Ana Sayfa Renkler Gri Koltuk Takımı Ne Renk Perde Yakışır?

Gri Koltuk Takımı Ne Renk Perde Yakışır?

Gri son yıllarda özellikle modern ve yenilikçi iç mekan dekorasyonlarda öne çıkan bir renk. Duvar rengi başta olmak üzere gri ve bir çok farklı gri tonu mobilyadan tekstil ürünlerine kadar bir çok farklı tarzda karşımıza çıkabiliyor. Özellikle modern koltuk takımları söz konusu olduğunda günümüzde artık ilk akla gelen renklerden biri şüphesiz. Gri koltuk takımı kullanmak isteyenler genelde perde rengi konusunda kararsız kalıyor, yazımızda gri koltuk takımı ne renk perde seçilmesi gerektiğinden ve griye yakışan renkler hakkında tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Öncelikle perde rengi olarak gri koltuklara yakışacak bir çok farklı renk seçeneğinin olduğunu belirtelim. Ancak şu bir gerçek ki sadece koltuk rengi dışında dekorasyonda bütünlük sağlayan duvar ve aksesuar renkleri perde rengi seçimi konusunda mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Kısacası perde rengi seçerken sadece koltuk rengine bağlı kalmak yanlış bir karar olacaktır. Peki gri koltuklara yakışan perde renkleri neler, griyi tamamlamak için canlı renkteki perdeleri kullanabilir miyiz? Gri koltuk perde kombinleri için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gri Koltuklara Ne Renk Perde Yakışır?

Gri koltuk takımı ne renk perde derseniz akla sadece bir tek gri rengin olduğunu getirebilir, fakat hem açık hemde koyu olmak üzere bir çok farklı gri tonu bulunuyor. Burada koltuk takımının gri tonu kadar dikkat edilmesi gereken konu mekanın aydınlık mı yoksa karanlık mı olduğudur. Yani perde seçiminde mekanın aldığı doğal ışık önemli bir rol oynar. Örneğin yeterince ışık alamayan ve küçük salonlarda en garanti yol perde rengi olarak beyaz, açık krem, açık bej gibi nötr renkler tercih etmektir.

Gri koltuk beyaz perde uyumu
Gri koltuk beyaz perde uyumu

Açık renk perdeler risk almak istemeyenler için ideal bir seçim olacaktır. Fakat bu farklı bir renk perde seçimi yapılmayacak anlamına gelmiyor tabi ki. Bu aşamada duvarın ve zeminin açık renklere sahip olması ok önemli. Bu tarz bir yaşam alanının büyüklüğü ne olursa olsun çarpıcı renklere sahip perdeler şık ve etkileyici bir görünüm oluşturabilir. Diğer yandan küçük salonlarda renkli desenlere sahip perdeler ile hareket kazanabilir. Özellikle açık zemin üzerine renkli desenlere sahip dekoratif perdeler mekana enerji ve tarz kazandırabilir.

Gri koltuk takımları ile tercih edilen en popüler perde renkleri arasında başta beyaz ve krem rengi olmak üzere, sarı, mavi, bal ve altın tonları, mercan, yeşil, kırmızı tonları ve çeşitli bej tonları yer alıyor. Bu sıraladığımız renkleri dekorasyon tarzına bağlı şekilde daha yumuşak, pastel tonları da tercih edilebilir. Eğer koltuk takımı koyu gri ise perde rengi olarak bu renklerin özellikle açık pastel renkler tercih edilebilir. Açık gri renklere sahip koltuk takımları içinde tam tersi şekilde daha koyu perde renkleri ile kontrast sağlanabilir.Ayrıca gri koltuk hardal perde seçeneğinede tercih edebilirsiniz.

Desenli perdeler

Desensiz gri koltuk takımları ve düz renk perdeler mekanda çok sakin bir atmosfer oluşturabilir, eğer bu tarz bir görünüm istemiyorsanız ve biraz daha hareketli bir tarz arayışınız varsa renkli desenli perde modelleri tercih edebilirsiniz. Bu noktada desenlerden faydalanmayı düşünürseniz önünüzde bir çok çarpıcı renk seçeneği çıkacaktır.

Bunlar arasında nar çiçeği pembe, turuncu, kırmızı, fuşya, mürdüm rengi, mor ve lila gibi. Bu canlı renkleri perde deseni dışında mekandaki aksesuar ve diğer küçük detaylarda öne çıkarabilirsiniz. Örneğin duvardaki bir tabloda, dekoratif bir puf tasarımında yada koltuk örtüsü, yastık gibi ögelerde.

Editörün Notu: Eğer gri koltuk takımını tamamlamak için renkli desenli perdeler tercih edilecekse halı seçiminde fil dişi, krem, açık bej yada krem gibi renklere odaklanmalısınız. Aksi halde mekanda renk ve desen karmaşası yaşanabilir. Eğer hayalinizdeki halıyı bulamadıysanız en garanti yol, gri koltuklara ve perdelere uyum sağlayacak krem rengi yada bej rengi bir halı seçimi yapabilirsiniz.

Gri koltuklara yakışan perde renkleri arasından açık renkler tercih ederseniz mekanda belli bölgeleri hareketlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bunu yaparken çarpıcı bir renk seçebileceğiniz gibi desenlerden yardım alabileceğinizi unutmamalısınız.

Gri koltuğa gri perde?

Modern minimalist dekorasyon örneklerinde genellikle karşımıza farklı tonlarda gri kullanımı çıkıyor. Buda demek oluyor ki mekan içinde birden fazla alanda gri kullanımı tekrarlanabilir, fakat aynı ton olmamak kaydıyla. Bu noktada koyu gri koltuk takımı için açık gri bir perde kullanımı örnek gösterilebilir. Aynı şekilde açık gri koltuklar içinde daha koyu perdeler, hatta içinde gri desenler yer alan açık fonlu perdeler de dengeli bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Fakat koltuk takımı, perde ve halı gibi parçalarda farklı gri tonları kullanılacak ise duvar rengi olarak açık renkler tercih edilmelidir. Bu tarz bir dekorasyon için renkli aksesuarlar tercih edilirse mekana şık bir sıcaklık katılabilir.

Gri koltuğa uygun çarpıcı perde renkleri

Sadelikten uzaklaşmak ve dekorasyona enerji katmak gibi bir düşünceniz varsa perdeler bu konuda en büyük yardımcınız olabilir. Özellikle gri ile yan yana geldiğinde hem çarpıcı bir etki yaratan hemde mükemmel bir uyuma sahip mavi, turkuaz, kırmızı, ve sarı tonlarını seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Gri koltuğa hangi renk perde için bu renkler uygun olabilir.

Salonun tarzına göre bu renklerin pastel tonlarını da kullanabilirsiniz. Bu tarz bir dekorasyonda eğer koyu renk mobilyalar tercih edilecek ise, açık renk duvarlar ve halılar kullanılmalıdır.

Gelen Aramalar: gri koltuklara fon perde, gri koltuğa ne renk perde, gri koltuk takımı perde rengi, griye yakışan perde renkleri neler,gri koltuga uygun fon perde,gri koltuklara uygun perde,gri koltuk takımına ne renk fon perde,gri koltuk takımına uygun fon perde, gri koltuk takımına perde

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz