Dekorasyon Blog Arama

Doğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

Naturel renkler ile salon dekorasyon önerileri 2020

Salonunuzu dekore ederken şık, rahatlatıcı ve modası hiç geçmeyecek renk paletleri arayışınız olabilir, bu noktada dekorasyonda doğal renkler kullanabilir, göz yormayan rahat ve doğal görünüme sahip salon dekorasyonu yapabilirsiniz. Aslında bu tarz bir dekorasyon için kullanılması gereken renk tonları belli bellidir, göze batmayan, yani çok dikkat çekmeyecek, keskin ve baskın renkler dışında kalan sade tonlardan bahsediyoruz.

Doğal renkler neler? Salon dekorasyonu için hangi doğal renkler kullanılabilir? Yazımızın devamında size ilham vereceğini düşündüğümüz doğal renklerle dekore edilmiş harika salon örnekleri ve birbirinden şık salon renk kombinasyonları sizleri bekliyor.

Doğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

Yaşam alanlarınızda doğallığı ön plana çıkarmak ve aynı zamanda şık bir stil oluşturmak için parlak ve canlı renk tonları yerine daha sade, göz yormayan rahatlatıcı renkler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz, kısacası doğal renkler kullanabilirsiniz. Peki doğal renkler neler? Siyah, beyaz ve çeşitli gri tonları gibi çeşitli kahverengi ve toprak tonları, fildişi, krem ve bej tonları, toprak tonları dekorasyonda kullanabileceğiniz doğal renkler arasında yer alırlar. Tabi ki bu renkler dışında bazı dikkat çeken renklerin pastel tonları da bu gruba rahatlıkla dahil olabilirler, örneğin pastel yeşil yada pastel mavi gibi..

Doğal renkler ile salon dekorasyonu ve öneriler

Doğal renkler ile salon dekorasyonu ve öneriler

Doğal renkler ile salon dekorasyonu yapmak her zaman kolay olmayabilir, mekanda sıkıcı ve tek düze bir görünümden uzaklaşarak bu renk tonlarını bir araya getirmek çok önemli. Bu tarz bir problem ile karşılaşmamak adına özellikle desen ve aksesuar konusunda doğru seçimler yapılmalı. Tabi ki sadece aksesuar ve desen seçimleri ile iş bitmiyor, bir rengin farklı tonlarını bir arada kullanmak, mekanda dikkat çeken odak noktaları oluşturarak hareket kazandırmak gerekebilir. Örneğin beyaz tonların hüküm sürdüğü bir salonda siyah bir mobilyanın yada aksesuarın mekanı hareketlendirmesi gibi..

Doğal renkler ile modern salon dekorasyonu

Doğal renkler ile modern salon dekorasyonu

Dekorasyonda doğal renkleri kullanmak her zaman sıkıcı ve tekdüze bir görünümün ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Mekana derinlik ve hareket kazandırmak için bir rengin farklı tonları da kullanılabilir. Örneğin çok açık bir bej tonu ile koyu bir bej tonu başarılı bir şekilde salona derinlik kazandırabilir ve kontrast oluşturabilir. Bu şekilde canlı ve parlak renklere ihtiyaç duyulmadan da çok şık, göz yormayan ve davetkar bir salon dekorasyonu ortaya çıkabilir.

Dekorasyonda doğal renkler nasıl kullanılmalı

Dekorasyonda doğal renkler nasıl kullanılmalı

Doğal renkler ile dekore edilmiş bir salonda istenilen hareketi ve parlaklığı katmak için bir çok farklı seçenek değerlendirilebilir. Örneğin, bu tarz bir salonda cam, kristal ve metalik renkte ev aksesuarları yada aydınlatma tasarımları kullanılabilir. Bu tarz aksesuar ve aydınlatma ürünlerinde tercih edeceğiniz renk tonları salonun sönük ve tek düze görünmesini rahatça engelleyecektir. Aynı zamanda doğallıktan bahsediyorken salona dahil edeceğiniz çeşitli bitkilerle mekana tazelik ve ferahlık kazandırabilirsiniz.

Doğal renklerin avantajı nedir?

Dekorasyonda doğal renkleri tercih etmek için bir çok neden var elbette fakat en önemlisi doğal renklerin, diğer canlı ve dikkat çeken renk tonlarının tamamıyla uyumlu olmasıdır. Yani doğal renkler ile dekore ettiğiniz yaşam alanlarınıza istediğiniz zaman, istediğiniz canlı renkleri dahil edebilirsiniz anlamına geliyor. Aksesuar, tekstil yada aydınlatma tasarımları arasında parlak ve çarpıcı tonlar ile mekanda odak noktası oluşturarak rahatça mekana enerji katabilirsiniz. Çoğu zaman bu bir veya iki parça kolayca yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Naturel renkler ve salon dekorasyonu

Naturel renkler ve salon dekorasyonu

Diğer yandan dekorasyonda doğal renklerin modası asla geçmez, bu sebeple her mevsim eviniz şık ve rahat tarzı ile size keyif verecektir. Doğal renklerin bir diğer avantajı ise hem modern hemde geleneksel tarzlarla uyumlu olmasıdır. Sadece oturma odası değil, mutfak, yatak odası, çocuk odası, antre gibi alanlar içinde son derece ideal ve şık renklerdir.

Doğal renkler ve salon mobilyaları

Bu tarz bir salonda seçeceğiniz mobilyaların duvar rengiyle uyumlu olması önemli bir noktadır. Eğer salon mobilya seçimlerinizde açık renk mobilyalara yönelecekseniz duvar renginde riske girmeden bej yada kahve tonları tercih edebilirsiniz. Bu renkler dışında daha koyu duvar boyası seçimleri salonun atmosferini olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer yandan küçük ve yeterince ışık alamayan salonlar için koyu renklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu tarz küçük salonlarda açık renk mobilyalar ve açık renk doğal duvar renkleri tercih edilerek ferah bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Dekorasyonda doğal renkler ve mobilya seçimleri

Dekorasyonda doğal renkler ve mobilya seçimleri

Doğal renklerin ahengini bozmadan mekana farklı renk ve desen dahil etmek için en önemli tasarımlar perde ve halı modelleridir. Kabul etmek gerekir ki hem perde hemde halı salonda zahmetsiz bir değişiklik için en ideal aksesuarlardır. Aynı durum duvar kağıtları içinde geçerlidir, örneğin dokulu bir duvar kağıdı mekanda gözle görülür bir değişim yaratabilir.

Duvar kağıdından bahsetmişken şunu da ilave etmemiz gerekir, eğer bej yada kahverengi salon mobilyaları yer alıyorsa salonda pastel yeşil bir duvar kağıdı ile çarpıcı bir görünüm ortaya çıkacaktır. Desen yerine taş duvar dekorasyonu doğal bir salon dekorasyonu için harika bir seçim olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478