Dekorasyon Blog Arama

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Yaşam alanlarının en önemli tamamlayıcıları hiç şüphe yok ki halı modelleridir. Halılar bir mekana rahatlık, sıcaklık ve tarz katan şık unsurlardır. Diğer yandan zemin döşemelerini darbelere karşı koruma gibi bir göreve sahipler. Peki hatırı sayılır bir paraya severek aldığınız halınızı nasıl daha uzun süre kullanabilirsiniz ve ilk günkü gibi yeni kalmasını sağlayabilirsiniz? İşte yazımızın devamında halı bakımı nasıl yapılmalı, halı temizliği hakkında işinizi kolaylaştıracak birbirinden etkili ipuçları sizleri bekliyor.

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Halınızı daha uzun süre kullanabilmek için, düzenli olarak temizlemeniz ve bunu doğru aletlerle yapmanız gerekir.  En çok korkulan lekeler, örneğin dökülen kırmızı şarap veya kahve, ilk yardım ipuçlarımız ile bu lekeleri hemen ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda toz, kir parçacıkları ve akarlar, halı elyaflarında zamanla çöker ve halının daha hızlı yaşlanmasına izin verir. Bu nedenle, sık vakumlama ve bazen profesyonel bir temizlik gereklidir. Yazımızda halı bakımı için 5 etkili ipucu ile halınız ilk günkü kadar yeni ve güzel kalacaktır!

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Halının malzemesini bilmek neden bu kadar önemli?

Halı bakımı için, halınızın hangi malzemeden oluştuğunu bilmek avantajlıdır ve halı alırken bile kaliteyi ve uzun ömürlülüğü değerlendirmenizi kolaylaştırır. Günümüzde geniş bir alana döşenen halıların çoğu sentetik liflerden oluşmaktadır. Ayrıca yün, jüt, hindistancevizi lifi, sisal, deniz otu, rut, vb gibi doğal malzemelerden yapılmış halılar, kilimler ve raylar da vardır. Sentetik halılar genellikle naylon, polipropilen veya polyesterden yapılır.

Sentetik malzemeler çok dayanıklı ve kir tutmaz olabilir, ancak burada sentetik malzemenin kalitesine ve işlem kalitesine bağlıdır. Yün gibi doğal malzemelerden yapılan halılar genellikle çok kaliteli ve daha pahalı numunelerdir. Yün lekeye dayanıklı ve neme karşı dayanıklı değildir, ancak temizlenmesi kolaydır ve uzun ömürlüdür. Halı temizleyicileri, yüksek basınçlı ekipmanlar veya diğer araçlar veya ekipmanlarla halı temizliğine gitmeden önce, halınızın malzemesinin uygun olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz, bu şekilde sonradan bir sürpriz ile karşılaşma şansınız olmayacaktır.

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

1. İpucu: Haftalık Süpürme

Her durumda, haftada bir kez tüm halılarınızı evde iyice süpürmelisiniz. Elektrikli süpürgeyle tozu, akarları ve kiri haftada iki veya üç kez bile temizlemek idealdir. Böylece halınız uzun süre sonra bile çekici görünecek. Vakum için ne kadar uzun süre beklerseniz toz ve kir o kadar az çöker ve temizlik o kadar zorlaşır.

2. İpucu: Her 8 ayda bir profesyonel temizlik

Bir halıyı temizlemenin en etkili ve etkili yolu, bir uzman tarafından iyice temizlenmesini sağlamaktır . Bu durumda, bir temizleme ajanı tipik olarak bir püskürtme ekstraksiyon makinesi ile köpürtülür ve masaj yapılır. Daha sonra halı ve toz artıkları iyice emilir. Halı kuru ise, bir fırça elektrikli süpürgesi ile tekrar temizlenir. Bazı firmalarda veya nalburdan temizlik makinelerini kendiniz kiralamak mümkündür. Burada çalışma biçimine dahil olun ve makine ve halı malzemesine uygun önerilen temizlik maddelerini kullanın.

3. İpucu: Kabartma tozu ile kiri temizleyin

Kısmen kirli alanlar mutfaktaki basit kabartma tozu ile temizlenebilir. Toz, leke veya tüm yüzey üzerine serpilmeli, ılık suya batırılmalı ve daha sonra bir fırça ile ovalanmalıdır. Birkaç saatlik bir reaksiyon süresinden sonra, toz basit bir şekilde emilebilir. Temizleme, piyasada satılan temizleme tozları ve özel fırçalama makineleriyle de mümkündür. Daha sonra, paket üzerinde tarif edildiği veya halının temizlenmesi için kullanma talimatlarında belirtildiği gibi genellikle benzer şeyler yaparsınız. Mükemmel ev yapımı kabartma tozu ve basit bir fırça ile birçok kirlenmeyi giderebilirsiniz.

4. İpucu: Lekeleri hemen çıkarın

Kırmızı şarap, çikolata, sos veya çamurlu ayakkabıların neden olduğu lekeler her zaman derhal alınmalıdır. Kurumuş lekelerin çıkarılması daha zordur ve halı kumaşla kimyasal bir reaksiyonla kalıcı olarak kalabilir. Piyasada, yalnızca halınızın malzemesine uygun olarak satın almanız gereken özel özütleme temizleyicileri ve leke sökücüler vardır. Her temizleyici sentetik ya da doğal materyalleri kullanamaz.

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalı İşte 5 Etkili İpucu

Temizlemeden önce, halıda göze çarpmayan bir yerde renk haslığı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz, böylece temizleyici sonunda çirkin bir lekeye neden olmaz. Bazı malzemeler kir ve sıvıların çıkarılmasında çok iyidir ve halı bakımınızı tekstil bakım işçileri ile daha sonraki işlemlerle bile emprenye edebilirsiniz.

Kanıtlanmış doğal yöntemler halı temizliğine de yardımcı oluyor.  İşte üç farklı öneri!

– Halıdaki çikolata veya sakız dondurma ile işlem görecektir. Bunu yapmak için, kirli alana soğuk bir paket ya da bir torba buz küpü koyun. Katılaşmış çikolata veya sakız daha sonra hafifçe ufalanabilir veya bir bıçakla sıyrılabilir. Sabun köpüğü ile tüm artıklar yıkanır.

– Ilık bir ince deterjan çözeltisi halıdaki kahve lekelerine karşı yardımcı olacaktır. Kirli bölgeyi bir bez veya süngerle eşit bir şekilde hafifletiniz. Dışarıdan içeriye doğru gidin ve sert ovalamamalısınız.

– Kırmızı şarap lekesi : Kırmızı şarap lekesinin üzerine bol miktarda tuz koyun, bu kırmızı şarabı emer. Sonra tuzu makine ile çekin. Hala bir leke varsa, ince bir deterjan veya kabartma tozu ile dikkatlice temizleyebilirsiniz.

5. İpucu: Ayakkabıları dışarıda bırakın

Bir sorun oluşmadan onu en başından engellemek her zaman akıllıca bir hamledir.! Elbette bu aynı zamanda halı için de geçerlidir. Islak sokak ayakkabıları ve çamurlu lastik çizmeler hafif halılar için en büyük korku. Temizlik işinin büyük bir kısmı, tüm sakinlerin ve misafirlerin ayakkabılarını girişte bırakmaları sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır.

Halı bakımı konusundaki ipuçlarımız ile halılarınızın uzun süre güzel ve temiz görünmesini dileriz!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Kendin Yap : Kartondan Kedi & Köpek Evi Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478