Gri Koltuklarla Dekorasyon Önerileri 2019 – 2020 | Ev Dekorasyonu

Gri Koltuklarla Dekorasyon Önerileri 2019 – 2020

Modern gri koltuk dekorasyonu örnekleri 2020

Gri renkler son yıllarda hem klasik hemde modern koltuk takımları için popüler renkler arasında yer alıyor, kahverengi ve bej kullanımı yaygın koltuk renkleri içinde gri, sakin ve rahatlatıcı bir etkiye sahip. Diğer yandan konu koltuk tasarımları olunca gri rengin kiri göstermemesi ve bir çok renkle olan mükemmel uyumu ile ideal bir seçim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazımızın devamında gri koltuklarla dekorasyon önerileri, griye yakışan renkler ve gri koltuklara uygun renk kombinasyonları hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

Gri nötr renkler grubunda yer alan bir renk, dolayısı ile mesafeli ve soğuk bir etkiye sahiptir.Fakat gri renge yakışan pek çok dikkat çekici renk tonu olduğundan bu mesafeli görünümü rahatça kırmak mümkün olabiliyor. Son yıllarda özellikle beton, taş ve metal ağırlıklı modern endüstriyel dekorasyon stillerinde karşımıza çıkan gri ile evinizde şık olduğu kadar davetkar bir görünüm kazandırmak için yazımızın devamında yer verdiğimiz etkileyici gri renk kombinasyonları size ilham verebilir.

Gri koltuk dekorasyonu fikirleri 2020

Gri koltuk dekorasyonu fikirleri 2020

[galeri_url]

Gri Koltuklarla Dekorasyon Önerileri 2019 – 2020

Oturma odasından, yatak odasına, mutfaktan banyoya kadar her tarz yaşam alanı son bir kaç yıldır gri renklerin hakimiyeti altına girmiş durumda. Daha çok modern iç dekorasyon örneklerinde karşımıza çıkıyor olsa da gri klasik bir dekorasyon içinde mükemmel bir renk seçeneğidir. Söz konusu gri koltuk dekorasyonu olunca başta duvar rengi olmak üzere, zeminden aksesuara kadar tercih edilecek renkler özenle seçilmelidir.

Gri koltuklara dekorasyon yapılırken öncelikle duvar rengi belirlenmeli ve odanın kalan kısmı bu renk paletine göre şekillenmelidir. Dolayısı ile gri koltuk kullanacaklar odanın aldığı ışık miktarını göz önünde tutmalı ve dekorasyonu daha ferah ve aydınlık göstermek için açık renk duvar boyaları tercih etmeliler. Bu noktada hiç riske girmek istemeyenlerin genelde ilk seçimleri beyaz duvarlar oluyor. Beyaz duvarlar gri koltuk dekorasyonu için son derece ideal bir seçimdir, mekan daha aydınlık ve rahat görünür.Duvar rengi konusunda riske girmek istemeyenler için beyaz ideal bir seçim olacaktır.

Gri koltuklara yakışan duvar renkleri

Beyaza alternatif olarak farklı duvar boya renkleri tercih edilebilir, bu renkler arasında özellikle öne çıkan bej tonlarını gösterebiliriz. Biraz araştırma yapıldığında gri dekorasyon örneklerinin büyük kısmında bej rengi duvar boyasının tercih edildiğini görebilirsiniz. Bu noktada gri koltuklara yakışan duvar renkleri arasında bej tonları kesinlikle beyaza alternatif bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer yandan duvar için renk arayışına girerken mutlaka mekanın aldığı doğal ışığı analiz etmek gerekir, buna bağlı şekilde çok açık bej tonları yada koltuğun gri tonuna uygun bir koyu bej rengi tercih edilebilir. Bu noktada mekanın büyüklüğü yine duvar rengi seçiminde önemli bir rol oynar.

Gri koltuklara yakışan renkler neler?

Grinin soğuk ve mesafeli görünümünü kırmak için mekan içinde gri yanında kullanabileceğiniz bir çok renk seçeneği olduğundan bahsetmiştik. Bu renkler arasında pembe, mercan, turuncu, yeşil, mürdüm, mavi, ve sarı gibi çekici renkler yer alıyor. Bu renkler aynı zamanda dekorasyona enerji katan ve griyi tamamlayan renklerdir. Peki bu renkler gri koltuklarla dekorasyon yaparken nerede ve nasıl kullanılmalı?

Bu çekici ve iddialı renkleri gri koltuklarla uyumlu şekilde göstermenin en garanti ve pratik yolu aksesuar kullanımıdır. Bu noktada duvardaki tablodan, masa üstündeki vazoya kadar oldukça geniş bir yelpaze söz konusudur. Hangi rengi nere kullanacağınız konusunda dekorasyon tarzınızı göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Örneğin gri koltuklar ile klasik, hatta gösterişli bir stil oluştururken turuncu, pembe yada kırmızı gibi iddialı renkler çok tercih edilmez, fakat modern bir iç mekan için bu renkleri ve metalik tonlarını rahatlıkla dekorasyona dahil edilebilir.

Dekorasyonda Griye yakışan renkler : Beyaz, mercan, mor, lila, pembe, mavi, yeşil, sarı, kırmızı, turuncu, bej, krem, altın ve gümüş tonlar.

Salonunuzun dekorasyon tarzı yukarıdaki renkler arasından hangilerinin uygun olup olmadığı konusunda size fikir vermelidir. Aynı zamanda mekanda oluşturmak istediğiniz atmosfere yönelik canlı, parlak yada pastel renk tonları kullanabilirsiniz.

Gri koltuk dekorasyonu yaparken mekanın ihtiyacı olan enerjiyi bu renk tonlarını kullanarak sağlayabilirsiniz. Bu noktada isteğe göre birden fazla renk yada desen kullanımı tarzınıza göre şekillenebilir. Bu renkleri odak noktası haline getirmek için özellikle perde ve halıları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında küçük tekstil ürünleri, dekoratif aksesuarlar ile daha şık, hareketli bir salon dekorasyonu ortaya çıkacaktır.

Gri koltuklara yakışan halı renkleri : Söz konusu gri olunca halı seçimi biraz daha zorlayıcı olabiliyor fakat bu konuda hiç riske girmeden şık ve uyumlu bir görünüm elde edebileceğiniz harika renk seçenekleri var. Örneğin tıpkı duvar renginde olduğu gibi halı seçiminde de tercihinizi bej tonlarından yana kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise içinde beyaz ve krem renkleri barındıran halı modelleri seçmektir. Modern bir ev dekorasyonu için siyah-beyaz desenli halılarda gri koltuklara uyum sağlayacaktır. Nötr renkli halılar gri koltuk dekorasyonu için ideal bir seçimdir.

Gri koltuklarla dekorasyon yaparken tıpkı halı seçiminde olduğu gibi perde renkleri konusunda beyaz, krem, bej gibi garanti seçenekleri tercih edebilirsiniz. Fakat daha farklı ve cesur bir seçim yapmak için pas rengi, kiremit, mavi ve yeşil gibi çarpıcı renkleri kullanabilirsiniz. Bu noktada aksesuar seçimlerinizi de halı ve perde renklerine uygun şekilde yaparsanız daha dengeli bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Gri koltuk dekorasyonu için aksesuar renk önerileri

Aksesuar seçimi yaparken dekorasyon tarzına bağlı kalmanın dışında, mekanın renk paletine uygun şekilde bir dağılım olmalıdır. Bu noktada mekanın en dikkat çeken parçaları olan koltuk takımı renkleri yol gösterici olabilir. Söz konusu gri koltuklarla dekorasyon olunca, griye yakışan tüm renkler aksesuar rengi olarak kullanılabilir. Tarza göre parlak yada yumuşak renkler öne çıkabilir. Örneğin cam ve metalik renkteki aksesuarlar, desenli ve parlak kumaşlar gri salon dekorasyonu için uygun seçimlerdir.

Bazı renkleri öne çıkarmak isteyebilirsiniz, örneğin sarı, turuncu kırmızı ve mavi tonlar gri koltuklara çok yakışan aksesuar renkleridir. Bu renkler ile daha enerjik, sıcak bir dekorasyon ortaya çıkar. Basit bir örnek ile konumuzu noktalayalım, gri yanında kırmızı gibi baskın ve iddialı bir renk yerine, mercan gibi daha yumuşak bir eşleme yapabileceğinizi unutmayın. Sarı griye çok yakışır fakat sarının bir çok farklı tonu vardır, dolayısı hangi tonu seçeceğiniz mekanda ki atmosfer ile ilgilidir.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Kahve Koltuklara Yakışan Halı Renkleri başlıklı makalemizde halı renkleri, kahverengi ve kahverengi koltuklara ne renk halı hakkında bilgiler verilmektedir.