Ana Sayfa Ev Dekorasyonu En Zahmetsiz Duvar Nasıl Silinir?

En Zahmetsiz Duvar Nasıl Silinir?

Duvar Neyle Silinir? Duvar Nasıl Silinir? Duvar silme hangi deterjanla yapılır?

Duvarları temizlemek sandığımız kadar zor değildir. Boya yapmak evi yenilemenin iyi bir yolu gibi gözükse de, maliyet olarak masraflı ve zahmet olarak yorucudur.  Duvarları temizlemek için en iyi yol temiz bir bez ve bir kova ılık su olabilir. Boyalı duvarları silmek öncesinde biraz tereddüte sebep olabilir. Boyanın aşınması ve çizilmesi iyi görüntülere sebep olmaz. Parlak ve yağlı boyaları temizlemek göreceli daha kolaydır. Kirler boyanın üzerinden akar ve ovalamadan temizleme imkanı verir. Saten ve yumurta kabuğu boyalar çok kolay aşınabilir rengi solup akabilir.

Duvar temizlemenin zor kısmı boyanın zarar görüp görmeyeceğini anlama kısmında yatar. Size uygun bir yöntem; bezinizi görünmeyen bir yerde deneyin ve kararınızı verin. Temizlemeye müsait bir duvarınız varsa bunun için birçok temizleme uygulaması denenebilir..

Duvar Neyle Silinir? Boyayı korumak için en iyi yöntem; ıslak bir sünger ve bir kova sade ılık su ile duvarın tozunu almak. Böylece duvarın üstündeki is, toz, kir tabakasını temizlemek kolaylaşır. Eğer daha derin temizlik yapılması gerekiyorsa bunun içinde başka yöntemler kullanılabilir. Duvar temizliği için çoğunlukla ılık su ve aşındırıcı olmayan bir deterjan yeterli gelebilir. En basit ve etkili deterjan; bulaşık sabunu ve sabundur. Bulaşık sabunu asidik olmamasının yanı sıra en derin yağları ve kirleri çıkarabilecek güçtedir. Daha derin temizlik için neler yapılabilir? Bir bardak amonyak, yarım bardak sirke, çeyrek bardak karbonatı karıştırıp bir solüsyon hazırlamak ve bunu duvarlara spreyle sıkmak en derin temizlik için yeterlidir.

Duvar Nasıl Silinir ve Lekeler Nasıl Çıkar?

Duvardaki Lekeler Nasıl çıkarılır?

Duvardaki Leke Nasıl Çıkar ?

1.Duvardaki su lekesi nasıl çıkar? Duvardaki çay lekesi nasıl çıkar?

Duvardaki lekeyi çıkarmak için biraz karbonat macunu hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Bir ölçü ”ihtiyacınız kadar” karbonat ve bunun dörtte biri kadar suyu karıştırın. Karışımı duvarda test edin eğer boyaya zarar vermediyse devam edebilirsiniz. Macunu duvara ovalamak suretiyle uygulayın. Temiz bir bez yardımıyla kurulayın.

Duvar Neyle Silinir
2.Duvardan yağ lekesi nasıl çıkar?

Marketlerde çok gelişmiş temizlik ürünleri var eğer mutfakta yağlar varsa ve kolay kolay çıkmıyorsa solvent içermeyen bir yağ çözücüyle duvarlarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Yalnız sprey ve kimyasal ürünler kullanırken maske kullanmaya ve kimyasalları teneffüs etmemeye özen gösterin.Duvar nasıl silinir derken sağlığınızdan olmayınız.

3.Çocuklu Evlerdeki Duvar Lekeleri Nasıl Çıkar?

İnsanlığın, en temel iç güdülerinden birisi yaşadığı çevrede iz bırakmak bölgesini işaretlemek sayılabilir. Örneğin eski mağara resimleri, anıtlar, yazılı eserler insanların doğasının bir yansıması. Çocuklarda bu dürtü kontrol edilebilir olmadığı için duvarlara, halılara, eşyalara sık sık resim çizip sanatkarlıklarını sergilemeleri normal sayılır. Genellikle 3-4 yaşından sonra bu davranışlar kendiliğinden kaybolur çünkü çocuk kendini ifade etmenin başka yollarını bulmuştur. Resimlerin kağıda “duvara değil” yapıldığını eşyaların boyanmaması gerektiğini anlayana kadar birkaç kez boya kazaları yaşanması normaldir.

Yeni boyanmış evlerse çocuklar için bir sınavdır. Çocuklar aslında burada iki kısma ayrılır evin yeni boyandığını önceki davranışının yanlış olduğunu anlayıp davranışından vazgeçenler, diğerleri yeni boyada oluşturacağı sanat eserinin nasıl görüneceğini merak edenler. Eğer çocuğunuz ısrarlar duvarları boyuyorsa, kara tahta duvar boyalarıyla onlara duvarın bir kısmını boyama şansı verebilirsiniz.

4.Duvardan pastel boya, tükenmez kalem, çikolata, kurşun kalem, oje nasıl çıkarılır?

Duvardaki çizimler ne kadar büyük olsa da gözünüz korkmasın. Kalem ve boya lekeleri duvardan çok kolay çıkar. Kurşun kalem için silgi kullanmak en doğrusu olur. Duvar silmek için hangi deterjan kullanılır? Yemek artıkları “çilek, çikolata vb”, meyve suyu gıda maddeleri için en iyisi bulaşık deterjanı kullanmak olacaktır. Makyaj boyaları, göz kalemi, far, ruj gibi kozmetik ürünleri sabun, bulaşık süngeri ve bulaşık sabunuyla kolayca çıkar. Suya dayanıklı kozmetik ürünleri için krem-jel deterjan kullanmak daha iyi sonuç verir.

5.Duvardan Mum Boya ve Pastel Boya Nasıl Çıkar? 1- Sirkeli Yöntem

Pastel boya hem tabaka halinde duvara yapışır, hemde sildikçe etrafa daha çok yayılabilir. Sirkeyle “Tercihen beyaz, yoksa renklide olur” duvardaki pastel boyayı ve mum boyayı çıkarmak çok kolay. Sirkeyle duvar temizliğinde bu yöntem her duvarda aynı sonucu vermeyebilir. Sirke boyanın içindeki balmumu ve pigment bileşenlerini parçalar fazla ovma işlemi gerektirmeden duvarları temizler. Sirkeyle duvar temizliği yapmak için birkaç adım uygulanır:

  • Duvar Temizleme deterjanı hazırlama: Bir bardağa sirke koyulur. Bardağa su koyulup seyreltilmeyeceği için istenilen miktarda doldurulabilir. İhtiyacınıza göre ne kadar sirke kullanacağınıza karar verin.
  • İnce uçlu bir temizlik fırçası, yoksa eski bir diş fırçası kullanın.
  • Sirkeli fırçayla duvarları fırçalayın.

Sirke güvenli bir temizlik malzemesidir ve eşyalara zarar vermez bu sebeple evin her yanında kullanılabilir. Duvarınızın tamamına sirke kullanmadan önce küçük bir yerde deneyin boyanızın renginde solma, akma var mı kontrol edin. Eğer boyanızda gözle görülebilecek bir farklılık yoksa devam edebilirsiniz. Sirke duvar boyanızda tahribata sebep olursa ikinci yolu deneyebilirsiniz.

duvar silme suyuna ne konur
duvar silme suyuna ne konur
6.Duvardan Mum Boya ve Pastel Boya Nasıl Çıkar? 2-Diş Macunlu Yöntem

Duvarlarınızda ki mum boya veya pastel boya kalıntıları için başvurulacak ikinci yöntem diş macunudur. Jel olmayan bir diş macununu fırçaya sıkıp duvarı fırçalayarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemle kalıcı, inatçı lekeleri bile çıkarmak son derece kolay.

7.Duvar Lekesi Nasıl Çıkar? Duvardaki siyah lekeler nasıl çıkar?

Duvarlarımız bizimle beraber birçok etkiye maruz kalıyor. Örneğin eşyalar taşınırken, elektrik süpürgesiyle ev süpürürken yanlışlıkla duvarlar çizilebilir.

Mobilyalar duvara çarptıklarında geride boya izi bırakırlar. Erkenden fark edilen izlerin temizliği çok daha kolay olacaktır. Bu izleri ortadan kaldırmak için birkaç aşama mevcut. İlk olarak su ve sünger kullanın. Süngerin duvarda tüy bırakmayacak türden olması önemli. Eğer lekeler çıkmıyorsa ilk olarak bulaşık deterjanı kullanmak buda işe yaramazsa ve lekeler hala duvarda kalıyorsa karbonatla ovalamak lekelerin çıkmasını sağlayacaktır. Bu işlemleri sırayla denemek küçük bir bölgede de olsa duvarın tahriş olmaması için önemli.

Duvardaki duvar kağıdı kalıntısı nasıl çıkar? Duvar kağıtlarının çoğu su bazlı yapıştırıcılar ile kullanılır, duvar kağıdını tekrar ıslatıp yapıştırıcıyı aktive etmek çıkarmanın en kolay yoludur.

8.Kararan Duvar Nasıl Temizlenir? Duvarda ki İs Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ev içinde doğalgaz sobası, sigara, odun sobası, şömine kullanımı duvarların zamanla kararmasına sebep olur. Duvar mutfak gibi nem alan bir bölgedeyse bu isler duvarda bir tabaka oluşturur.  Duvara temas eden yağ ve isi aynı anda temizlemek için çok güçlü bir efor harcamak gerekir. Bunun sebebi yağ çözücü spreyle gevşeyen yüzeyde, tabakanın çamur gibi akacağı gerçeği. Eğer duvarlarınız kuruysa yani nem almamışsa işiniz çok daha kolay. Duvardaki is lekesi nasıl çıkar?  Duvarları silmeden önce elektrik süpürgesi veya saplı süpürgeyle tozunu alın. Bu tozların suyla birlikte çamurlaşmaması için önemlidir. Daha sonra deterjanlı iki kova hazırlamamız gerekiyor. Birisi yıkamak diğeri durulamak için.

  •  Birinci kovaya ılık su, bir bardak köpürmeyen ve renksiz amonyak, bir bardak sirke, bir bardak* deterjan (boraks). (*bir bardak bir ölçü anlamındadır. Yaklaşık 200 ml. Bir su bardağına denk gelir).
  • İkinci kovayı ılık temiz suyla doldurmamız gerekiyor. Bu kova sadece su olacak. Durulamak için gerekli.
  • Temiz bezler, renksiz sünger ve fırça.

Duvar temizliği yapmadan önce ortamın hazırlanması gerekir. Duvardaki örümcek ağlarının temizliği, prizlerin kapatılması güvenlik ve kolaylık açısından önemlidir.

Duvar yıkama sırasında sırayla gitmeye, süreç boyunca aynı gücü uygulamaya,  çok fazla ara vermemeye ve aynı yönde gitmeye dikkat etmek önemli. Böylece dalgalanmalara sebebiyet verilmemiş olunur.

Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?

Duvar kağıdı temizliği nasıl yapılır? Duvar kağıtları renkli desenleriyle göz alıcı olsalarda temizlik zamanı bu bir dez avantaja dönüşür. Duvar kağıtlarının temizliğinde tek yöntemden söz etmek doğru olmaz. Bazı duvar kağıtları suya dayanıksızdır ve deterjanla iyi sonuç vermez en iyisi üreticinin tavsiyelerine uymaktır. Derin temizlik yapmadan da duvar kağıtları temizlenebilir. Elektrik süpürgesiyle hafifçe süpürün. Bir kova ılık su ve yumuşak bir bezi iyice sıkarak duvar kağıtlarınızı temizlemeyi deneyebilirsiniz. Dikkat edin fazla nem duvar kağıdının kabarıp düşmesine sebep olabilir. Hırdavatçılarda bulunan (kuru sünger) nem olmadan yüzeyi temizlemenize yardımcı olur.

Yıkanabilir Duvar Kağıdı Temizliği Islak fırça ve hafif amonyaklı “bulaşık sabunu gibi” bir deterjanla yüzeyi fırçalayıp durulayın. Kuru bir bezle fazla nemi alınki iz kalmasın.

duvar lekesi nasıl çıkar
duvar lekesi nasıl çıkar

Kapılar Nasıl Temizlenir?

Kapılar genellikle çok toz biriken alanların başında gelir. Kapıdaki tozun ıslanıp bezinize yapışmasını istemiyorsanız öncelikle bu tozu süpürge, kuru bez, vakumlu süpürge yardımıyla alın. Daha sonra istediğiniz bir deterjanla kapınızı silin. Kapı silmek için kullanacağınız deterjanın aşındırıcı derecede asitli ve ovma kremi gibi çizici deterjanlardan olmamasına dikkat edin. Cam-sil gibi spreyler çoğunlukla bu iş için uygundur.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz