mavilere yer verdiyseniz griyi detaylarda öne çıkarabilirsiniz.

Farklı bir seçenek ise tekstil ürünlerinde mavi gri desenleri bir arada kullanarak kahverengiyi başarılı şekilde dengeleyebilirsiniz.

Hem klasik hemde modern bir iç mekanda kahverengi yanında gri tonlarını kullanabilirsiniz. Gri kahverengi ile beraber mekanda sakin ve şık bir etki yaratır. Fakat bu ikilinin yanına üçüncü bir renk dahil etmek isteyebilirsiniz, size önerimiz seçiminizi maviden yana kullanmanız olacaktır. Diğer bir seçenek ise içinde mavi ve gri tonlar barındıran tekstil ürünlerine yönelmek olabilir. Örneğin mavi gri desenli bir perde, halı, yastık gibi. Eğer maviyi duvar rengi olarak kullanmayı düşünüyorsanız mavinin çok açık ve pastel tonlarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde mekan göz yormayan, rahat bir stile sahip olabilir.

6- Kahverengi Turuncu Uyumu 

Kahve tonlarının ağırlığını bastırmak için turuncu tonlarını mutlaka denemenizi öneririz. Turuncu yada şarap rengi gibi sıcak tonları aksesuarlarda öne çıkararak mekanın enerjisini rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Parlak turuncular aksesuarlara çok yakışır, pastel tonlarda turuncu yada şarap rengi tonları yastık, halı yada koltuk şalı gibi parçalarda tercih edilebilir.

Mümkün olduğunca turuncuya detaylarda yer verin, aksi halde odak noktası haline gelebilir ve dikkat dağıtabilir. Turuncu en küçük detayda bile kendini rahatça fark ettirebilir, gözden asla kaçmaz.

7- Kahverengi Yeşil Uyumu

Kahverengi yeşil uyumu, mekan içinde daha doğal ve dinlendirici etki yaratmak istiyorsanız kahverengi yanında yeşil tonlarını denemelisiniz. Çok açık parlak yeşiller yerine, koyu hatta pastel tonları deneyebilirsiniz.

Bu tonları perde, yatak örtüsü, yastık hatta puf ve sandalyeler için kullanabilirsiniz.

8- Kahverengi Kırmızı Uyumu

Kırmızı kahve uyumu yanında kullanabilir, fakat çok uçuk kırmızılar yerine pas kırmızısı hatta hafif bordo rengine kaçan tonlar tercih edilebilir. Kırmızıyı küçük aksesuarlarda kullanmak, yada bir alanda odak noktası oluşturmak için dengeli kullanmakta fayda var.

9- Kahverengi Hardal Sarısı Uyumu

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu bir çok farklı rengin olduğundan bahsetmiştik, hardal sarısı bu renkler arasında yer alır ve kahverengiyle en uyumlu renktir. Hardal sarısı özellikle koltuk takımlarında çok fazla tercih edilen bir renktir. Fakat kahverengi ağırlıklı bir dekorasyonda perde yada halı rengi olarak rahatlıkla tercih edilebilir. Bu şekilde kahverenginin monotonluğunu kırar, iç mekana hareket ve şıklık kazandırabilirsiniz.

10- Kahverengi Şarap Rengi Uyumu

Eğer evinize sıcak ve samimi bir hava katmak istiyorsanız kahverengi yanına şarap rengi ekleyebilirsiniz. Bu noktada kırmızının farklı tonları, kızılımsı tonlar, yada turuncu gibi dikkat çeken renkler tercih edilebilir. Özellikle turuncu kahverengiye yakışan renkler arasında dekorasyon örneklerinde sıkça karşımıza çıkan bir renktir. Kahverenginin içinde de bulunan turuncu bu noktada harika bir tamamlayıcı olabilir.Kahverengi ile hangi renk gider derseniz şarap rengi bir numara olabilir.

11- Kahverengi Siyah Uyumu

Koyu renklerin birbirinden vazgeçilmez renklerinden olan siyah ve kahverengi hem zıt hemde birbirine çok uyumludur.Eğer ciddi dekorları seviyorsanız kahverengi ve siyah uyumunu tercih edebilirsiniz. Kahverengi ile uyumlu renklere güzel bir seçenektir.

Ayrıca aşağıdaki renklere de uygun seçenekler elde edebilirsiniz.

  • açık kahverengi uyumlu renkler
  • sütlü kahve ile uyumlu renkler
  • krem ve kahverengi ile uyumlu renkler
  • koyu kahveye uygun renkler
  • sütlü kahverengi uyan renkler
  • kahve ile hangi renk uyumlu
  • acı kahveye uyan renkler
  • sütlü kahveye hangi renk uyar

Kahverengi Dekorasyon İçin Duvar Ve Zemin Renkleri

Kahverengi duvar boyası renkleri,özellikle koyu kahve tonlarında mobilya kullananlar mekanda zemin ve duvar rengi olarak açık tonlar tercih etmelidir. Beyaz bu noktada her zaman risksiz ve doğru bir seçimdir. Fakat beyaz yerine alternatif renkler arayanlar açık bej tonlarına yönelebilir. Aynı zamanda bej tonlarını duvar dışında, halı, perde ve aksesuar seçimlerinizde tercih edebilirsiniz. Bej kahverengiye yakışan renkler arasında şık ve modern bir seçimdir. Beje alternatif olarak fildişi rengi yine duvar, zemin yada ev aksesuarları için şık bir seçim olabilir.Kahverengi mobilya ile uyumlu duvar rengi de bu renkler arasından seçilebilir.

Kahverengi Dekorasyon İçin Aksesuar Renk Önerileri

Kahverengi yanında beyaz, bej, fildişi yada açık gri gibi renkler kullanmak isteyenler monoton bir görünümü kırmak için renkli aksesuar seçimleri yapabilir. Örneğin vazo, tablo, tabak, yada aydınlatma tasarımları için dikkat çeken ve mekana enerji verecek renk tonları seçilmelidir. Turkuaz, mercan, yeşil, mavi, hatta turuncu gibi iddialı ve dikkat çekici aksesuarlar mekana hareket katacaktır.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz