Dekorasyon Blog Arama

İskandinav Salon Tasarımları

İskandinavya, Kuzey Avrupa’daki ülkelerin oluşturmuş olduğu coğrafyadır. Danimarka, İsveç, Norveç, İzlanda ve Finlandiya,İskandinav ülkeleridir. Bu ülkelerin dilleri birbirine benzemektedir. Bu diller topluluğuna İskandinav dilleri denir.İskandinav tasarımı 1920 tarihlerinde ortaya çıkıp 1950’lere doğru tüm dünyaya yayılıyor.İkinci Dünya Savaşından sonra hızlı endüstriyelleşmenin doğurduğu genel ihtiyaçlar neticesinde Louis Sullivan’ın “biçim işlevi izler” ilkesini temel alan “modern hareket” kendini gösteriyor. Bu hareket yayılırken, Avrupa’nın kuzeyinde İskandinav tasarımı anlayışının ana zeminini oluşturan bir “sosyal demokrasi” meydana çıkıyor. Her alanı içine alan bu anlayış, tasarımları da etkiliyor.Tasarımları her birey için erişilebilir bir bütün özelliği kılma yaklaşımıyla mimarlıktaki yansımasının karşılığını buluyor.İskandinav tasarımının temel prensiplerini şu şekilde özetleyebiliriz:Basit,sade, minimal,düşük maliyetle üretilebilen,doğayı bütünleyen, doğayla bütünleşen ve herkes için uygun tasarımlar.

İskandinav Modası

Kuzey insanının tasarımlarda kendi varlığını borçlu olduğu doğanın bir parçası olarak yaşama isteğiyle ortaya çıkan tasarımlar ortaya koyarlar bunlar;sade olması ile birlikte bunun dışında aşırılıktan,her türlü fazlalıktan uzakta arınmış bir sadelik,doğal ürünler,fonksiyonel malzemeler,kolay ve kullanışlı,ferah ortamlar oluşturmayı amaçlıyor.Bu düşünce yapısı sadece yaşanılan alanlarda değil,mobilyalardan aksesuara, araç-gereçten,moda tasarımlarına kadar her alanda faaliyet gösteriyor. Alvar Aalto’nun 1937-1939 yılları arasında tasarladığı Villa Mairea bunun en güzel örnekleri içerisindedir.Strüktürel ögelerin yanında ağaçlara doğru açılan yüksek pencereler ile doğayla yakın bir temas sağlamayı amaçlarken aynı zamanda doğal ışığın da iç mekânda kendisini ortaya koymasına imkân sağlıyor.

İskandinav Modası
İskandinav Modası

Doğanın ana unsurlarından olan insanın,doğa ile bütünleşme arzusundan kaynaklanan bu İskandinav tasarımlarda;doğal malzeme ve ürünlerin kullanımı tercih ediliyor.Ahşap ve diğer malzemeler;görsel açıdan ve fiziksel olarak daha sıcak ortamlar oluşturmak için kullanılırken aynı zamanda doğallığın o ihtiyaç duyulan değerlerini sağlıyor.Ahşap zeminler, duvar kaplama ürünleri ve ahşap merdivenler ortam içi sıcak mekân ve samimi bir ortam oluşmasını sağlıyor.

İskandinav Modası
İskandinav Modası
İskandinav Modası

İskandinavya’da doğal ışık kullanımı çok önemlidir. Kuzey yarım kürenin kuzeyinde yer alan bu alanda kış ayları uzun ve karanlık geçen bu mevsim için tasarımcıların insan sağlığını,mutluluğunu ve verimliliğini doğrudan doğruya etkileyen doğal ışıktan,en yüksek oranda faydalanabilecek tasarımlar yapmaya yönlendiriyor.

İskandinav Modası
İskandinav Modası
İskandinav Modası
İskandinav Modası

Yılın hangi zamanları olursa olsun bu bölgede yaşam süren insanların binalarının dışındaki alanları ve yaşadıkları mekânları da aynı şekilde sarıp sarmalarlar.İç mekân tasarımlarında ön plana çıkan doğallığı ve sadeliği; mekânı biçimlendirdiği görülürken,ışık kullanımının dışında ferahlık etkisi ile de ilk bakışta göze çarpan meziyetleri arasında yer alıyor.Tüm İskandinav tasarımları içerisinde sıcaklık,rahatlık etkisi sunarken aynı zamanda da fonksiyonel tasarım ve verimlilik esas alınarak tasarlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Salon Takımları Ve Dekoru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478