Ana Sayfa Genel 2021 Dekorasyon Trendi : Duvar Çıtası

2021 Dekorasyon Trendi : Duvar Çıtası

Duvar çıtası aslında yeni bir dekorasyon fikri değil. Eski filmlerde de görmeye alışık olduğumuz klasik versiyonların yerine, hem daha ucuz maliyetli ve hem de daha şık olanları geçtikçe moda oldu.

Çıtalar Mekanı Genişletir !

İç mimarların ve tasarımcıların hemen her mekanda uygulamaya başladığı bu yöntem ile mekanlarınızın derinlik algısı artacak ve daha ferah hissedeceksiniz.

Düz duvarlar yerine, basit montajlarla yapılan bu çıtalar insan beyninde perspektif algısı yarattığı için bulunulan mekan daha geniş hissi verecektir. Böylece; psikolojik etkisi de hissedilecektir.

Duvar Çıtası Tasarım Fikirleri

2021 Dekorasyon Trendi : Duvar Çıtası

Tüm bunların yanı sıra bu çıta içlerine farklı dekorasyon fikirleri ve yeni trend boyama stilleri ile kendi tarzınızı yansıtan bir mekan elde edebilirsiniz.

İster klasik ister modern tarzda, ev dekorasyonunuza uygun bir tasarım mutlaka vardır.

Uygulama Maliyeti

Gelişen yeni üretim teknikleri ve yeni bulunan malzemelerin kullanımı ile bu tarz dekorasyon ürünlerinin maliyeti oldukça düşmüştür.

Basit bir şekilde sadece alçı ile duvara yapıştırılan duvar çıtalarının metre başına fiyatları; tasarımı ve kalınlığı ile orantılı olarak 50 – 150 TL arasında değişmektedir. Hatta daha basit tasarımlar için metresini 5 liradan duvar çıtaları bile temin edebilirsiniz.

Duvar Çıtası Yapımı

Öncelikle duvar çıtası uygulanacak alan iyice zımparalanmalı ve temizlenmelidir. Daha sonra bir gönye ve ip yardımı ile çıta uygulanacak kenarlar için düz çizgiler çizilmelidir. Bir kapta su ile karıştırılan saten alçı, çıtaların arkalarına sürülerek önceden çizilmiş çizgiler doğrultusunda yapıştırılmalı ve fazla alçı bir raspa yardımıyla uzaklaştırılmalıdır. Köşe kısımlerı 45 derece olarak ayarlanmalı ve tüm çerçeve tamamlanmalıdır.

Yapımı tamamlanan çerçeve veya duvar dilediğiniz renk duvar boyası veya dekoratif boyayla boyanabilir. Aşağıda duvar çıtasının en güzel uygulamalarını görebilirsiniz.

Şimdi sıra Harika Salonlarda.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz