Dekorasyon Blog Arama

Fayans Tasarımları Ve Modelleri

Model, şekil ve desenlere tanıtımından önce fayansların üretildikleri malzemenin tercih edilmesine de değinelim:Bildiğiniz üzere fayanslar çoğunlukla seramikten imal ediliyor.Fayans denilince aklımıza da ilk gelen ürün seramik karolar olarak duruyor. Gelelim dış cephelerde kullanılacak kadar dayanıklı ve sağlam olan porselen seramik fayanslar da tercih ve isteklerin arasında bizlerin karşısında duruyor.

Fayans olarak adlandırılan bir malzemenin de üretimi açısından çok doğru bir adlandırma olmadığı cam mozaikler de bugün “cam fayans” olarak anılabiliyor. Bunların yanı sıra karo mozaik, karosiman ya da karo çini denen desenli dökme mozaikler de son yıllarda yeniden ortaya çıkan en eski kullanılan malzemelerin başında gelmektedir.

Fayans Tasarımları

Plastudio Fayans Tasarımları

Küçük bir banyo kullanıyor ve çağdaş ve fütüristik desenlerden de kullanmaktan da pek hoşlanmıyorsanız sizlere açık tonlarda altın parlaklığı kullanılarak üretilen parlak desenli karolar tam sizlerin gönlüne göre hitap edebilir!Unutmamalısınız ki,altın ışıltısı asla eskimez!

Fayans Tasarımları

Üç Boyutlu Desen Tasarım Fayanslar

Küçük banyo ve mutfakların duvarlarının şekillenmesinde çok hareketli ve rengarenk fayanslar kullanılması;küçük olan alanın daha da dar ve boğucu bir durumda olmasına sebep oluyor. Çağdaş stil sahibi olan kişilerin içinde bulundukları alanları harika dekore etmeye ve o ortama derinlik katmaya çalışan dizayn sahiplerine bunu yapabilecekleri ürün olarak üç boyutlu ve desenli fayansların varlığını söyleyebiliriz.

Fayans Tasarımları

TileFlair Fayans Ürünleri

Zeminin döşemesinde kullanılan altıgen fayanslar farklı formuyla sıra dışı bir enerji ortaya koyuyor. Modern ve büyüleyici görünümüyle yalnızca banyo ve mutfaklarda dekore etmek için değil, oturma odaları ve yatak odaları gibi hareketli ve sosyal alanlarda da oldukça ideal hale geliyor.

Fayans Tasarımları

Kabartmalı Fayans Ürünleri

Özellikle klasik desenlerle birlikte uygulanan kabartma ya da rölyef fayanslar da gösterişli ve zengin görünümlü yaşam alanları ortaya çıkarmak isteyenler ve bu yönde dizayn için de bulananların en ideal tercihlerinin başında geliyor.

Fayans Tasarımları

Metro Fayanslar Tasarımları

Fayansların eskiye nazaran daha sağlam ve uzun süreli olduklarını söylemek mümkün. Çünkü yeni teknolojiler sayesinde fayans üretimi oldukça çeşitlendirildi,kolaylaştırdı ve sağlamlaştırıldı. Vintage tasarımlarının oldukça rağbet olduğu bir dönemdeyiz.Geçmişle bugünün birbiriyle harmanlaşmasını sağlıyor. Kullanımı son yıllarda bir hayli yaygınlaşan,nostaljik fayans çeşitlerinden biri olarak da metro fayansı adı verilen retro fayanslardır. Genelde beyaz ve siyah olan bu tarz fayansların ara renklerini bulmak ve kullanmak da elbette mümkün.

Fayans Tasarımları

Studio Giola Fayanslar Tasarımları

Geleneksel desenli yer karoları bugünlerde en çok tercih edilen fayans modellerini arasındadır.Ama artık bu tasarımlar genellikle patchwork tasarımlarla birleşerek kullanılıyorlar.Geçmişten günümüze uzanan geleneksel desenler tek tip olarak değil de farklı modelleri ve tasarımları bir araya getirerek oluşturulan tasarımlar o tercih olarak kullanılmaktadır.Her fayans çeşidinde bu tarz desenler bulabilirsiniz.Yalnızca mutfak ve banyolarda kullanım alanı olarak değil, cafelerde,evlerin antrelerin de ve diğer her yerde kullanıldıklarına da şahit oluyoruz.

Fayans Tasarımları

Fitness Salonlarında Hangi Fayanslar Tercih Edilmelidir?

Spor salonlarındaki zeminler,ev spor salonlarındaki zemin kaplamaları her gün çok fazla güce ve şiddete karşı dayanmalıdır . Bu yüzden İster bir spor salonuna sahip olun ister kendi evinizdeki spor salonunun zemin kullanımında dikkat etmelisiniz ve zamanın tadını çıkarabilmek için kullanacağınız malzemelerin sizleri yaralamamasına ayağınızın kaymamasına özen göstermelisiniz.

Fayans Tasarımları

Spor salonlarında genellikle kullanılan klasik güverte zeminlerinden bunların dışında halı veya diğer zemin kaplamaları ile birlikte,betona kadar lastik zeminlerden bulunan kısımların tamamı özenle seçilmeli ve koruma amaçlı tasarımlar ön planda olmalıdır.Kaza anında sizleri en az hasar alarak korumayı amaçlayan döşemeleri düzgün yerlere ve düzgün açılar ile yerleştirmelisiniz.

Fayans Tasarımları

Büyük bir alana veya daha küçük bir fitness alanına sahip olmanız bunun dışında sadece bir ev tutkunu olmanız da fark etmez.Döşemeleri yerleştirmeden önce temel varsayım ve en önemlisi; orijinal yüzeyin mümkün olduğu kadar sert,pürüzsüz ve düz olmalıdır. Orijinal yüzeyiniz sadece beton imali ise, süpürme işleminiz yeterlidir.Döşemeleri düzgünce döşemeye başlayabilirsiniz.

Fayans Tasarımları

Kilitli döşemeler kilitleme sistemine dayanmaktadır. Dört tarafın tamamı birbirlerine mükemmel oturan kilitlerle donatılmıştır. Sizlerin kullanımına sadece bir lastik çekiç ihtiyacınız olacak.Bunlar eklenirken güçlü bir bağlantı oluştururlar. Bir kişi sadece bir saat içinde 20 m²’ye kadar zemin döşeyebilir.

Fayans Tasarımları

Antrenman sırasın da müşterilerinizin ayaklarının altındaki sağlam zemin önemlidir. Pvc karolar kayma önleyici parametreler içerir.Bu sebeple kayma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.Her biri kaymayı önleme konusunda Avrupa standartlarını karşılayan dört model arasından seçim yapabilirsiniz .

Fayans Tasarımları

Elbette, kullanılmış ekipmanların standlara veya yerine koyma konusundaki ihmal ve bazen de tembellik durumundan kaynaklanan malzemelerin belli bir yerden zemine düşmesine neden olduğu zaman durum hiç iç açıcı görünmez gözümüze.Bir dambıl veya diğer ağır fitness ekipmanlarının etkisi düşme esnasında beton zemin için büyük sorunlara neden olabilir. Durum senaryosu olarak sadece çatlaklar ortaya çıkar ki bu en iyi tablo;en kötü tablo olarak da,betonun akmaya başlaması ve hatta düşmesi olarak karşımızda durur. Zemini tekrar tamire alıp dümdüz etmekten başka bir çareniz yoktur.Bu para açısından değil, zaman açısından da çok zor bir süreç olarak sizlere yansır.Sizlerin bunu yaptırmaya kalktığınız zaman,işinizi bir süre tadilat için kapatmanız gerekiyor.

Fayans Tasarımları

Fayans Ve Seramik Öncesinde Zemin Nasıl Hazırlanmalıdır?

