Ana Sayfa Renkler En Çok Tercih Edilen Pastel Duvar Boya Renkleri

En Çok Tercih Edilen Pastel Duvar Boya Renkleri

Evinizde sakin, rahatlatıcı bir hava yaratmak istiyorsanız pastel duvar boyaları mutlaka incelemelisiniz. Bir iç mekanı dekore ederken belkide en önemli ve en kararsız kalınan nokta renk seçimleridir. Seçilen renkler sadece görsel olarak değil, psikolojik olarak’da bir çok farklı etkiye sahiptir. Her yıl değişen dekorasyon trendlerini takip etmenin zor olacağını düşünüyorsanız, modası hiç geçemeyen, huzurlu ve rahatlatan pastel duvar boya renkleri tercih edebilirsiniz.

Pastel renkler başta çocuk odası olmak üzere evinizde neredeyse her alanda kullanabileceğiniz yumuşak, dinlendirici renk tonlarıdır. Özellikle romantik detaylara sahip dekorasyonlarda hemen akla pastel renkler gelir. Eğer pastel renklerin yarattığı inanılmaz rahatlığı evinizde yaşamak istiyorsanız yazımızda ilham alabileceğiniz en trend renkleri inceleyebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Pastel Duvar Boya Renkleri

Pastel klasik tarzı benimseyenler için mükemmel bir seçimdir. Ancak sadece klasik mekanlarda kullanılacak diye bir kural yok. Pastel duvar renkleri modern, minimal iç mekanlar içinde son derece şık bir alternatiftir. Yaşam alanlarında dinlendirici, rahatlatıcı ve aynı zamanda sıcak bir hava yaratır pastel tonlar.

Pastel duvar renkleri ve dekorasyon önerileri
Pastel duvar renkleri ve dekorasyon önerileri

Çocuksu bir masumluğu, göz okşayan bir özelliği var bu renklerin. Eğer evinizde hala pastel tonlara yer vermediyseniz,  sizin için seçtiğimiz en çok tercih edilen pastel duvar boya renkleri ve pastel tonlarda ev dekorasyonu size ilham verecektir.

Pastel renkler / #Lavanta

Lavanta, evde pastel rahatlığını yaşamak isteyenler için harika bir seçimdir. Son dönemde trend renkler arasında yer alan lavanta rengi, özellikle kız çocuk odaları ve yatak odalarında rahat ve şık bir atmosfer yaratacaktır. Pastel lavanta renkleri aynı zamanda oturma odası, salon gibi geniş alanlar içinde harika bir renk tonudur. Göz yormayan, rahatlatıcı ve dinlendirici bir etkisi var.

Pastel lavanta duvar boyası tercih etmeye karar verirseniz, mekan içinde koyu parlak mor tonlarına mutlaka yer vermenizi öneriyoruz. Koyu mor tonlar, pastel lavanta renginin etkisini arttırmak için doğru bir seçimdir.

Pastel renkler / #Bebek Mavisi

Pastel renk tonları arasında oldukça popüler olan bebek mavisi, country tarzı sıcak ve rahat iç mekanlar için ideal bir tondur. Bebek odaları için akla ilk gelen duvar rengi pastel bebek mavisi tonları, mekanda rahatlatıcı, masalsı bir etki yaratır.

Bebek mavisi duvarlar eve attığınız ilk adımda rahatlatıcı etkisiyle sizi mest edebilecek güzelliğe sahip. Sadece vintage, country gibi iç mekanlar için değil, sahil tarzı evler içinde bebek mavisi çok uygun bir renk tonudur. Evinizde bebek mavisi pastel duvar rengi tercih edeceksiniz mekan içinde beyaz ve kahve tonu içeren renk paletlerini kullanmanızı öneriyoruz.

Pastel Renkler / #Kavun içi

Evinizde sıcak, samimi ve şık bir etki yaratmak istiyorsanız pastel kavun içi tonlarını duvar rengi olarak mutlaka denemelisiniz. Bu rengin kendine has bir çekiciliği , ilk bakışta mekanın sıcaklığını hissettiren bir etkisi var. Özellikle turuncu sevenler, evinizde bir türlü cesaret edip kullanamadığınız turuncu yerine onun pastel tonlarını duvarlarınızda kullanabilirsiniz.

Pastel kavun içi duvar rengi kullanmak istiyorsanız evinizde mümkün olduğunca beyaz ve gri tonlarına yer vermenizi öneriyoruz. Ayrıca bu renk tonu, perde ve yastık gibi göze çarpan detaylarda desen kullanımını çok kolaylaştıracaktır.

Pastel Renkler / #Su Yeşili

İşte modası hiç bir zaman geçmeyecek bir renk pastel su yeşili. Bu rengi nerede kullanırsanız kullanın, ferah ve huzurlu bir atmosfer ile karşılaşacaksınız. Sahil tarzı ferah ve sıcak dekorasyon stillerinde sıkça tercih edilmesinin bir nedeni de sakin ve rahatlatıcı etkisi.

Evinizde pastel su yeşili tonları kullanmak istiyorsanız mekan içinde nötr tonlara ağırlıklık verebilirsiniz. Örneğin, vizon  ve taş rengi gibi tonlar pastel su yeşili ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Mekanda daha sıcak bir hava yaratmak için toz pembe tonları ve pastel pembe duvar boyası ile denemenizi öneririz.Pastel renk duvar boyaları için bu rengi seçebilirsiniz.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri

Bir yaşam alanını dekore ederken genelde en çok renk seçimi konusunda kararsızlık yaşanıyor. Fakat dekorasyonda birbiri ile uyumlu, şık ve risksiz şekilde evinize uygulayabileceğiniz bir çok çarpıcı renk paleti bulunuyor. Bu renk paletlerinden yola çıkarak evinizde mobilyadan aksesuara, duvardan tekstil ürünlerine kadar yapacağınız seçimleri çok daha bilinçli ve rahat olabilir. Yazımızın devamında eviniz için ilham alabileceğiniz birbirinden şık popüler renk paletleri ve ev için renk seçimi önerileri bulabilirsiniz.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 1
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 1

Hazırladığımız görsellerde yer alan büyük dairelerde yer alan renkleri evinizde duvar ve mobilya seçimlerinde kullanabilirsiniz. Görsellerde yer alan küçük daireler ise evinizdeki aksesuar seçimlerinde rahatça tercih edebileceğiniz renklerdir. Bu renkler özenle seçilmiş ve birbiri ile uyumlu renklerdir, duvar ve mobilya dışında renk paletinde kalan diğer renkleri evinizin istediğiniz köşesinde rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin bu şık renk paleti özellikle kahverengi sevenler için ideal ve şık bir kombinasyon içeriyor. Kahverengi, mercan, uçuk yeşil ve bej tonlarını bir arada kullanmanız için size ilham verebilir.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 2
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 2

Evinizde modern bir tarz oluşturma istiyorsanız bu renk paleti size ilham verebilir. Metalik ve maviye yakın gri tonları ile, krem, kahve ve uçuk pembenin yer aldığı bu şık renk paleti ile evinizde modern bir görünümün yanı sıra sıcak ve samimi bir etkiyi ortaya çıkarabilirsiniz. Duvar rengi için ister krem isterseniz mavimsi bir gri rengi tercih edin, aksesuar seçimlerinizde uçuk pembe kullanarak ortamı ısıtabilir, metalik gri parçalar ile alana ışıltı katabilirsiniz. Bu renk paletini kullanmayı düşünüyorsanız size önerimiz eşyayı az tutarak daha minimalist bir dekorasyon tarzına yönelmeniz olacaktır.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 3
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 3

İçinde yeşil, sarı ve maviye yakın gri tonları içeren bu şık renk paleti ile evinizde ferah ve rahatlatıcı bir sahil teması oluşturabilirsiniz. Bu renk kombinasyonu daha çok dekorasyonda pastel renkleri kullanmayı sevenler için ideal. Sarı ve yeşilin en hafif ve mat tonlarını perde, halı, yastık yada koltuk örtüsü gibi tekstil ürünlerinde kullanabilirsiniz. Duvar rengi olarak mavimsi bir gri ile mekanda ferah, dinlendirici bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 4
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 4

