Ana Sayfa Renkler Gri Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri Neler?

Gri Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri Neler?

Gri koltuklar salon dekorasyonunda oldukça kullanışlı ve popülerdir. Sadece görsel açıdan değil, gri koltuk takımları kolay kolay kir göstermedikleri için beyaz tonlara göre daha çok tercih edilir. Diğer yandan gri koltuklar modern ve doğal bir görünüşe sahipler, bir çok renkle uyumlu olmasından dolayı gri aynı zamanda modası hiç geçmeyecek bir renktir. Gri koltuk dekorasyonu yapmak isteyenlerin merak ettiği bir soru ise gri koltuklara yakışan duvar renkleri neler sorusudur. Yazımızda gri tutkunları için birbirinden şık renk önerileri ve gri koltuk dekorasyonu için duvar ve aksesuar renk önerilerine yer veriyoruz.

Gri nötr bir renktir fakat söz konusu salon dekorasyonu olunca daha dengeli kullanılması gereken bir renk. Yoğun griler mekanı daha sıkıcı ve soğuk gösterebilir, fakat dengeli bir gri dağılımı mekanda sakin, rahatlatıcı ve modern bir hava yaratır. Bu noktada mekanda dengeli bir görünüm oluşturmak için griye yakışan duvar renkleri tercih edilmelidir.

Gri Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri Neler?

Gri koltuklara yer vereceğiniz yaşam alanın daha ferah ve rahatlatıcı bir atmosfere sahip olması için açık renk duvar boyaları tercih etmelisiniz. Bu noktada beyaz duvarlar hem gri mobilyalarla uyumludur, hemde göz yormayan, rahat bir oda görünümü verir. Beyaz duvarların mekanı daha ferah ve büyük göstermek için etkilidir, bunun dışında açık gri duvar rengi ve diğer tüm renklerle uyumlu olması odanın genel renk seçimi konusunda büyük kolaylık sağlar.

Gri koltuklarla dekorasyon
Gri Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri

Beyaz duvar rengi tercih edecekler özellikle canlı aksesuar renkleri tercih ederek dekorasyona hareket ve enerji kazandırabilir. Bu noktada gri koltuk takımı duvar rengi arasından salonun tarzına en uygun renkler seçilebilir. Örneğin turuncu, turkuaz, mavi, fuşyamürdüm rengi, yada yeşil ve sarı gibi renkler beyaz ve grinin monotonluğunu gidermek için ideal renklerdir. Beyaz duvarlar genelde hiç risk almak istemeyenler için ideal bir renk, peki farklı renklere şans verecek kadar kendini cesur hissedenler hangi duvar renklerini tercih edebilir?

Gri duvar kağıtları

Gri duvar dekorasyon için güzel bir seçenek olan düz renkler yerine daha cesur bir karar verip birden fazla rengi ve deseni duvarda tercih etmek isteyenler dekoratif gri duvar kağıtları tercih edebilir. Bu noktada salonun dekorasyon tarzına uygun modern yada klasik duvar kağıtları salonun havasını biranda değiştirebilir. Örneğin hem salona renk kazandırmak, hemde gri koltuklara uygun duvar rengi isteyenler içinde mürdüm rengi yada mor renklerin yer aldığı gri duvar kağıtları deneyebilir. Desenlerin büyük ve karmaşık, göz yorucu olmaması rahat ve şık bir salon dekorasyonu açısından son derece önemlidir.

Hazır duvar kağıtlarından bahsetmişken odanın sadece bir duvarını odak noktası haline getirerek duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Tabi bu tarz bir dekorasyon için odanın genelinde beyaz duvarlar hakim olmalı, ancak bu şekilde daha dengeli ve göz yormayan şık bir görünüm ortaya çıkabilir. Örneğin televizyon arkası bu tarz bir düzenleme için çok uygun bir alandır. Mürdüm ve mor renkleri örnek gösterdik fakat seçenekleri çoğaltabilirsiniz, örneğin tek duvarda kiremit rengi, kızıl tonlarında yada koyu kahve bir duvar kağıdı ile kaplamayı düşünebilirsiniz.

Bej rengi duvarlar

Gri koltuklarla genelde beyaz duvarlar düşünülür fakat beyazın dışında çok güçlü bir alternatif olan bej rengini deneyebilirsiniz. Bej tonları en az beyaz kadar kullanımı popüler renklerdir ve açık ve koyu olmak üzere pek çok farklı bej tonu vardır. Bu noktada bej duvar boyası tercih ederken, koltuk takımının gri tonuna göre açık yada koyu bej seçimleri yapmalısınız. Diğer yandan bej duvar rengi için mekanın yeteri kadar şık alması da önemli bir konudur.

Bej duvarların ve gri koltukların yer aldığı bir mekanda aksesuar renkleri büyük öneme sahiptir. Turuncu, sarı, mavi ve yeşil tonları salona enerji katar ve daha dinamik bir stil ortaya çıkar. Ahşap tasarımlar bu tarz bir dekorasyona doğal ve sıcak bir hava katabilir.

Gri duvar boyaları

Salonunuz için duvar rengi olarak gri tonları tercih edebilirsiniz, sıkça rastlanan bir uygulamada gri duvar gri koltuk dekorasyonu. Fakat düz gri duvarlar mekana soğuk bir hava katabilir, özellikle koltuk takımının renk tonu ile denge sağlanmazsa. Küçük bir salondan bahsediyorsak koltuk takımı renginde bir duvar rengi tercih edilebilir, bu şekilde mekan daha büyük görünecektir.

Soğuk bir dekorasyon görünümünü ortadan kaldırmanın en etkili yolu renkli aksesuar ve tekstil seçimleridir. Örnek olarak yukarıda sıraladığımız çarpıcı renkleri aksesuar ve tekstil ürünlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diğer şekilde anlatacak olursak dekorasyonda griye yakışan renkleri oda içinde dengeli şekilde kullanabilirsiniz.

Renkli duvar denemek isteyenler

Gri mobilyaya ne renk duvar gider merak ediyorsanız bu renkleri deneyebilirsiniz.Beyaz, bej ve açık gri renkler dışında daha renkli ve enerjik duvar renkleri arıyorsanız çikolata rengi, açık yeşil tonları, lacivert, kiremit, mercan rengi gibi dikkat çeken duvar boyaları tercih edilebilir. Sıraladığımız bu renkler griye yakışan renkler olduğundan duvar boyası dışında aksesuar rengi olarak da kullanabilir. Fakat bu noktada iyi düşünmek gerekir, ya beklediğiniz gibi bir sonuç alamazsanız?

İşte bu aşamada bu renkleri tüm duvarlara uygulamadan önce, odanın sadece bir duvarına uygulayıp  ortaya çıkacak sonucu önceden görebilirsiniz. Bizce tüm salon duvarlarını bu denli dikkat çekici renklere boyamak yerine, sadece bir duvara uygulayıp, kalan duvarlar için nötr bir renk kullanabilirsiniz. Örneğin, beyaz ve bej dışında, salona daha farklı bir hava katacak olan açık kahve, kum rengi yada ten rengi duvar boyaları gri koltuklara uygun duvar boyalarıdır.

Gelen Aramalar: gri koltuğa duvar rengi, griye yakışan duvar renkleri, gri koltuk takımı için duvar boyası, gri koltuğa yakışan duvar boyaları

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz