Dekorasyon Blog Arama

İskandinav Mutfaklar: Fikirler ve Püf Noktaları

İskandinav Mutfaklar Fikirler ve Püf Noktaları

Söz konusu İskandinav ülkeleri olunca akla hemen uzun ve karanlık geçen kışları geliyor. Bu noktada iç mekanların dekorasyonu için daha açık, parlak ve mekanda ferahlık hissi uyandıran renkler tercih edilir. İskandinav tarzı, dekorasyonda özellikle son yıllarda oldukça popüler bir iç mekan stili, hal böyle olunca hayranlık uyandıran İskandinav mutfaklardan bahsetmeden geçemezdik.

Yazımızda bugün Doğal ve ferah görünümleri ile milyonlarca dekorasyon tutkunun gönlünü fethetmiş olan İskandinav mutfaklar, fikirler ve İskandinav tarzı dekorasyon için püf noktalarını sizler için derledik.

İskandinav Mutfaklar: Fikirler ve Püf Noktaları

Günümüzün popüler dekorasyon stilleri arasında yer alan İskandinav tarzı denince akla hemen doğallık ve ferahlık kavramları gelir. Genelde açık ve parlak renklerin hüküm sürdüğü, doğal ahşabın sıcak ve samimi etkisini yansıtan rahat ve kullanışlı mutfak tipleridir. Peki İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu için nelere dikkat etmeli, ne gibi düzenlemeler yapılmalıdır? İşte İskandinav mutfaklar ve dekorasyon ipuçları yazımızın devamında..

İskandinav Mutfaklar Fikirler ve Püf Noktaları

İskandinav Mutfaklar Fikirler ve Püf Noktaları

[galeri_url]

İskandinav mutfak mobilyaları

İskandinav tarzında bir mutfak doğallığa dayanır ve aynı zamanda ferah ve işlevsellik ön plandadır. Bu mutfağa, beyaz bir mutfak adasının kusursuzca tamamladığı beyaz duvarlar hakimdir. Sonuç olarak, oda geniş ve rahatlatıcı görünüyor. Ahşap zemin, mutfak adasındaki ahşap tezgah ve ahşap bar tabureleri doğal bir yaşam ortamı sağlar.

İskandinavya’da  günün herhangi bir saatinde evin ışık alması ve aydınlık olması gerekir. Bu mutfakta, büyük pencereler gün ışığına izin verirken, tüm oda şık ışıklarla donatılmıştır. Aydınlatmalar tavana entegre edilmiş, yemek masası üzerine ek asma lambalar ve mutfak adası, akşam karanlığından sonra ideal aydınlatmayı garanti eder.

İskandinav tarzı mutfaklar

Doğal ahşapla birleşen beyaz duvarlar ve mobilyalar bir İskandinav mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır. Mutfak açık ve düzenli bir görünüme sahip olmalı, aynı zamanda cepheler özenle modern kır evi tarzında tasarlanmalı ve yeşil bitkiler ile doğallık vurgulanmalıdır.

Country tarzı İskandinav mutfak mobilyaları

İskandinav mutfak mobilyaları da ülke tarzında dekore edilebilir. Samimi, doğal bir ambiyansı kır evi tarzının rahatlığıyla birleştirmek istiyorsanız, bu mutfaktan ilham alabilirsiniz. Beyaz kır tarzı mutfak mobilyaları, ahşap bir tezgahla birleştirilmiş. Işığı cömertçe yansıtan yüzeyleri ile karakterize edilen modern bir tasarıma sahip açık ve beyaz mutfak fayansları tercih edilmiş.

Modern İskandinav Tarzı Mutfaklar

Sadece beyaz mobilyalar değil, ham ahşap modern kır evi mobilyaları da İskandinav tarzında mutfağa uyar. Modern bir mutfakta bile İskandinav tarzının etkileyici rahatlığını ve sıcaklığını rahatça yaşayabilirsiniz. Bu mutfak beyaz, minimalist tarzda bir mutfak mobilyasına sahip, yemek alanında aile, beyaz tasarım sandalyelerle donatılmış ahşap bir masa üzerinde yemek yiyebilir. Duvar, İskandinav dekorunu temsil eden bir boynuzla süslenmiş.

Pastel tonları ile İskandinav Mutfaklar

Sadece beyaz değil, pastel renkler İskandinav mutfağı için mükemmel bir seçenek olabilir.. Bu mutfakta tavan ve duvarın üst kısmı beyaz renkte tutulurken, mutfağın geri kalanı pastel mavi ile evin içine taze bir deniz meltemi getiriyor.

Meşe ağacından yapılmış masif ahşap mobilyalar sıcak malzemeyi soğuk mavi ışıkla birleştirir. İskandinav tarzında pastel renkler ile başarılı olabilmek için, mutfak rafındaki çiçekler ve tezgah ahşap rengi kahverengi tonlarda kullanılan diğer doğal malzemeler kullanılabilir. Ayrıca, beyaz temel olarak bırakılmamalıdır. Pastel mavi yerine yumuşak gri tonları da kullanılabilir.

[galeri_url]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Masif Ahşap Mutfaklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478