Ana Sayfa Kendin Yap Nasıl Yapılır? : Evde Avize Yapımı

Nasıl Yapılır? : Evde Avize Yapımı

Evde avize yapımı mı? Kulağa oldukça çılgın bir fikir gibi gelebilir. Ancak bu sandığınızdan daha kolay ve maliyetsiz olabilir. COVID-19 virüsü sebebiyle mümkün olduğunca evimizde kalmak durumunda olduğumuz günlerdeyiz. Hâl böyle olunca; hafta sonu kısıtlamalarıyla da birlikte evde zaman geçirmek zorlayıcı olabiliyor. Çoğu insan için bu günleri avantaja çevirmenin yolu “Kendin Yap” projelerinden geçiyor. Artık materyalleri de değerlendirerek yapılan bu keyifli projeler sayesinde, hem aile bireylerimizle kaliteli zaman geçirebilir hem de pahalı avizeler yerine kreatif ve şık avizeler elde edebiliriz. Evimizin ambiyansını değiştirebilecek ev yapımı avizeler, evimize gelen misafirlerimizin ilgi odağı olabiliyorken, yeni bir hobi edinmemize de yardımcı olabilir. Peki, evde avize nasıl yapılır? Gelin farklı materyaller kullanarak neler yapabileceğinize birlikte bakalım!

Evde Avize Yapımı Resimli Anlatım

Kartondan Avize Yapımı

Kartondan Avize Yapımı
Kartondan Avize Yapımı

Son yıllarda popüler hale gelen karton avizeler, farklı tasarımlara ilgi duyan insanlar için aranılan ürünler haline geldi. Küçük bir sektör araştırması yaptığımızda bu ürünler için sıkı bir bütçe ayırmamız gerektiğini görürüz. Oysaki evimizde bulabileceğimiz birkaç malzeme yardımıyla şık ve modern bir avize elde edebiliriz. Kartondan avize yapımı için hazırsanız gelin malzemelere bir göz atalım.

 • Malzemeler:
 • * 80 x 50 x 50 boyutunda karton kutu
 • * Silikon tabancası
 • * Silikon
 • * Sprey boya
 • * Cetvel
 • * Sallama duy
 • * Ampul
 • * Makas
 • * Kalem

Eğer malzemelerimiz hazırsa, profesyonel bir elden çıkmış minik sanat eseriniz için harekete geçelim.

Yapım Aşamaları:

 1. Öncelikle silikon tabancasını fişe takın ve ısınması için zaman tanıyın.
 2. Daha sonra karton kutuyu birleşim noktalarından açarak büyük bir karton elde edin.
 3. Kartonun üzerinde cetvel yardımıyla 5’er santim belirleyin.
 4. Kaleminizle belirlediğiniz noktalardan aşağı doğru uzun şeritler çizin. Mümkün olduğunca düz çizgiler elde etmeye çalışın.
 5. Bu şeritleri makasla uzunlamasına kesin.
 6. Elde ettiğiniz şeritleri cetvel kullanarak yine beş noktadan katlayın.
 7. Katladığınız şeritlerin iki ucunu silikon yardımıyla yapıştırın. Silikonun elinizi yakmaması için yanmaz eldiven tercih edebilirsiniz.
 8. İki ucu birleştirdiğinizde beşgen şekli oluşturmuş olacaksınız. Bu şekilde 7-10 adet beşgen elde edene kadar işlemi tekrarlayın.
 9. Elde ettiğiniz beşgenleri, silikon yardımıyla üst üste çapraz gelecek şekilde yapıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken şey köşelerin üst üste gelmemesidir.
 10. Duyu yerleştirebilmek için son beşgen parçaya denk gelecek şekilde kare bir karton kesin ve duy geçecek kadar bir delik açın. En üst kısma bu delikli parçayı yapıştırın.
 11. Dilediğiniz renkteki sprey boya ile kartondan avizenizi boşluk kalmayacak şekilde boyayın. Uçucu boyalar sağlığı tehdit edip alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği için maske kullanmayı unutmayın. Yayılmasını önlemek için derin bir kutunun içine yerleştirip boyayabilirsiniz.
 12. Kuruduğundan emin olduktan sonra duyu delikten geçirin ve elektrik bağlantılarını yapın. Elektrik tehlikesine karşı önlem almayı unutmayın.
 13. Dilediğiniz renk ve voltajdaki ampulünüzü duya bağlayın. İşte hazır!

Balon ve İpten Avize Yapımı

Balon ve İpten Avize Yapımı
Balon ve İpten Avize Yapımı

Yaşam alanlarınızda Japon esintileri yaşatacak farklı, sıra dışı ve enerjik bir avize istemez misiniz? Özellikle çok az maliyetle ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir avize söz konusu olduğunda balon ve ipten avize yapımı sizin için önem kazanabilir. Çok kısa sürede eğlenerek yapabileceğiniz ve bir anda marjinal bir dekorasyon fikrinin fitilini ateşleyebileceğiniz bir önerimiz daha var. Yaptıktan sonra evinizdeki tüm avizeleri dönüştürmek isteyeceğiniz balondan ve ipten avize yapımında kullanılan malzemeler için heyecanlı mısınız? Heyecanınıza ortak oluyor ve başlıyoruz!