 • Uygulamaya yüzeyindeki bozuklukları, yüzey derinliğine ve yapısına bağlı olarak, bir gün önce uygun tamir harçları ile düzeltilmelidir.
 • Seramiklerin ve fayansların yüzeyden ayrılmaması için zemin sağlam olmalıdır.
 • Çekiç, murç yardımı ile farklı derinliklerde zeminin sağlamlığı kontrol edilmelidir.
 • Düzgünlük mastar ile kontrol edilmeli, sapma 7mm’yi geçmemelidir.
 • Sapmalar %20’nin altında ise bölgesel, %20’den fazla ise genel bir onarım yapılmalıdır.
 • Emiciliği yüksek yüzeylerde yapıştırıcının erken kuruma riskinin ortadan kaldırılması için yüzey hafifçe ıslatılmalıdır.
 • Su 1 dakikadan daha kısa sürede emilir ise çok emici kabul edilmelidir.
 • Uygulama esnasında yüzeyin nemli kalması sağlanmalıdır. Yüzey çok su emici ise yüzeye astar çekildikten sonra uygulama yapılmalıdır.
 • Uygulama yüzeyinin kürünü almış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır.
 • Tüm kalıntılar yüzeyden uzaklaştırılmalıdır
Fayans Tasarımları
Fayans Tasarımları
Fayans Tasarımları

Fayans Ve Seramik Uygulamalarında Başlangıç Yerini Nasıl Belirleriz?

Rahat, sağlıklı ve kullanışlı konutların, iş yerlerinin ve diğer yapıların meydana gelişinde, seramik ve fayans kaplama malzemelerinin, doğru teknikler ile uygun yapılmasının önemi çok büyüktür. Seramik ve fayans malzemesinin kullanım biçimi; estetik görünüşü,kaliteyi iyi veya kötü yönde etkiler.

 • Mekanda, fayans-seramik kaplamaya görünen köşelerden başlanmalı,
 • Fayans-seramik kaplamaya başlamadan önce iyi bir planlama yapılmalı,
 • Parça kullanmak gerekecek ise, bu fayans-seramikler, olabildiğince kapı arkalarına veya doğrudan görünmeyecek köşelere getirilmelidir.
 • Seramik-fayans yapılmadan önce proje tasarımcısı bir kaplama planı yaptı ise doğal olarak bu plana uyulmalıdır.
 • Böyle bir düzenleme yok ise kompozisyon, ustanın inisiyatifinde olmalıdır.
 • Minimum %2 eğim ile süzgeç tasarlanmalı ve suyun tahliyesi süzgece doğru olacak şekilde seramik dizilimine bağlanmalıdır.
 • Seramikler süzgeç başlığı ile uyumlu olacak şekilde kesilmeli, süzgeç ile seramik arasında sızdırmazlık sağlanmalıdır.
Fayans Tasarımları
Fayans Tasarımları

Fayans Ve Seramik Nasıl Döşenir?

Islak hacimler, yapılarda ya da inşaat alanlarında su ile temasın yoğun olduğu bölgelerdir. Islak hacimlerin yüzey kaplamaları büyük bir çoğunlukla seramik ile yapılır. Seramiklerin kaplanmasından önce mutlaka doğru bir şekilde su yalıtımı yapılmalı,sonrasında seramik kaplamasına geçilmelidir. 

Yüzeyin kürünü almış olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Betonun zayıf kısımları tamir edilmeli, iyi tutunmamış sıvalar sökülmeli, yüzey düzgün ve sağlam hale getirilmeli, binadaki statik çatlaklar sıva veya yüksek mukavemetli harç ile tamir edilmelidir. Hareketli çatlaklar ise uygun poliüretan mastikler ile tamir edilmelidir. Su gelen delikler aquastop ile tıkanmalıdır. Sivri uçlar ve köşeler pah bantları ile pahlanmalıdır. Su yalıtım malzemeleri ile yüzeyin yalıtımı yapılır.

Seramik uygulamalarına en erken üç gün sonra geçilir. Bu tip uygulamalarda kaplama malzemesinin cinsine ve boyutlarına göre en uygun seramik yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Yüzey nemlendirdikten sonra seramik yapıştırıcısı uygun bir dişli mala ile yüzeye uygulanır. Yapıştırma harcının seramiğin arka tarafının en az %80’ine temas etmesi sağlanmalıdır. Kullanılan döşeme plakaları ve zemin düzgünlüğüne göre gerekirse çift taraflı yapıştırma metodu tercih edilerek hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirilmelidir. İyi bir yapışma sağlamak için lastik bir çekiç yardımı ile seramiklerin üzerine kuvvet uygulanmalıdır.

Seramik araları çimento esaslı derz dolgu malzemesi veya silikon katkılı derz dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Fayans Seçiminde Nelere Dikkat Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478