Dekorasyon Blog Arama

Dekoratif Ayna Modelleri

Son zamanlarda insanlar ortamlardaki dekoratif görüntüye daha fazla önem verir oldu. Bunun için iç dizayn çalışmaları yapan mimarlara yönelim arttı. Mimarlar göze hoş görünen, dekorasyona uygun, modern olarak çarpıcı, dekoratif malzemeler ile daha çok çalışır hale geldi. Aynalar ise en çok kullanılan dekoratif malzemeler oldu diyebiliriz. Estetik görüntü açısından aynalar; hem ferah, hem de göze hitap açısından insanların ilgisini çekebilen görüntü oluşturduğu bir gerçek. Çok fazla yer kaplamayan aynalar duvarları süslemek için en uygun seçenekler arasındadır. Bu yüzden minimal ve sofistike bir görüntü isteyenler aynaya harcanan maliyeti pek önemsememelidirler. Makalenin amacı örneklerle göstermektir.

Dekoratif Aynalar

Mekana Göre Ayna Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Mekanlardaki perspektif görüntüye ve ferah etkiye ulaşılmak için kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken, kullanılan aynanın mekanla arasındaki ölçeklerdir. Küçük bir alanda büyük aynalar kullanmak alanı daraltır veya tam tersi büyük bir alanda küçük aynalar kullanmak boğucu bir hava verebilir. Aynanın alt ucunun yerden en az 120, ideal olarak da 150 cm yüksekte olması gerekir. İnsanlar rahatça aynaya bakabilirler.

Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Aynaların Temizliği ve Özeni Nasıl Olmalıdır?

Aynadaki lekelerden kurtulmak için gereken malzemeler; mikrofiber temizleyici bezler, eski bir havlu veyahut bir gazete kağıdı da işinize yarar. Alkol içeren sprey temizleyiciler ayna çerçevesine zarar verebileceği için spreyi doğrudan aynanın üzerine sıkmak yerine bezin üzerine sıkmak daha iyidir. Her seferinde temizleme suyu hazırlamak istemiyorsanız, fısfıslı bir şişeye sirkeli su karışımı koyarak ihtiyaç durumunda kullanabilirsiniz.

Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Ayna Modellerinde Nelere Dikkat Edilir?

Ayna tercih edilirken eşyaların konumuna göre konulacak yerin durumu göz önüne alınıp ayna modeli seçilmesi gereklidir. Renk uyumu konusunda da dikkat edilmesi gerekir. Evin duvar boyası, duvar kağıdı da göz önünde tutularak ayna tercih edilmelidir. Ufak detaylar bile dikkate alınması gereken unsurlardır. Ayna modelleri ile süslenmek istenen mekanlar yeni trendlere önem verilmeli, şu sıralar trend olan vintage tarzı dekoratif ürünler aynalarda önem verilmektedir. Kafe, restoran, butik, güzellik salonu, otel gibi yerlerde göze hitap edilmesine dikkat edilmelidir.

Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Ayna Modelleri

Düz aynalar:

Yansıtıcı yüzeyi düz olan aynalardır. Klasik ve çoğunlukla kullanılan ayna modelidir.

Küresel aynalar:

Küresel aynalar da kendi içinde ikiye ayrılır. Çukur ayna ve tümsek ayna diye.

  • Çukur ayna merkezin dış tarafındaki bir cismin görüntüsü, merkez ile odak arasında cisimden küçük, ters ve gerçek bir görüntüdür.
  • Aynanın yansıtıcı yüzeyi tümsek olduğundan bu ismi alır. Tümsek ayna, cisimlerin görüntülerini küçültebilme ve gelen paralel ışınları dağıtma özelliğine sahiptir.
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar
Dekoratif Aynalar

Parabolik aynalar:

Parabolik aynalar özel bir şekle sahip olup, enerji yakalayıp bu enerjinin tek bir noktaya odaklanması için tasarlanmış bir cisimdir. Fenerlerde ve otomobil farlarında geri yansıtıcı olarak da kullanılabilir. Parabolik aynalar düşük genleşmeye sahip cam ve pyrex maddelerinden yapılır. Görüntünün daha net olması için ince olarak tasarlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Fayans Tasarımları Ve Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478