 • Malzemeler:
 • * Balon
 • * Plastik Tutkal – Formika Tutkalı
 • * Kendir ipi ya da Hasır ip
 • * Keçeli ya da tükenmez kalem
 • * Duy
 • * Ampul

İpten ve balondan avize yapımı için gerekli olan malzemeleri hazırladıysanız bu keyifli değişim için artık hazırız demektir. O halde haydi başlayalım.

Yapım Aşamaları:

 1. Öncelikle tutkalı yumuşatarak işe başlayın. Bunun için derin ve geniş bir plastik kabın içine tutkalı sıkın ve biraz su ekleyerek seyrelmesini sağlayın. Bu sayede kendir ipi ya da hasır ip daha kolay balona yapışacaktır.
 2. Seyrelttiğiniz karışımın içine ipinizi karışmayacak şekilde batırın ve tutkal ile ıslanmasını sağlayın.
 3. Balonu şişirin. Balon ne kadar büyük olursa görüntü o kadar güzel olacaktır. Ancak patlamaması için de çok sert yapıya gelmemesine özen gösterin.
 4. Balonun alt kısmına keçeli ya da tükenmez kalemle duy ölçülerinde işaret koyun. Daha sonra bu alana ihtiyacınız olacak.
 5. Tutkalla ıslattığınız ipi bir örüntü ya da gelişigüzel desen oluşturacak şekilde balona sarmaya başlayın. Sarma işleminde aralıklar olması problem oluşturmayacaktır ancak daha sağlam bir avize istiyorsanız ipleri sardıktan sonra bir fırça yardımıyla iplerin üzerine bir kat daha tutkal sürebilirsiniz. İşaret koyduğunuz alanı kaplamamaya özen göstermeyi unutmayın.
 6. İplerin kuruması ve sertleşmesi için balonu bir gece bekletin.
 7. Ertesi gün iplerin kuruyup sertleştiğinden emin olduktan sonra işaretlediğiniz alandan balonu patlatın ve iplerin içinden çıkarın.
 8. Duyunuzu işaretli alandan geçirmeden önce ampulünüzü duya sabitleyin, daha sonra duyu iplerin içinden geçirerek elektrik bağlantısını dikkatli bir şekilde yapın.
 9. İşte ev yapımı avize ürününüz tüm ihtişamıyla hazır!
 10. Eğer farklı renkler denemek isterseniz, hasır iplerinizi kuruduktan sonra sprey boya ile boyayabilirsiniz.

Tülden Avize Yapımı

Tülden Avize Yapımı
Tülden Avize Yapımı

Tül şıklığını sevenlerden misiniz? Yüzyıllar boyunca modası geçmeyen ve ev dekorasyonlarında önemli bir yere sahip olan tül sayesinde, evinizde değişik bir hava yaratabilirsiniz. Dekoratif bir ürün olan tül, evinizdeki birçok köşeyi zenginleştirebilecek yapısıyla meraklı bakışlarda hayranlık uyandırabilir. Tülden avize yapımı için ise bir miktar bütçe ayırarak değişime şahit olabilirsiniz. Eğer kâğıt kalemler hazırsa malzemeler için hazır olun!

 • Malzemeler:
 • * Avize teli
 • * Ampul
 • * Duy
 • * İstenilen renkte tül
 • * Silikon
 • * Silikon tabancası
 • * Makas
 • * Dekoratif minik güller

Tülden avize yapımı için malzemeleri hazırladıysak hayal gücümüzü harekete geçirecek keyifli anlar için hazır olalım!

Yapım Aşamaları:

 1. Öncelikle avize telini kuru bir bez yardımıyla silin.
 2. İstediğiniz renkteki tülü açarak avize telini kaplayacak kısmını belirlemek için göz kararı ölçü alın ve ihtiyacınız olan kadarını kesin.
 3. Daha önceden ısıttığınız silikon tabancasını kullanarak en üst kısımdan tülünüzü yapıştırmaya başlayın. Tül ince yapıda olduğu için eliniz yanabilir. Bu yüzden yanmaz eldiven kullanın.
 4. Farklı bir etki elde etmek isterseniz tülü düz yapıştırmak yerine bir çatal yardımıyla tülün yapıştırılacak kısmını pilili hale getirebilirsiniz. Böylece avizeniz havalı görünebilir.
 5. Tülü kapladıktan sonra dekoratif gülleri dağınık bir şekilde konumlandırarak silikon yardımıyla tüle sabitleyin.
 6. Duyu avize telinden geçirin ve ampulü takın.
 7. Duy bağlantılarını dikkatlice yapın. İşte bu kadar basit!

Evde avize yapımı için çok düşük bütçeler ayırarak yapabileceğiniz projeleri sizlerle paylaştık. Gördüğünüz üzere yapımı oldukça kolay olan ev yapımı avizeler sayesinde ev bütçenize katkı sağlayabilir, artık materyalleri değerlendirirken eğlenebilir, eninize şıklık katacak yeni ve keyifli bir hobi edinebilirsiniz. Bir diğer “Nasıl Yapılır?” yazımızda görüşmek üzere.

Evde Avize Yapımı
Evde Avize Yapımı
Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz