Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları | Ev Dekorasyonu

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

dikdörtgen salon dekorasyonu fikirleri 2020

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Uzun ince bir mimariye sahip oturma odaları mobilya yerleşimi konusunda çoğu zaman ev sahiplerini zorlar. Ancak dikdörtgen salonlar doğru bir yerleşim planı ile daha kullanışlı ve rahat mekanlar haline gelebilir. Yazımızda bugün dar ve ince salonlar için dekorasyon önerileri ve büyük ölçüde işinizi kolaylaştıracak dikdörtgen salon dekorasyonu ipuçları hazırladık.

Salonlar genelde kare ve dikdörtgen mimariye sahip alanlardır, her iki tipinde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin kare salonları dekore etmek daha kolay gibi görünebilir, fakat bilinenin aksine dikdörtgen salon dekorasyonu doğru bir planla daha kolay ve rahat dekore edilebilir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Dar ve ince bir salonu dekore ederken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar var. Bu noktalar arasında mobilya seçimi ve oturma düzeni başta geliyor. Dikdörtgen salonlar mobilya yerleşimi konusunda size çok fazla seçenek sunmuyor olabilir, fakat bu şık ve rahat bir salon dekorasyonu yaratmak için bir engel değil. Oyunu kurallarına göre oynarsanız, salonunuzu tamda istediğiniz gibi rahat, ferah ve şık bir stilde dekore edebilirsiniz.

dikdörtgen salon dekorasyonu fikirleri 2020

dikdörtgen salon dekorasyonu fikirleri 2020

[galeri_url]

Uzun salonları dekore ederken ilk önceliğiniz rahat bir hareket alanı yaratmak olmalıdır. Bu anlamda mobilya yerleşimi konusunda biraz daha detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Oturma gruplarınızı yan yana dizerek bir plan çıkarmaya çalışmayın, kendinize bir merkez planlayın ve bu merkezin etrafını yavaş yavaş şekillendirmeye başlayın. Bu şekilde daha rahat ve kolay şekilde Dikdörtgen Salon Dekorasyonu yapabilirsiniz.

Merkez oluşturun

Bu tip uzun salonlarda en iyi alternatif bir merkez oluşturmaktır. Duvara sıralı şekilde dayalı bir mobilya yerleşimi yerine, odayı ikiye ayıracak bir plan çok daha doğru ve kullanışlı bir seçenek olabilir. En basit örnek, salona giriş bölümü yemek alanı için ayırabilir,  sınırı ise oturma grupları ile belirleyebilirsiniz. Uzun bir salonu ikiye bölmek çok daha kullanışlı olacaktır, bu sayede uzun ve dar bir salonda kare şeklinde iki ayrı bölüm oluşturabilirsiniz.

Oturma grubu

Uzun ve ince bir salon için parçalı oturma grupları işinizi daha zor bir hale getirebilir. Bu yüzden salonunuz için uzun kanepeler, L koltuklar ve köşe takımlarından yararlanabilirsiniz. Bu tek parça tasarımlar yerleşim yaparken size zaman kazandıracaktır.

Aksesuarları azaltın

Dikdörtgen salon dekorasyonu için en önemli nokta aksesuar kullanımını azaltmaktır. Uzun ve ince salonlarda çok sayıda aksesuar kullanmak odada daha kalabalık , dağınık bir hava oluşmasına yol açacaktır. Bunun yerine daha az sayıda ve en önemlisi büyük, hacimli aksesuarlara yer verebilirsiniz. En basit örnek oturma grubunun yada tekli koltuğun yanında büyük bir vazo yada saksı tarzı bir aksesuar kullanın.

Duvar dekorasyonu

Dar ve ince bir salon için duvarlardan mümkün olduğunca yararlanmak gerekir, buda iyi bir duvar dekorasyonu yapmak anlamına geliyor. İnce ve uzun bir salonda ilk olarak ferah ve aydınlık renkler tercih etmenizi öneririz. Diğer bir öneri ise alan tasarrufu yapabilmek içi duvarda yeni depolama alanları oluşturabilirsiniz. Bunun için duvar niş örnekleri size ilham verebilir. Niş dekorasyonu düşünmüyorsanız, salona özel dekoratif raflar yada gömme dolaplar tercih edebilirsiniz. Yapacağınız bu önemli değişiklikler ile daha kullanışlı ve şık bir salon dekorasyonu ortaya çıkacaktır.

Dekoratif Aynalar

Salonunuz kare yada dikdörtgen bir mimariye sahip olabilir, her iki durumda da mekanı olduğundan daha geniş göstermek için aynalardan faydalanabilirsiniz. Söz konusu dikdörtgen salon dekorasyonu olunca, karşılıklı olarak konumlanmış büyük yatak aynalar mekanda şaşırtıcı etkiler yaratabilir. Aynalar ışığı yansıtır ve mekandaki ferahlık artar. Aynalar her tarz dekorasyon için mutlaka faydalanılması gereken muhteşem aksesuarlardır.

Uzun salonlar için

Salonunuz uzun, ve siz birden fazla koltuk kullanmak istiyorsunuz. O halde uzun bir kanepenin yada L koltuğun yanında şık bir berjer tasarımına yer açabilirsiniz. Okuma koltukları, berjer koltuklar özellikle dekoratif puflar ile mükemmel köşeler oluşturabilir, üstelik çok yer kaplamazlar.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Bej Rengi Salon Dekorasyonu ve Öneriler 2020 başlıklı makalemizde 30 bej salon örneği, bej rengi ve bej rengi salon hakkında bilgiler verilmektedir.