Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Evdeki Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir? İşte Yöntemler!

Evdeki Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir? İşte Yöntemler!

Doğal taşlar nasıl temizlenir , doğal taş kaplama temizliği ve detaylar 

Yazımızın devamında doğal taşlar nasıl temizlenir ve doğal taş kaplama temizliği hakkında ipuçları size yol gösterecektir.

Doğal taşlar iç ve dış mekan dekorasyonunda en fazla ilgi gören ve tercih edilen kaplama yöntemleri arasında gelir. Özellikle iç mekanlara yapılan doğal taş kaplama uygulamaları hem görsel açıdan estetik olması, hemde uzun ömürlü olmasından dolayı tercih sebebidir. Ancak iç mekanlara uygulanan doğal taşlar hakkında merak edilen soruların başında doğal taşlar nasıl temizlenir, doğal taş temizliği için hangi ürünler kullanılmalı gibi sorular geliyor.

Özellikle iç mekandaki doğal taş kaplamaların temizliği ev sahipleri için ilk bakışta büyük bir sorunmuş gibi gelebilir. Ancak bu tarz kaplamaların temizliği aslında son derece basit ve masrafsızdır. Yazımızın devamında doğal taşlar nasıl temizlenir , doğal taşların temizliği hakkında ipuçları size yol gösterecektir.

Evdeki Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?

evdeki doğal taşlar nasıl temizlenir
evdeki doğal taşlar nasıl temizlenir

İç mekan dekorasyonu için tercih edilen doğal taş kaplama uygulamaları estetik görünümleri, dayanıklı yapıları nedeniyle oldukça popülerdir. Doğal taşlar kaplamaları dekorasyonu daha estetik ve zengin görünmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda evde daha doğal ve ferah bir atmosfer yaratırlar.

Doğal taşların temizliği her zaman ev sahiplerinin merak konusu olmuştur. Özellikle mekandaki duvarların tümü doğal taşlarla kaplanmış ise temizliği korkutucu gelebilir. Ancak bu durum aslında hiç de endişe edilecek bir durum değildir, evin geneli için yapılan rutin temizlik araçları ile doğal taşların temizliği rahatça yapılabilir.

Doğal taşların temizliği için kimyasal kullanılmalı mı?

Doğal taş temizliği nasıl yapılır
Doğal taş temizliği nasıl yapılır

Hayır. Evinizdeki yada ofisinizdeki doğal taş kaplamalarını temizlemek için herhangi bir kimyasal kullanılması gerekmiyor. Ayrıca taş kaplama duvarlar sanıldığının aksine zemindeki gibi yoğun bir toz barındırmaz. Duvar üzerinde biriken tozları rahat bir şekilde elektrik süpürgesinin fırça aparatı kullanılarak temizlenebilir.

Taş kaplamalarda en yoğun toz tabası genellikle kaplama işlemi esnasında ortaya çıkacaktır. İşlem sonrası yapacağınız basit bir toz alma işleminden sonra uzun süre tekrar bakım yapmanız gerekmez. Hem taşlara zarar vermemesi hemde herhangi bir leke yada kararma oluşmaması için elektrik süpürgesi ile tozların alınması doğru bir temizlik yöntemi olacaktır.

Doğal taş temizliği için farklı bir alternatif var mı?

Evet, doğal taşların temizliği için özellikle üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. Sirke, taşlara zarar vermeyen etkili bir temizleyicidir. Yapmanız gereken boş bir sprey şişesine sirke doldurmak ve doğal taş kaplamasına püskürtmek. Sirke doğal taşların üzerinde ki toz ve varsa toprak kırıntılarını başarılı şekilde çözer. Sirkeyi duvara uyguladıktan 15 – 20 dakika sonra , farklı bir şişedeki su ile fırçalayarak durulayın.

Bu uygulamayı sadece iç mekanlardaki doğal taşlar için değil dış mekandaki kaplamalar içinde aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Doğal taşlar tozlanır mı?

Tozlar evin her alanına, her yüzeyine birikebilir, ancak bazı alanlarda çok bazı alanlarda ise daha az görülebilir. Doğal taş kaplamalar toz tutabilirler fakat bu düşündüğünüzden çok daha az miktarda olacaktır. Gözle görmek hemen hemen imkansız olacaktır fakat doğal taşlarda toz birikintileri zamanla oluşabilir. En yoğun şekilde toz birikimi genelde doğal taşların fabrikada ki gördüğü kırım ve kesim işlemlerinden dolayı olacaktır.

Ancak bu tozlar doğal taş kaplamaların eve uygulandığı ilk gün görülür, bir defaya mahsus temizleme işlemi sonrasında uzun zaman tozlanma ile karşılaşılmaz. Aynı zamanda zeminden uçuşan tozlar duvar kaplamaları üzerinde zamanla birikir, bu durumu engellemek imkansızdır. Yapılabilecek en doğru temizlik yöntemi yine elektrikli süpürge ile tozları çekmek olacaktır.

Doğal taş kaplama temizliği

Evinizdeki yada ofisinizdeki doğal taş kaplamaları belli aralıklarla temizlemenizi öneririz. Bu işlem hem taşların görünümü hemde sağlığınız açısından önemlidir. Evinizin temizliğini yaparken elektrikli süpürgesi ile kolayca tozları çekebilirsiniz. Bu işlemi çok sık yapmanıza gerek yoktur, bu açıdan gözünüzde büyütmeyin.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz