Ana Sayfa Salon Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Fikirleri

Uzun ince bir mimariye sahip oturma odaları mobilya yerleşimi konusunda çoğu zaman ev sahiplerini zorlar. Ancak dikdörtgen salonlar doğru bir yerleşim planı ile daha kullanışlı ve rahat mekanlar haline gelebilir. Yazımızda bugün dar ve ince salonlar için dekorasyon önerileri ve büyük ölçüde işinizi kolaylaştıracak dikdörtgen salon dekorasyonu ipuçları hazırladık.

Salonlar genelde kare ve dikdörtgen mimariye sahip alanlardır, her iki tipinde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin kare salonları dekore etmek daha kolay gibi görünebilir, fakat bilinenin aksine dikdörtgen salon dekorasyonu doğru bir planla daha kolay ve rahat dekore edilebilir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Dar ve ince bir salonu dekore ederken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar var. Bu noktalar arasında mobilya seçimi ve oturma düzeni başta geliyor. Dikdörtgen salonlar mobilya yerleşimi konusunda size çok fazla seçenek sunmuyor olabilir, fakat bu şık ve rahat bir salon dekorasyonu yaratmak için bir engel değil. Oyunu kurallarına göre oynarsanız, salonunuzu tamda istediğiniz gibi rahat, ferah ve şık bir stilde dekore edebilirsiniz.

dikdörtgen salon dekorasyonu fikirleri 2020
dikdörtgen salon dekorasyonu fikirleri 2020

Uzun salonları dekore ederken ilk önceliğiniz rahat bir hareket alanı yaratmak olmalıdır. Bu anlamda mobilya yerleşimi konusunda biraz daha detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Oturma gruplarınızı yan yana dizerek bir plan çıkarmaya çalışmayın, kendinize bir merkez planlayın ve bu merkezin etrafını yavaş yavaş şekillendirmeye başlayın. Bu şekilde daha rahat ve kolay şekilde dikdörtgen salon dizaynı yapabilirsiniz.

Merkez oluşturun

Bu tip uzun salonlarda en iyi alternatif bir merkez oluşturmaktır. Duvara sıralı şekilde dayalı bir mobilya yerleşimi yerine, odayı ikiye ayıracak bir plan çok daha doğru ve kullanışlı bir seçenek olabilir. En basit örnek, salona giriş bölümü yemek alanı için ayırabilir,  sınırı ise oturma grupları ile belirleyebilirsiniz. Uzun bir salonu ikiye bölmek çok daha kullanışlı olacaktır, bu sayede uzun ve dar bir salonda kare şeklinde iki ayrı bölüm oluşturabilirsiniz.

Oturma grubu

Uzun ve ince bir salon için parçalı oturma grupları işinizi daha zor bir hale getirebilir. Bu yüzden salonunuz için uzun kanepeler, L koltuklar ve köşe takımlarından yararlanabilirsiniz. Bu tek parça tasarımlar yerleşim yaparken size zaman kazandıracaktır.

Aksesuarları azaltın

Dikdörtgen salon dekorasyonu için en önemli nokta aksesuar kullanımını azaltmaktır. Uzun ve ince salonlarda çok sayıda aksesuar kullanmak odada daha kalabalık , dağınık bir hava oluşmasına yol açacaktır. Bunun yerine daha az sayıda ve en önemlisi büyük, hacimli aksesuarlara yer verebilirsiniz. En basit örnek oturma grubunun yada tekli koltuğun yanında büyük bir vazo yada saksı tarzı bir aksesuar kullanın.

Duvar dekorasyonu

Dar ve ince bir salon için duvarlardan mümkün olduğunca yararlanmak gerekir, buda iyi bir duvar dekorasyonu yapmak anlamına geliyor. İnce ve uzun bir salonda ilk olarak ferah ve aydınlık renkler tercih etmenizi öneririz. Diğer bir öneri ise alan tasarrufu yapabilmek içi duvarda yeni depolama alanları oluşturabilirsiniz. Bunun için duvar niş örnekleri size ilham verebilir. Niş dekorasyonu düşünmüyorsanız, salona özel dekoratif raflar yada gömme dolaplar tercih edebilirsiniz. Yapacağınız bu önemli değişiklikler ile daha kullanışlı ve şık bir salon dekorasyonu ortaya çıkacaktır.

Dekoratif Aynalar

Salonunuz kare yada dikdörtgen bir mimariye sahip olabilir, her iki durumda da mekanı olduğundan daha geniş göstermek için aynalardan faydalanabilirsiniz. Söz konusu dikdörtgen salon dekorasyonu olunca, karşılıklı olarak konumlanmış büyük yatak aynalar mekanda şaşırtıcı etkiler yaratabilir. Aynalar ışığı yansıtır ve mekandaki ferahlık artar. Aynalar her tarz dekorasyon için mutlaka faydalanılması gereken muhteşem aksesuarlardır.

Uzun salonlar için

Salonunuz uzun, ve siz birden fazla koltuk kullanmak istiyorsunuz. O halde uzun bir kanepenin yada L koltuğun yanında şık bir berjer tasarımına yer açabilirsiniz. Okuma koltukları, berjer koltuklar özellikle dekoratif puflar ile mükemmel köşeler oluşturabilir, üstelik çok yer kaplamazlar.

Ayrıca evim şahane dikdörtgen salon dekorasyonu, dikdörtgen salon tasarımı,uzun salon ev dekorasyonu, dikdörtgen salon düzeni, dikdörtgen oda dekorasyonu, dikdörtgen oda tasarımı,kare salon dekorasyon

Dikdörtgen Salonların Dekor Örnekleri

Evlerinin salonları dikdörtgen model olanlar sizleri de düşündük.Bu yüzden sizlere özel bir yazıyı tamamen sizlere ayırdık.Kollarımızı sıvadık ve sizlerin hoşunuza gidebilecek dikdörtgen salon dizayn örnekleri ile sizlerin beğenebileceğinizi düşündüğümüz örnekler ile karşınıza geliyoruz.Salon içi dizaynlar da baya bir arayış içerisindeyiz.Bu yüzden de her yazılara ve alanlara dikkat etmeye çalışıyoruz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Genelde dikdörtgen evlerde uzunlamasına alan olduğu için tam istenildiği gibi tasarım ve dizayn yapılmadığını düşünenlere yönelik bu çalışmamızda yanılabileceklerini göstermek istiyorum.Dikdörtgen salon tasarımı olarak seçebileceğiniz ve yapabileceğiniz yenilikler ile evlerinizi istediğiniz şekilde dizayn edebilirsiniz.Yukarıdaki görselde dikdörtgen salon tasarımı olarak gördüğünüz modelde gayet sade ve hoş bir tasarım olarak tercih edilebilinir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Dikdörtgen tasarım da ayna kullanmanızı tavsiye etmem.Edecekseniz de bunun gibi salonun uzun köşesine değil de salonunuzu geniş göstermek istediğiniz alana doğru yapmanızı öneririm.Zaten salon uzunlamasına geniş bir de aynayı sona yerleştirdiğinizde bitmeye bir salon gibi görünecektir.Bu da salonunuz için pek hoş durmayabilir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Bu tasarımda kullanılabilecek derece de rahat ve kullanışlı durmaktadır.Evlerinize gelecek kalabalık arkadaş gurubunu ayakta bırakmamak adına güzel bir tasarım söz konusu.Kalabalık ailelerinde kullanabileceği bir tasarım.Hoş şu zamanda pek kalabalık ailelerimiz ya da misafirliklerimiz olmuyor ama!Genellikle ev-iş,iş-ev arası geçiyor hayatlarımız.Bu yüzden de misafire zaman ayıracak vaktimiz olmuyor.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Bu modelde geniş dikdörtgen salonlar için tasarlanmış bir model.Genelde özel bir toplantı salonu gibi olmuş ya da akrabalarınızın geldiğinde uzunca sohbetlerin edilebileceği alan gibi.Yani sanki havası kasıyormuş gibi bir his var.Yani ağır abilerin toplantı salonu gibi duruyor.Kırlentler mavi dışında başka bir renk olsaymış tamamen toplantı salonu derdim.Ancak kırlentler işi toparlamış.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri
Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

İki dikdörtgen tasarımı ard arda verdim.Salon dikdörtgen iç dizaynlar konusunda ekipmanlar bir olmasa da diziliş bakımından birbirini aratmıyor.Sadece mobilyalar ile iki farklı hava verebileceğimizi göstermek istedim.Biri saflığı tercih ederken diğer tasarım da da yeşilin yaşamı vaat etmesinden esinlenerek düzenlenmiş.Birinde modern diğerinde modern rustik karışımı tarzı elde edilmiştir.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Evleri dikdörtgen açısından olup ta yine de dar olanlar içinde uzun koltuk tasarımı ile ortamı kurtarabileceklerini söyleyebilirim.Yukarıdaki model onlara örnek olabilir.Tasarım ve dizayn konusunda çok sade ve güzel görünüyor.Salon içi dekore edecek olan kesimin üzerinde düşünmesine uygun olabileceğini düşünüyorum.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz