Dekorasyon Blog Arama

Hobi Bahçeleri Oluşturma

Bu konu bu aralar çok revançta. Dünya genelinde ve ülkemizde kendileri için hobi bahçeleri oluşturan çok insan var ve bunların sayısı giderek artmaktadır.Evlerde duran aileler ya da hayatı iş altında çalışarak stres altına giren büyükler ya da aileler kendilerine stres atma yolu olarak bu şekilde bahçeler oluşturarak hem ailesi ile zaman geçirmek için güzel bir ortam oluşturma isteği hem de kendini toprağa vererek bedende ki birikmiş stresi ve kötü enerjiyi toprağa aktarmak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntem olarak seçilmektedir.Ülkemizin geneline bakarsak zaten bizler toprağa bağlı büyüyen bireyleriz.Geçmişte de günümüzde de topraktan ayrılmayı seven bireyler değiliz.Modern çağın getirdiği işler ile yoğrulan ailelerin de artık bu gibi uğraşlar aradığını düşünürsek onlarında kanı çektiğini söyleyebilirim.

Hobi Bahçeleri

Hobi bahçelerini istediğiniz her alanda oluşturabilirsiniz.Balkonlarınız da,çatılarda, bahçelerinizin bir kısmında…Hobi bahçeleri oluşturmak için yeriniz yok ise ve oluşturmak istiyorsanız da bunun için bazı kişiler bunu ticarete dökerek büyük arazilerini belli bölümler oluşturarak hobi bahçesi yapmak isteyenlere belli ücretler karşılığında kiralayıp buralarda oluşturabiliyorlar.Ülkemizde hobi bahçesi kiralamak daha kolay olduğu için baya bir kitleye sahip.

Hobi Bahçeleri

Bu bahçeler gübreli ve sürülmüş oluyor ve sizler sadece ekmek istediğiniz tohumları alıp gidiyorsunuz.Ekip zaman aralıkları ile sulamaya ve bakımına gidiyorsunuz.Zamanınız fazla olmuyorsa da o zaman tarla sahibinden sulaması ve bakımı içinde belli ücretler karşılığında yaptırıbiliyorsunuz.

Hobi Bahçeleri

Doğal Gübre Üretebilir Miyiz?

Bu şekilde bahçe oluşumlarında;doğal gübre üretip,bahçelerinizde uygulayabilirsiniz.Evlerde kullandığınız yumurta kabuklarını atmayın.Onları güzelce biriktirdikten sonra fırında güzelce 5 dk pişirin.Bu aşamadan sonra fırından aldığınız kabukları blender’dan geçirin ve un haline getirdiğiniz kabukları hobi bahçesinde toprağınız ile harmanlayın.Bunun dışında diğer bir yöntem ise doğal olmasa da ürün verimliliğinizi ve ürünlerin beslenmesi açısından da baya bir işe yarayan çamaşır suyu kullanımı;Beş litre suya yarım çay bardağını doldurmayacak şekilde bir ölçü ile karıştırarak toprağınıza dökebilirsiniz.

Hobi Bahçeleri

Ancak baştan belirtmeliyim ki çamaşır suyu yöntemi sağlıklı değil.Tohumlarınızı ziraatten aldığınızda da kesinlikle gdolu olanlardan değil de doğal olanını tercih edin.Tarlalarınız için muz kabuğu da harika bir gübre görevi üstlenmektedir.Muz kabuklarını ince ince kesip kare şeklini aldırdığınız zaman çürümeye bırakın.Üzerleri sporlanma yaptıktan sonra tarlalarınıza harmanlayabilirsiniz.

Hobi Bahçeleri

Bunların dışında portakal kabuğunu da doğal gübre olarak üretebilirsiniz.Muzdaki metodun aynısı portakal kabuğuna uygulayabilirsiniz.Bu uygulamalardan sonra yapacağınız hobi bahçesinde ekeceğiniz bitkiler ve ürünlerde atış gözlerken doğal olarak üretimi sağlayacağınız için sizlere herhangi bir zararlı ürün yetiştirmemiş olacaksınız.

Hobi Bahçeleri

Hobi Bahçesinde Sulama Sistemini Nasıl Uygulayabiliriz?

Kendiniz oluşturacağınız zaman;yani hobi bahçesi kiralamaz ve sizlere uzak alanlarda oluşturacağınız bahçelere damıtma sistemi oluşturabilirsiniz.Bunun dışında toprağın altına delikli bir bidon ya da şişe gömebilirsiniz.Gömdüğünüz şişenin içine toprağın içindeyken su doldurursunuz ve bu şekilde siz uzun zaman yokken ürünleriniz su ihtiyacını buradan karşılayabilir.

Hobi Bahçeleri

Burada üretici bahçesine serum boruları ve şişeler ile damıtma sistemi kurarak ürünlerin su ihtiyacını karşılamayı amaçlamış.Başarılı bir uygulama olarak sizlerde hobi bahçelerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir tasarı olarak sizlerin tercihine sunulmuştur.

Hobi Bahçeleri

Burada da sizlere bir üstte anlattığım tasarımın çizimini görmektesiniz.Şişeyi delerek tohumun dibine gömmüş ve tohum zamanla gelişimini tamamlamaya çalışırken su ihtiyacını bu şişeden karşılamış.Sizlerde hobi bahçelerinize uzaksanız ve çok sık gidip-gelemiyorsanız bu yöntemi sulamak amaçlı kullanabilirsiniz.

Hobi Bahçeleri

Pet Şişelerinden Sera Uygulaması Nasıl Yapılır?

Resimde gördüğünüz metod ile tohumlarınıza sera etkisi oluşturarak çabuk büyümesi ve gelişmesini sağlayabilirsiniz.Yapacağınız işlem olarak sadece şişeleri ortadan ikiye ayırıp toprağa tohumun bulunduğu yere gömmek.Ancak şişenin alt tarafını ekecekseniz orayı falçata ile belli bir yerini kesip çıkarmanız lazım. Tohumlarınızın hava alması için bu uygulamayı uygulamalısınız.Bu uygulama ile tohumlarınız don olaylarından,kuraktan,sıcaktan ve genel haşerelerden koruyabilirsiniz.Belli bir aşamaya geldikleri zaman bu uygulamayı açmalısınız.

Hobi Bahçeleri
Hobi Bahçeleri

Hobi bahçesi oluşturmak için o kadar uzağa gitmenize de gerek yok aslında.Evlerinizin çatılarında pet şişeleri kullanarak da hobi bahçeleri oluşturabilirsiniz.Yukarıdaki örnekleri sizlere birer tercih olarak sunuyorum.Sizler istedikten sonra her yere oluşturabileceğinizi göstermek istedim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mobilya Boyama Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478