Günlük Yaşamı Kolaylaştıran Akıllı Ev Teknolojileri | Ev Dekorasyonu

Günlük Yaşamı Kolaylaştıran Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı ev sistemleri ve yeni teknolojiler 2020

Gün geçtikçe gelişen teknoloji bize özellikle son yıllarda ev dekorasyonu konusunda büyük kolaylık sağlamaya başladı. Akıllı ev teknolojileri ile artık günlük yaşamımızı bir çok yönden yönden daha kolay ve güvenli hale gelmiş durumda. Üstelik bu teknolojik yenilikleri evin neredeyse tamamına uygulamak son derece basite indirgenmiş durumda. Oturmada odasından mutfağa, bahçeden giriş alanına kadar aydınlatma, güvenlik ve eğlence bağlamında evinizi akıllı hale getirmek için önünüzde bir çok yeni ve kullanışlı fikir bulunuyor. Yazımızın devamında günlük yaşamı kolaylaştıran akıllı ev teknolojileri ve akıllı ev fikirleri size hayalinizdeki dekorasyon için ilham kaynağı olabilir.

Akıllı Evin Kontrolü

Akıllı bir ev dekore ederken kullanılan teknoloji ve bu teknolojinin kullanımı ve kontrolü üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Günümüzde akıllı evler bir cep telefonu aracılığı ile rahatlıkla yönetilebilir hale gelmiş durumda. Evin bölümlerine dahil edilen akıllı ev sistemleri yönetilebilir cep telefonu uygulamaları ile bir çok cihazı rahatça uzaktan kontrol edebiliyor ve hatta önceden programlamaya imkan sağlıyor. Bu noktada akıllı ev teknolojileri dekorasyona en son teknolojiyi ve işlevselliği modern bir yaşam alanı tarzı için rahatça entegre ediliyor ve daha kullanışlı ve işlevsel yaşam alanlarını ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Akıllı ev teknolojileri 2020

Akıllı ev teknolojileri 2020

Ev kontrolünü sağlamak adına çeşitli uygulamaların kullanıldığından bahsetmiştik, bu uygulamalar siz dışarıdayken internet aracılığı ile evinizdeki cihazlara bağlanmak için kullanılıyor. Diğer yandan ev içindeyken tek bir panelden evinize bir çok farklı komut vermeyi amaçlayan dokunmatik paneller kullanılıyor. Aydınlatma, panjur sistemleri, ısıtma, ses ve sinema sistemleri gibi bir çok elektronik cihazın kontrolleri bu panel üzerinden gerçekleşiyor. Örneğin kombinin açılış saatini ayarlayabilir, evinizi siz gelmeden ısıtabilirsiniz, yada bahçenizi siz yokken tek bir tuşla sulayabilir, sabah kalkmadan tüm panjurları istediğiniz saatte açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun gibi bir çok farklı örnek sayabiliriz.

Aydınlatma kontrolü

Aydınlatma, yaşamaya değer ve rahat bir ev için en önemli unsurlardan bir tanesi şüphesiz. Işığı ruh halinize ve mevsime göre bireysel olarak ayarlayabilmek, istediğiniz ortamı oluşturmak adına büyük bir avantajdır. Elbette, iç mekan aydınlatması akıllı telefon veya dokunmatik panel aracılığıyla ayrı ayrı ve rahatlıkla ayarlanabilir ve değiştirilebilir.

Akıllı aydınlatma sistemleri 2020

Akıllı aydınlatma sistemleri 2020

Eğlence

Ev için eğlence programı bile akıllı ev teknolojileri ile belirlenebilir. Ev sinema sistemi, güneşlikler otomatik olarak indirilirken ve ışık uygun bir parlaklığa kısılırken istediğiniz filmleri otomatik olarak başlatabilirsiniz. Ekran otomatik olarak kapanır ve projektör filmi başlatır. Ses sistemi, mükemmel şekilde hizalanan hoparlörler ve bas ayarları akıllı telefon üzerinden kontrol edilir.

Akıllı ev sistemleri ve yeni teknolojiler 2020

Akıllı ev sistemleri ve yeni teknolojiler 2020

Dış aydınlatma

Dış alan, akıllı bir ev teknolojisi ile güvenli hale getirilen bir diğer önemli alandır. Giriş alanına girer girmez devreye giren aydınlatmalar akıllı telefon veya hareket dedektörleri ile ayrı ayrı kontrol edilebilir daha fazla güvenlik sağlar. Algılanan hareketler ayrıca bu hareketi kaydeden dış mekan kameralarını da etkinleştirir. İstek üzerine, ev sahibi gönderilen bu resimlerle doğrudan bir e-posta ile haberdar olabilir. Kulağa inanılmaz geliyor değil mi?

Akıllı dış cephe aydınlatmaları 2020

Akıllı dış cephe aydınlatmaları 2020

Güvenlik

Eve basit bir giriş gibi görünen şey çok daha fazlasını yapabilir! Ön kapının yanındaki modern fakat göze çarpmayan, gümüş renkli plaka, bir kamera ile birlikte interkom ve parmak izi erişim sistemi ile donatılmıştır. Görevlinin parmak izi, emniyetli ve konforlu bir anahtar işlevi görür!

Akıllı güvenlik sistemleri 2020

Akıllı güvenlik sistemleri 2020

Mutfakta akıllı teknoloji

Akıllı Ev, teknolojisi son yıllarda mutfaklarda yer bulmaya başlamış durumda. Mutfak aletleri giderek daha fazla ağa bağlanabilir ve akıllıca kontrol edilebilir. Fırını önceden ısıtabilir yada kapayabilir, bulaşık makinesini yada kurutucuyu istediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz.

Akıllı mutfak dekorasyonu 2020

Akıllı mutfak dekorasyonu 2020

Aynı zamanda mutfakta müzik ve ışık ayarlarını telefonunuzdan ayarlanabilir ve mutfakta geçireceğiniz zamanı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Modern mutfaklarda, bu amaçla, bazıları çok ustaca gizlenmiş, yeterli soket ve USB bağlantı noktaları da bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Doğal ve Sıcak : Bambu ile Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde bambu, bambu ev dekorasyonu ve dekorasyonda bambu hakkında bilgiler verilmektedir.