ev dekorasyon fikirleri
Dekorasyon Fikirleri
Doğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

06 Kasım 2019 tarihinde, Renkler kategorisinde yayınlandıDoğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

Renkler

Doğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

Doğal renklerle dekore edilmiş harika salon örnekleri ve birbirinden şık salon renk kombinasyonları

Salonunuzu dekore ederken şık, rahatlatıcı ve modası hiç geçmeyecek renk paletleri arayışınız olabilir, bu noktada dekorasyonda doğal renkler kullanabilir, göz yormayan rahat ve doğal görünüme sahip salon dekorasyonu yapabilirsiniz. Aslında bu tarz bir dekorasyon için kullanılması gereken renk tonları belli bellidir, göze batmayan, yani çok dikkat çekmeyecek, keskin ve baskın renkler dışında kalan sade tonlardan bahsediyoruz.

Doğal renkler neler? Salon dekorasyonu için hangi doğal renkler kullanılabilir? Yazımızın devamında size ilham vereceğini düşündüğümüz doğal renklerle dekore edilmiş harika salon örnekleri ve birbirinden şık salon renk kombinasyonları sizleri bekliyor.

Doğal Renkler ve Salon Dekorasyonu

Yaşam alanlarınızda doğallığı ön plana çıkarmak ve aynı zamanda şık bir stil oluşturmak için parlak ve canlı renk tonları yerine daha sade, göz yormayan rahatlatıcı renkler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz, kısacası doğal renkler kullanabilirsiniz. Peki doğal renkler neler? Siyah, beyaz ve çeşitli gri tonları gibi çeşitli kahverengi ve toprak tonları, fildişi, krem ve bej tonları, toprak tonları dekorasyonda kullanabileceğiniz doğal renkler arasında yer alırlar. Tabi ki bu renkler dışında bazı dikkat çeken renklerin pastel tonları da bu gruba rahatlıkla dahil olabilirler, örneğin pastel yeşil yada pastel mavi gibi..

Doğal renkler ile salon dekorasyonu ve öneriler

Doğal renkler ile salon dekorasyonu ve öneriler

Doğal renkler ile salon dekorasyonu yapmak her zaman kolay olmayabilir, mekanda sıkıcı ve tek düze bir görünümden uzaklaşarak bu renk tonlarını bir araya getirmek çok önemli. Bu tarz bir problem ile karşılaşmamak adına özellikle desen ve aksesuar konusunda doğru seçimler yapılmalı. Tabi ki sadece aksesuar ve desen seçimleri ile iş bitmiyor, bir rengin farklı tonlarını bir arada kullanmak, mekanda dikkat çeken odak noktaları oluşturarak hareket kazandırmak gerekebilir. Örneğin beyaz tonların hüküm sürdüğü bir salonda siyah bir mobilyanın yada aksesuarın mekanı hareketlendirmesi gibi..

Doğal renkler ile modern salon dekorasyonu

Doğal renkler ile modern salon dekorasyonu

Dekorasyonda doğal renkleri kullanmak her zaman sıkıcı ve tekdüze bir görünümün ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Mekana derinlik ve hareket kazandırmak için bir rengin farklı tonları da kullanılabilir. Örneğin çok açık bir bej tonu ile koyu bir bej tonu başarılı bir şekilde salona derinlik kazandırabilir ve kontrast oluşturabilir. Bu şekilde canlı ve parlak renklere ihtiyaç duyulmadan da çok şık, göz yormayan ve davetkar bir salon dekorasyonu ortaya çıkabilir.

Dekorasyonda doğal renkler nasıl kullanılmalı

Dekorasyonda doğal renkler nasıl kullanılmalı

Doğal renkler ile dekore edilmiş bir salonda istenilen hareketi ve parlaklığı katmak için bir çok farklı seçenek değerlendirilebilir. Örneğin, bu tarz bir salonda cam, kristal ve metalik renkte ev aksesuarları yada aydınlatma tasarımları kullanılabilir. Bu tarz aksesuar ve aydınlatma ürünlerinde tercih edeceğiniz renk tonları salonun sönük ve tek düze görünmesini rahatça engelleyecektir. Aynı zamanda doğallıktan bahsediyorken salona dahil edeceğiniz çeşitli bitkilerle mekana tazelik ve ferahlık kazandırabilirsiniz.

Doğal renklerin avantajı nedir?

Dekorasyonda doğal renkleri tercih etmek için bir çok neden var elbette fakat en önemlisi doğal renklerin, diğer canlı ve dikkat çeken renk tonlarının tamamıyla uyumlu olmasıdır. Yani doğal renkler ile dekore ettiğiniz yaşam alanlarınıza istediğiniz zaman, istediğiniz canlı renkleri dahil edebilirsiniz anlamına geliyor. Aksesuar, tekstil yada aydınlatma tasarımları arasında parlak ve çarpıcı tonlar ile mekanda odak noktası oluşturarak rahatça mekana enerji katabilirsiniz. Çoğu zaman bu bir veya iki parça kolayca yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Naturel renkler ve salon dekorasyonu

Naturel renkler ve salon dekorasyonu

Diğer yandan dekorasyonda doğal renklerin modası asla geçmez, bu sebeple her mevsim eviniz şık ve rahat tarzı ile size keyif verecektir. Doğal renklerin bir diğer avantajı ise hem modern hemde geleneksel tarzlarla uyumlu olmasıdır. Sadece oturma odası değil, mutfak, yatak odası, çocuk odası, antre gibi alanlar içinde son derece ideal ve şık renklerdir.

Doğal renkler ve salon mobilyaları

Bu tarz bir salonda seçeceğiniz mobilyaların duvar rengiyle uyumlu olması önemli bir noktadır. Eğer salon mobilya seçimlerinizde açık renk mobilyalara yönelecekseniz duvar renginde riske girmeden bej yada kahve tonları tercih edebilirsiniz. Bu renkler dışında daha koyu duvar boyası seçimleri salonun atmosferini olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer yandan küçük ve yeterince ışık alamayan salonlar için koyu renklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu tarz küçük salonlarda açık renk mobilyalar ve açık renk doğal duvar renkleri tercih edilerek ferah bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Dekorasyonda doğal renkler ve mobilya seçimleri

Dekorasyonda doğal renkler ve mobilya seçimleri

Doğal renklerin ahengini bozmadan mekana farklı renk ve desen dahil etmek için en önemli tasarımlar perde ve halı modelleridir. Kabul etmek gerekir ki hem perde hemde halı salonda zahmetsiz bir değişiklik için en ideal aksesuarlardır. Aynı durum duvar kağıtları içinde geçerlidir, örneğin dokulu bir duvar kağıdı mekanda gözle görülür bir değişim yaratabilir.

Duvar kağıdından bahsetmişken şunu da ilave etmemiz gerekir, eğer bej yada kahverengi salon mobilyaları yer alıyorsa salonda pastel yeşil bir duvar kağıdı ile çarpıcı bir görünüm ortaya çıkacaktır. Desen yerine taş duvar dekorasyonu doğal bir salon dekorasyonu için harika bir seçim olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde mavi, mavi koltuk dekorasyon ve mavi koltuklarla uyumlu renkler hakkında bilgiler verilmektedir.

KATEGORİDEN DİĞER BAŞLIKLAR
Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Renkler

Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yazımızın devamında size ilham verecek mavi koltuk dekorasyonu önerileri ve uyumlu renkleri inceleyebilirsiniz.

Mavi ve tonlarını yaşam alanlarınıza dahil etmek ve bu rahatlatıcı renk tonunu öne çıkarmak istiyorsanız duvar rengi dışında mavi koltuk takımları tercih edebilirsiniz. Mavi koltuklarınızı hangi renklerle tamamlayacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız yazımızın devamında size ilham verecek mavi koltuk dekorasyonu önerileri ve uyumlu renkleri inceleyebilirsiniz. Mavi ve tonları bir çok yaşam alanı için günümüzde hala en

Devamı için tıklayın
Bej Rengi Salon Dekorasyonu ve Öneriler 2020

Renkler

Bej Rengi Salon Dekorasyonu ve Öneriler 2020

Yazımızda bej rengi salon dekorasyonu nasıl yapılmalı, bej rengi ile uyumlu renkler ve size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden çarpıcı bej rengi salon dekorasyon örnekleri tüm detayları ile sizi bekliyor.

Bej rengi salon dekorasyonu için sıkça tercih edilen popüler bir renk, sadeliğinin yanı sıra sıcak bir etkiye sahip. Bir çok farklı tonu bulunan bej rengi, hem klasik hemde modern iç mekanlar için ideal bir renk. Yazımızda bej rengi salon dekorasyonu nasıl yapılmalı, bej rengi ile uyumlu renkler ve size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden çarpıcı bej

Devamı için tıklayın
Sıcak ve Güzel Salonların Ortak Özellikleri

Oturma Odası

Sıcak ve Güzel Salonların Ortak Özellikleri

Ne kadar geniş ya da dar olduğu fark etmeksizin sıcaklığıyla herkesi kucaklayan, mutlu eden ve güzelliğiyle akıllarda kalan salonların püf noktaları neler olabilir?

Ne kadar geniş ya da dar olduğu fark etmeksizin sıcaklığıyla herkesi kucaklayan, mutlu eden ve güzelliğiyle akıllarda kalan salonların püf noktaları neler olabilir? Neyse ki bu sorunun cevabı yepyeni mobilyalar ya da pahalı aksesuarlar değil! Sıcak ve güzel bir ev demek, rahat, içinizi sıkmayan, alışkanlıklarınıza, yaşam biçiminize ve zevkinize göre düzenlediğiniz bir ev demektir. Rahat

Devamı için tıklayın
Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Oturma Odası

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları

Yazımızda bugün dar ve ince salonlar için dekorasyon önerileri ve büyük ölçüde işinizi kolaylaştıracak dikdörtgen salon dekorasyonu ipuçları sizleri bekliyor..

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu ve İpuçları Uzun ince bir mimariye sahip oturma odaları mobilya yerleşimi konusunda çoğu zaman ev sahiplerini zorlar. Ancak dikdörtgen salonlar doğru bir yerleşim planı ile daha kullanışlı ve rahat mekanlar haline gelebilir. Yazımızda bugün dar ve ince salonlar için dekorasyon önerileri ve büyük ölçüde işinizi kolaylaştıracak dikdörtgen salon dekorasyonu ipuçları hazırladık. Salonlar genelde

Devamı için tıklayın
Gri Pembe Salon Dekorasyonları 2020

Renkler

Gri Pembe Salon Dekorasyonları 2020

Bu ikiliyi hiç risk almadan öne çıkarabileceğiniz gibi mekan içinde odak noktası haline getirebilirsiniz. İşte size bu konuda ilham vereceğini düşündüğümüz mükemmel gri pembe salon dekorasyonları ve öneriler.

En Güzel Gri Pembe Salon Dekorasyonları 2019 – 2020 Son yıllarda gri ve tonları iç mekanları hakimiyeti altına aldı desek abartmış olmayız. Duvardan, mobilyaya, aksesuardan tekstil ürünlerine kadar her alanda yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Grinin maskülen bir renk olduğunu düşünenler için yazımızda seçtiğimiz birbirinden güzel gri pembe salon dekorasyonları ilham verebilir. Gri ve pembe uyumunu

Devamı için tıklayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sosyal Medya
Yukarı