Dekorasyon Blog Arama

Fayans Arası Lekeler Nasıl Temizlenir?

Fayans arası lekeler nasıl çıkarılır

Ev temizliği konusunda belkide en fazla can sıkan konu fayans arası temizlik. Banyo ve mutfak gibi alanlarda tercih edilen popüler duvar kaplama malzemesi olan fayanslar kolay temizlenebilen yapılarıyla bilinirler. Ancak fayans aralarındaki derz dolgu adı verilen malzeme genelde beyazdır ve çabuk kirlenir.

Fayans arası temizliği düzenli yapılmaz ise zamanla bu kirler ve lekeler kalıcı hale gelebilir. Yazımızın devamında fayans arası lekeleri çıkarmak için birbirinden farklı temizlik önerileri bulabilirsiniz.

Fayans Arası Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Fayanslar hem dayanıklı yapısı hemde kolay temizlenebilmesi nedeni ile günümüzde hala en popüler duvar kaplama malzemesidir. Fayans temizliği konusunda bir çok farklı yöntemden yararlanabilirsiniz, ancak fayans arası temizliği söz konusu ise doğru yöntemlerden yararlanmanız şart.

Fayans aralarında derz dolgu adı verilen bir malzeme kullanılır. Bu malzeme oldukça dayanıklıdır ve fayans aralarına suyun sızmasını engeller. Ancak zaman içinde ve yanlış temizlik yöntemlerinden dolayı derz dolgu üzerinde çeşitli kir ve lekeler meydana gelir. Fayans arasında oluşan bu lekelere zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmezse bu lekeler kalıcı hale gelebilir ve işler daha zorlaşabilir.

Fayans arası lekeler nasıl temizlenir

Fayans arası lekeler nasıl temizlenir

Fayans arası için yanlış temizlik yöntemi

Günümüzde hala bir çok ev kadını fayans temizliğinde bir çok farklı kimyasallar kullanıyor. Bu kimyasallar özellikle fayans arası derz dolgunun ömrünü kısaltıyor, yani çürümesine neden oluyor. Kısacası fayans arası temizliği için kullanılan kimyasalların büyük bir kısmı işe yaramıyor, aksine zarar veriyor.

Peki bu şekilde fayanslar zarar görür mü? Cevabı çok net, kimyasallar ile yapılan fayans temizliğinde der dolgular çürür ve zamanla fayans altına su sızmaları başlar. Bu durum beraberinde rutubeti getirir ve hem sağlık açısından hemde maddi açıdan oldukça sıkıntılı bir durum yaratır.

Fayans arası temizlik için doğal tarif

İçeriği belli olmayan kimyasallar yerine doğal şekilde fayansları temizleyebilir ve ömrünü uzatabilirsiniz. Bu sayede hem çok para harcamadan hemde doğal şekilde pırıl pırıl parlayan fayanslara sahip olabilirsiniz. Kısacası hem tasarruflu, hemde etkili bir yöntem.

Maden suyu, limon ve sirke

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz etkili bir tarif, maden suyu, limon ve sirke kullanarak etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz. Öncelikle yarım su bardağı maden suyunu, yarım fincan beyaz sirkeyi ve bir fincan limon suyunu 1 litre suyun içine ekleyin ve karıştırın.

Bir diş fırçası ile derz aralarını hazırladığınız karışım ile ovalayarak temizleyin. Bu işlemi rutin olarak yapabilirsiniz, tamamen doğal ve etkili. Aynı zamanda hazırladığınız bu karışımı fayans yüzeyleri içinde rahatça kullanabilirsiniz. Bir sünger ile rahatça ovalayarak fayans temizliği yapabilirsiniz. Bu basit ve etkili tarif ile fayansların kararma süresinin uzadığını fark edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Doğal ve Sıcak : Bambu ile Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478