Dekorasyon Blog Arama

İlham Kaynağı : Loft Stili Dekorasyon

Loft stili dekorasyon fikirleri 2020

İç mekan dekorasyon stilleri arasında kökeni oldukça eki olan loft stili, günümüzde modern ve yeni binalarda tercih edilen popüler bir iç mekan stilidir. Loft stili dekorasyon örneklerini incelediğinizde hemen endüstriyel dekorasyon tarzları aklınıza gelebilir.

Her iki tarzında ortak bir çok detayı bulunuyor. Loft stili dekorasyon endüstriyel detaylar içeren, günümüz modern şehir ev hayatına farklı bir bakış açısı kazandıran bir iç mekan stili. Tıpkı sanayi tarzı dekorasyonların soğukluğunu hissettiren bir dekorasyon tarzı olarak tanımlanabilir.

İlham Kaynağı : Loft Stili Dekorasyon

Loft tarzı dekorasyon

Loft tarzı dekorasyon

[galeri_url]

Loft tarzının endüstriyel detaylar içerdiğini belirtmiştik, beton, tuğla metal ve yer yer ahşap mobilyalar ile ortaya çıkan çekici ve modern bir havası var. Loft tarzının en belirgin özellikleri arasında şüphesiz yüksek tavanlar geliyor. Mekana daha ferah ve büyüklük hissi veren yüksek tavanlar her iki tarzın ortak noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Loft tarzı dekorasyonlar genelde rahat ve ferah bir görünümdedir. Eşya kalabalığı olmayan, açık ve mümkün olduğunca bölmelerden uzak bir tarzdır. Metal detayların kendini sıkça gösterdiği, eski veya yıpranmış tuğla, beton etkisinin yoğun şekilde hissedilebiliyor.

Aydınlatma elemanları oldukça dikkat çekici ve ön planda tercih ediliyor. Bu anlamda metal sarkıtların, lambader veya dekoratif aydınlatma ürünleri endüstriyel ve loft dekorasyonlarda önemli detaylar arasında yerini alıyorlar.

Loft Stilinin Doğuşu

Loft stilinin doğuşu 1960 yılların ortalarına dayanıyor aslında. Daha çok endüstri ve sanayi bölgelerinde yer alan binaların, sanatsal çalışmalar yapılan mekanlar olarak değerlendirilmesiyle ortaya çıkan bir stil aslında. Bu terk edilmiş ve eski sanayi bölgesinde yer alan binaların, ressamlar, heykeltraşlar yada farklı stüdyo tarzı işler yapanların yaşam alanı haline dönüşmesi , mekanın hatları ve orijinalliği bozulmadan, hem ev hemde iş alanı olarak kullanılmasıyla ortaya çıktı desek daha doğru bir anlatım olacaktır.

Terk edilmiş binaların hem konut hemde stüdyo olarak tercih edilmesi, o zamanlar için tamamen maddi anlamda daha ucuz olmalarından dolayı tercih sebebiydi. Bu anlamda düşünecek olursak tamamen kentsel dönüşünüm sonucunda ortaya çıkmış bir dekorasyon stili olarak bilinir loft stili.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :İlham Kaynağı 15 Endüstriyel Mutfak Dekorasyonu

Geçmişin ucuz ve bakımsız görünümlü binalarında tercih edilen bu dekorasyon stili, günümüzde daha modern ve etkileyici detaylar ile güçlendirilerek, daha pahalı ve popüler bir stil haline geldi. Modern dekorasyon tarzının en önemli özelliği olan ferah ve geniş yapılarda, loft stili dekorasyon son derece uyumlu ve modern şehir yaşantısına adapte olabilen şık ve rahat bir dekorasyon tarzı. Özellikle yüksek tavanlı yapılar için tercih edilebilecek, estetik ve modern bir görünüm sunan dekorasyon tarzları arasında.

Loft tarzı ev dekorasyon örneklerinde, özellikle tuğla yada beton duvarlarda tercih edilen büyük ebatlara sahip tablolar bu stilin belirgin özellikleri arasındadır. Bölme duvarlar olmadığından ferah geniş ve ferah bir ortama hava kazandıran dekoratif büyük kitaplıklar ile şık ve sıcak bir görünüm elde edilebiliyor.

Ayrıca belirli alanlarda metal sarkıt aydınlatmalar loft tarzının vazgeçilmez unsurları arasındalar. Belirli alanlarda heykel veya sanatsal çalışmalar ile ortaya daha estetik ve etkileyici bir iç mekan stili çıkıyor.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Dekorasyona Uygun Perde Nasıl Seçilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478