Dekorasyon Blog Arama

İskandinav Tarzı Mutfak ve Dekorasyon Önerileri 2020

İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu ve detaylar

İskandinav mutfak dekorasyonu ve öneriler 2020

Modern, estetik ve ferah, İskandinav mutfaklar için kullanılabilecek en doğru tanımlar. Estetik görünümlerinin yanı sıra sıcak ve davetkar bir tarza sahipler. İskandinav tarzı dekorasyon hiç şüphe yok ki karşı konulmaz bir çekiciliğe sahip. Modern yalınlığı yansıtan, abartıdan uzak ve kullanışlı bir iç mekan stili İskandinav tarzı özellikle mutfaklarda harikalar yaratıyor.

İskandinav tarzı mutfaklar minimalist ve modern tarzları içinde mükemmel şekilde dengeleyebiliyor. Modern şehir yaşamı için en uygun dekorasyon tarzlarının başında gelen İskandinav tarzı düşük bütçelerle bile rahatça uygulanabilen bir iç mekan stili. Yazımızda bugün İskandinav mutfak dekorasyonu ve öne çıkan özellikleri hakkında detaylara yer veriyoruz.

İskandinav Mutfak Dekorasyonu

İskandinav tarzı günümüz dünyasının vazgeçemediği modern dekorasyon stilleri arasında öne çıkan bir tarz. Bu tarzın en belirgin özellikleri arasında iç mekanda yarattığı yalın estetiği, olabildiğine ferah ve davetkar bir atmosfere sahip olması ve işlevselliği ile en küçük alanlarda bile mükemmel sonuçlar çıkarmasıdır. Bu açıdan mutfak dekorasyonu için kullanılabilecek en şık ve doğru iç mekanda tarzlarından biridir.

İskandinav tarzı mutfak

İskandinav tarzı mutfak

[galeri_url]

İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu, abartıdan uzak, doğal dokuları, renkleri ile mekana estetik ve sıcak bir hava katan aynı zamanda aydınlık, ferah olmalıdır. Mutfakta abartısız, dinlendirici ve estetik ve ne önemlisi kullanışlı bir dekorasyon stili arıyorsanız bu tarzı mutlaka mutfağınızda uygulamalısınız. Yazımızın devamında İskandinav mutfak dekorasyonu için size yol gösterecek önemli noktalardan ve ilham alabileceğiniz mükemmel İskandinav mutfakları inceleyebilirsiniz.

Hayalinizde tamda bu özelliklere sahip bir mutfak varsa mutfağınızı emin adımlarla bu harika stile çevirmeye başlayabilirsiniz. Üstelik bu işi çok büyük paralar harcamadan yapabilirsiniz. Bunun için tarzın ön çıkan özelliklerini incelemeniz ve bunu mutfağınıza uygulamalısınız. Peki İskandinav mutfak dekorasyonu için işe nereden başlamak gerekir, hangi adımlarla ilerlemeli, işte size yol gösterecek dekorasyon öneriler.

İskandinav tarzı bir mutfak için dekorasyon rehberi

Mutfağınız için bu stili uygulamak istiyorsanız abartılı, göz yoran renklerden uzak durmanız gerekiyor. Mekanda zarif ve estetik bir atmosfer için beyaz tonları öne çıkarmalısınız. Beyaz duvarlar hatta beyaz zeminler mutfağın daha ferah ve aydınlık görünmesinde en önemli nokta. Beyaz kullanılmasının bir başka nedeni ise, mutfaktaki olası kalabalığı, dağınıklığı asgari düzeye düzeyde tutması. Aynı zamanda mutfağa giren doğal ışığı en iyi şekilde mekana yansıtmasıdır.

İskandinav mutfak dekorasyonu söz konusu ise beyaz tonlar, duvarda, zeminde ve mutfak dolapları ve tezgahta kullanabilir. Ancak tek başına beyaz duvarlar yada beyaz mutfak dolapları bu tarzı oluşturmak için yetmeyecektir. Beyazın mekanda yarattığı saf, zarif ve estetik duruşu doğal dokularla desteklemek gerekir. Bu aşamada ahşap malzemeleri devreye sokmanız gerekiyor.

İskandinav tarzı mutfak için size önerimiz doğal ahşap tasarımlar tercih etmeniz olacaktır. Doğal ahşap malzeme, mutfağınızın daha sıcak ve samimi bir görünüme sahip olmasında en önemli unsurdur.  Özellikle tercihlerinizi yumuşak ahşap tonlardan yana kullanırsanız, daha modern ve estetik bir görünüm oluşturabilirsiniz.

İskandinav mutfak için renk seçenekleri

Beyaz ve ahşap tonlar bu tarz için olmazsa olmaz, ancak mutfağa aşırıya kaçmadan renk ve hareket katmak için küçük sıcak dokunuşlar yapabilirsiniz. Bu açıdan mutfaklar daha aktif alanlar olduğundan diğer yaşam alanlarına göre daha rahat şekilde renkli dokunuşlarla enerjik bir görünüme sahip olabilir.

Beyazın hakim olduğu İskandinav mutfak dekorasyonu için alternatif bir renk katmak istiyorsanız, bunu mutfağın yalınlığını ve sadeliğini bozmadan yapmalısınız. Örneğin, yumuşak pastel renkler kullanarak mutfağınıza şık bir sıcaklık katabilirsiniz. Pastel renkler beyaza en iyi şekilde uyum sağlayacak yumuşak tonlardır.

Yine o yalın ve ferah atmosferi bozmayacak desenler ve motiflerle de İskandinav mutfaklarda doğal bir hareketlilik yaratmak da mümkün. Unutmayın ki İskandinav görünümüne renk ya da desenlerle şık dokunuşlar yaparken sadık kalmanız gereken en önemli şey ılımlılık ve iç açıcı bir dokudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Bakır Detaylı Işıltılı 10 Mutfak Dekorasyonu 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478