Dekorasyon Blog Arama

İlham Kaynağı Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Söz konusu mutfak dekorasyonu olunca en az mutfak mobilyaları kadar önemli bir seçimde mekanda tercih edilecek renk tonlarıdır. Alışılagelmiş beyaz ve gri renk paletinin dışına çıkmak, mutfağa hem tarz hemde enerji kazandırmak adına ilham verici renk kombinasyonları tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Günümüzde mutfaklar artık evin en çok zaman geçirilen alanları, dolayısı ile yaratıcılığa ilham veren bir yer olması son derece önemli. Günün büyük bir bölümünün geçtiği mutfak, gerek tarzı gerekse renk seçimleri ile yenilikçi ve şık görünen bir görsele sahip olmalı. İşte bu konuda yazımızda size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden şık ve çekici 2020 mutfak renk kombinasyonları ve dekorasyon önerileri derledik.

İlham Kaynağı Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Uzun yıllardır  klasik mutfakların vazgeçilmez renk paleti olan beyaz ve gri artık günümüzde yerini çok daha hareketli ve enerjik renk paletlerine bırakıyor. Evet, beyaz ve gri tonlar mutfak için oldukça ideal ve kullanışlı renkler, fakat tekdüze bir görünümden uzaklaşmak ve sizi motive eden renkleri tercih etmek bu alanda geçireceğiniz zamanı daha kaliteli ve keyifli bir hale getirecektir. Mutfak renkleri konusunda kararsız kalıyorsanız yazımızda size fikir verebilecek harika mutfak renk kombinasyonları bulabilirsiniz.

Canlı turuncu

Mutfak renk kombinasyonları 2020

Mutfak renk kombinasyonları 2020

Mutfağınıza enerji ve hareket katmak için tercihinizi parlak renk tonlarından yana kullanabilirsiniz, örneğin turuncu gibi. Bir çok insan turuncuyu dekorasyona dahil etmekten çekiniyor, çünkü turuncu çok güçlü bir renk ve doğru ve dengeli şekilde kullanılması gerekir. Ancak, bu mutfak gibi parlak turuncular tercih ederseniz ortaya çıkan enerjik ve keyifli atmosfer sizi şaşırtabilir. Eğer modern bir mutfak için turuncu düşünüyorsanız bazı pop art ve çağdaş aksesuarlar ile mutfağınızı daha eğlenceli ve stil sahibi bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Sıcak Kırmızı

Kırmızı renk tonları mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda akla ilk gelen renkler arasında yer almaz, fakat bu güçlü ve çekici renk hem modern hemde geleneksel mutfaklara tarz ve cazibe kazandıran bir etkiye sahip. Örneğin rustik bir mutfak için sıcak kırmızılar ahşap ile birlikte mutfak sıcacık bir etki yaratır, özellikle  soğuk aylarda içinizi ısıtacak bir renk arıyorsanız tercihinizi kırmızı tonlarından yana kullanabilirsiniz.

Mutfak renk kombinasyonları - Kırmızı

Mutfak renk kombinasyonları – Kırmızı

Tabi ki kırmızı sadece geleneksel mutfak stilleri için değil, modern tarz mutfaklara da son derece yakışan bir renktir. Modern bir mutfak için kırmızının daha parlak, metalik tonları tercih edilebilir. Bu şıklığı tamamlamak için dekorasyona gümüş ve altın gibi parlak dokunuşlar yaparak çağdaş bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz.

Şeker gibi tatlı – Pastel renkler

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz bir kaç yıla bakacak olursak pastel renklerin dekorasyona adeta damgasını vurduğunu söyleyebiliriz. Nane yeşili, şeker pembesi, tatlı limon;bebe mavisi gibi sakin, rahatlatıcı ve huzur veren renk tonları mutfak dekorasyonu içinde doğru bir seçim olabilir.

Pastel rengi mutfaklar

Pastel rengi mutfaklar

Bu tonları modern mutfakta kullanabileceğiniz gibi, ahşabın ve romantik detayların yer aldığı country tarzı bir mutfak içinde şık renk seçimleri olabilir. Pastel renkler hem duvar boyası, hem mobilya rengi hemde aksesuar rengi olarak seçilebilir. Tek yapmanız gereken kendinizi iyi hissettirecek bir pastel renk tonu belirlemek..

Sakinleştirici Yeşil

Yazımızın başında belirttiğimiz mutfağınızı tekdüzelikten kurtarmak, daha canlı ve hareketli bir görsel için çekici renk dahil etmeniz gerekir. Bu noktada yeşil kullanabileceğiniz en güçlü ve ferah renklerden biridir. Yeşil mutfak için doğru bir renktir,  çünkü sakinleştirici ancak enerji verici bir özelliğe sahiptir.

Mutfak renk kombinasyonları - yeşil

Mutfak renk kombinasyonları – yeşil

Mutfağınızın tarzına göre yeşilin farklı tonları arasından seçimler yapabilirsiniz, modern tarzlar için daha parlak ve çekici yeşil tonları, geleneksel tarzlar içinse göz yormayan, daha soft tonlara yönelebilirsiniz.

Ferahlatıcı Mavi

Mutfağınıza yeni bir renk dahil etmek ve bu rengin mutfağın genel atmosferini değiştirmesini istiyorsanız mavi harika bir renk seçeneğidir. Mavi ve mavinin bir çok farklı tonu mutfakta sofistike ve zarif bir atmosfer yaratmak için ideal renklerdir. Aynı zamanda mavi hem modern hemde geleneksel mutfaklarda ahşap ile muhteşem bir uyuma sahiptir.

Mutfak renk kombinasyonları - Mavi

Mutfak renk kombinasyonları – Mavi

En önemli özelliği ise mavi sıkıcı olmaktan uzak bir renktir, yaz kış mutfağınızda ferahlığı hissedebilirsiniz. Mavi tonlar beyazla harika bir uyuma sahiptir fakat, mavi yanında mutfağınıza kırmızı, sarı yada metalik tonları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Birden fazla canlı renk

Eğer mutfağınıza birden fazla parlak rengi dahil etmek istiyorsanız bunu dikkat dağıtmayan ve mutfağı kalabalık göstermeyecek şekilde yapmanız gerekir. Bunu yapmak için mutfağınızda beyaz rengi açığa çıkarın ve  daha sonra çeşitli canlı renklerden oluşan bir tema hazırlayın.

Mutfak renk kombinasyonları - Birden fazla renk

Mutfak renk kombinasyonları – Birden fazla renk

Bu tarz bir mutfak her mevsim eğlenceli, ferah ve enerjik bir stile sahip olacaktır. Beyaz bir mutfakta aklınıza gelen canlı ve parlak renkler arasından istediğiniz tonları rahatça dahil edebilirsiniz.

Siyah – Beyaz

Siyah ve beyaz mutfak dekorasyonu için ideal ve garanti bir seçenektir.  Göz yormayan, stil sahibi ve güçlü bir stil görünümü için siyah beyaz ikilisi harika bir seçenek olabilir.

Mutfak renk kombinasyonları - siyah beyaz

Mutfak renk kombinasyonları – siyah beyaz

Bu stili en üst düzeye çıkarmak için siyahın parlak tonlarını tercih edebilir, mutfak genelinde metalik tonlara ağırlık verebilirsiniz. Bu tarz bir mutfak çarpıcı ve çağdaş görünüme sahip olacağı gibi modası asla geçmeyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478