Dekorasyon Blog Arama

Ferforje Tasarımları

Ferforje tasarımları konusunda sizlere yardımcı olmaya devam ediyoruz.Bu konuda temelden başlayarak bilgi vermeye çalışalım.

Fransızca bir sözcük olması itibari ile sözlük karşılığı olarak:“Ocakta çalışılarak ve dövülerek işlenmiş demir.” olarak tanımlayabiliriz.Bugünler de ise,günlük hayatımızın içerisinde demir işçiliğiyle yapılan sanat adıdır.

Eski zamanlarda demir ustaları kömür ocağında kızdırılmış demiri, örs ve çekiç ile döverek şekillendirme yaparlardı. Modern çağın ve zamanın içerisinde işi dahada ileri taşıyarak bunu sanata dönüştürdüler. Demirin ateş ile dövülerek ve şekil verilerek ustalarından maharetli ellerinden ferforje sanatı ortaya çıkmıştır.
Eski demir ustaları genelde günlük işlerde kullanılan basit işler yaparlardı ki bunlar;at nalı, kazma,at arabası malzemeleri,saban demiri,cam korkuluğu gibi demir aletleri yaparlardı.Bunu zamanla geliştiren bazı demir ustaları kendilerini aşarak,zekayı da işin içine katarak ve zamanla ustalaşarak süs aletleri ve ince işler yapımına başladılar. Ocakta kızdırılan demirin;maharetli ustaların ellerinde nakış gibi işlenmesi ile ortaya çıkan sanat eserlerine ferforje demişler.

Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri

Ferforje Ürünlerinin Avantajları Nelerdir?

* Dayanıklı olması bakımından sağlam ürünlerdir.
* Zarif ve istenilen şekli alması itibari ile harika ürünler ortaya çıkar.
* Güvenlik bakımından başı çekmektedirler,tabi ilki ahşap ürünler ikincisi ferforje olmaktadır.
* Bakımı kolay ürünler olması bakımından fazla uğraş istemeyen ürünlerdir.
* Çevreye uyum sağlar ve kötü bir görüntü ortaya koymaz.
* Uzun ömürlü olmaları bakımından da senelerce gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri

Ferforje Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu konu üzerinde dikkat edilmesi gereken konu olarak en başı çekmektedir.Çünkü yaptıracağınız işin,ölçünün düzgün alınıp yapılması ve işlenmesi bakımından başı çekmektedir.Seçeceğiniz firmaların bu konuda çalışmalarının bulunması ve bu ürünleri sizlere katalog şeklinde sunması gerekmektedir.Üretim bakımından belge sunmalarını istemelisiniz.Bunları normalde kaliteli bir ferforje mekan sahibi bunları size daha siz sormadan önce önünüze koyar.Ellerinde olmayan ve işini önemsemeyen iş verenlerde bu evrakları istemeniz halinde sadece vaatlar verirler.Baktılar işe yaramıyorsa ondan sonrada kızmaya,bağırmaya başlıyorlar.

Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri

Ferforje tasarımları bakımından bakımı ve imali konusu açısından önceki yazımızda değinmiştik. Ferforje ürünü hakkında aslına bakarsanız çok fazla bir konu ve akıllarda kalabilecek bir sorusu olabileceğini düşünmüyorum.Genelde fiyatları bakımından araştırma ve konusu olur ki bu da imalini gerçekleştiren firmalar ile iletişime geçerek sorabilirler.Bunların dışında da zaten ürün görünüşünün harikalığı karşısında fazla söz söylemeden kendini ortaya koyuyor.

Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri
Ferforje Örnekleri

Görüldüğü üzere Fransız cam balkon kaplama üzerine de işlem olarak yapılmaktadır.Görünüşü itibari ile çok zarif durmakla beraber,çok da asil bir görüntü vermektedir.Kaliteli imal edildikten sonra evinize çok farklı hava katacaklarına emin olabilirsiniz.İstediğiniz renkler ile de boyatarak harika görünümler elde edebilirsiniz.Bahçelerinize kelebek tarzında oturak ve masalar,şekilli saksılar,at arabaları,kapı önü koruyucusu,sokak aydınlatması,ev içi;abajur,lamba,şamdan,hol masası,zigon sehpa tasarımları,ev dışı;yağmurluk,cam balkon tasarımı…Saymakla bitiremiyorum ki!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Çatı Katı Tasarımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478