Sıradaki renk paleti turuncu, siyah, lila, mor ve krem tonları içeriyor, bu renkleri bir araya getirmek ilk bakışta zor gibi görünebilir. Geleneksel tarzdaki bir iç mekan dekorasyonu için oldukça şık ve çarpıcı renkler, fakat modern bir eklektik tarz içinde bu şık renk paletine şans verebilirsiniz. Duvar rengini koyu tercih ederseniz koltuk ve halı seçimlerinde krem tonlarını öne çıkarmayı düşünebilirsiniz. Siyahı ve turuncuyu daha çok küçük aksesuarlarda kullanabilir, mor ve lila tonlarını yine mekan içinde dağıtmayı düşünebilirsiniz.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 5
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 5

Evinizde doğal bir görünüm elde etmek için içinde kırık beyaz, ahududu ve kahverengi tonları içeren bu şık renk paletinden ilham alabilirsiniz. Bu noktada duvar rengi konusunda ister açık ister koyu bir tona yönelebilirsiniz, fakat duvar önünde yer alan mobilyalar içinde açık tonlara yönelmenizin gerektiğini unutmamalısınız. Burada ahududu yerine lilaya kaçan renk tonlarını mekan içinde aksesuar ve küçük tekstil ürünlerine dağıtarak mekana renk ve hareket katabilirsiniz. Bu şık renk paleti oturma odası dışında yatak odası ve mutfak içinde oldukça şık bir seçim olabilir.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 6
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 6

İçinde farklı sarı tonları barından bu renk paleti ile yaşam alanınızda hem doğal hemde sıcak bir tarz oluşturabilirsiniz. Duvar rengi olarak griye çalan bir mavi yada sarının yumuşak bir tonu tercih edilebilir. Hatta duvarlar için bu iki rengi bir arada kullanabilirsiniz. Mobilya ve aksesuar seçimlerinizde yeşil ve mavi tonları ile mekanda ferahlık hissini açığa çıkarmanız mümkün. Diğer bir nokta ise bu renk paletinde yer alan renk tonlarını desen seçimlerinizde de  öne çıkarabilirsiniz.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 7
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 7

İçinde pembe, somon, sarı ve yeşil tonlar içeren bu renk paleti sıraladığımız diğer kombinasyonlar içinde belkide en cesur ve dikkat çekici olanı. Hiç şüphe yok ki somon rengi duvar boyası oldukça iddialı bir seçim, fakat bu kadar cesur bir seçim yapmak yerine, duvar rengini beyaz tercih edip, oturma takımı vehalı yada perde rengi olarak somon rengini tercih edebilirsiniz. Bu dağılıma göre yeşil ve pembeyi mekan içinde aksesuar ve küçük tekstil ürünlerinde kullanmayı düşünün. Bu renk paletini doğru şekilde kullanırsanız evinize bir Akdeniz yada Asya tarzının egzotik ve havasını yansıtabilirsiniz.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 8
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 8

Oturma odanızda, banyonuzda yada yatak odanızda rahatça kullanabileceğiniz şık bir renk paleti daha. İçinde pembe, mavi, sarı ve gri tonları içeren bu şık renk paleti ile hem ferah hemde doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Tabi ki paletteki renk tonlarını çeşitlendirmeyi de düşünebilirsiniz, örneğin pastel sarı yerine, daha parlak mesela altın rengini aksesuarlarda öne çıkararak daha lüks bir etki ortaya çıkabilir. Duvar rengi olarak maviyi tercih ederseniz gri perdeler kullanarak daha dengeli ve şık bir görünüm ortaya çıkabilir.

Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 9
Ev İçin Renk Seçimi Önerileri & Trend Renk Paletleri 9

İçinde yeşil, mavi, kırık beyaz, ve şeftali tonu içeren şık ve göz yormayan bu renk paleti hem yatak odası hemde oturma odası için ilham alınabilir. Yeşil duvarlar için hazır değilseniz, pastel mavi yada beyaz tonları tercih edebilirsiniz. Yeşil tonlarını ister oturma takımında, ister halı yada perdede kullanabilir ve her mevsim tazeliğini koruyacak bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz