Ana Sayfa Renkler Kahve Koltuklara Yakışan Halı Renkleri

Kahve Koltuklara Yakışan Halı Renkleri

Kahverengi salon dekorasyonu için popüler ve modası hiç geçmeyecek bir renktir. Söz konusu ahşap mobilyalar olunca kahverengi her tarz yaşam alanı için vazgeçilmez bir renk haline geliyor. Mobilyalardan bahsetmişken kahverengi koltuk takımları modernden klasiğe her tarz salonda kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılıyor. Bu noktada merak edilen sorulardan biri kahverengi koltuklara yakışan halı renkleri neler? Yazımızın devamında kahve koltuklarınızı tamamlayabileceğiniz birbirinden şık ve uyumlu kahve koltuk takımına halı kombinasyonları ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Kahverenginin modası geçmeyecek bir renk olduğundan bahsetmiştik, peki neden? Öncelikle hem klasik hemde modern iç dekorasyonlar için kullanılabilen bir renktir. Kahverenginin bir çok farklı tonu ile lüks bir dekorasyon yapabileceğiniz gibi, sıcak, samimi ve geleneksel bir tarzı tercih edebilirsiniz. Diğer yandan söz konusu koltuk takımları olunca kahverengiyi seçmeniz için önemli bir nedende leke ve kirleri kolay kolay göstermemesi. Aynı zamanda bir çok renkle uyumlu olması stil oluşturma konusunda oldukça kolaylık sağlıyor.

Kahverengi Koltuk Takımına Uygun Halı Renkleri

Kahverengi koltuk takımına uygun halı ve sütlü kahve koltuk takımına uygun halı seçerken sadece koltuk takımını baz almak yanlış bir karar olabilir, bu noktada mekandaki genel renk paletine ve özellikle mekanın dekorasyon tarzına uygun renk, desen ve modeller üzerinde durulmalıdır. Bir çok dekorasyon uzmanı bir evi dekore ederken önce halı seçiminin yapılması gerektiğini vurguluyor. Yani seçilen halının renk ve desenlerine uygun bir koltuk takımı seçimi yapmanın daha rahat olacağından bahsediliyor.

kahverengi koltuklara uygun halı modelleri
kahverengi koltuklara uygun halı modelleri

Kahverengi koltuklara yakışan halı seçimi yapmak için diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise koltukların kahverengi tonudur. Örnek olarak kotu kahverengi koltuk takımı kullanıyorsanız daha açık, rahatlatıcı renkler kullanmalısınız. Mesela açık tonda yumuşak pastel renkli halılar doğru bir seçim olabilir. Koyu kahveyi dengeleyecek açık renkler seçmek salonun ferahlığını öne çıkarır, bu sayede karanlık bir ortam hissinden uzaklaşır. Tam tersini düşünecek olursak açık kahve tonlarında koltuk takımları için daha koyu renkler ve desenler içeren halı modelleri tercih edilebilir, bu şekilde daha şık ve çarpıcı kontrastlar elde edilmiş olur.

Halı seçimini daha rahat yapabilmeniz için öncelikle kahverengiye yakışan renkleri incelemeli ve aralarından salonunuz için uygun renk tonlarını seçebilirsiniz.

Kahverengi Koltuklara Uyumlu Halı Renkleri

Kahverengi bir çok farklı alt tona sahip bir renktir, bu anlamda koltuk takımınızın kahve tonu bir çok renge yakın ve uyumlu olabilir. Örnek verecek olursak griye yada turuncuya kaçan bir çok kahverengi tonu var, Bu durumda seçtiğiniz kahverengi tonuna bağlı olarak kırmızı, boz rengi ya da sarı gibi kahverenginin içinde mevcut olan bu gizli rengi halıda kullanıp koltuklarınızla tamamlayabilirsiniz.

Kahverengi koltuklara halı rengi seçerken kararsız kalıyorsanız ve riske girmek istemiyorsanız krem rengi, kırmızının koyu tonları,özellikle kiremit ve pas rengi yada açık bej rengi halı modelleri kullanabilirsiniz. Eğer mekana biraz daha hareket ve renk katmak istiyorsanız size önerimiz içinde mavi ve gri desenler içeren halılar seçmeniz olacaktır. Hem mavi hemde gri genel olarak kahverengiye yakışan renkler arasında gösterilir.

Eğer klasik bir tarz salona sahipseniz geleneksel desenlere sahip koyu kırmızı tonlarında halılar kahve koltuklara çok yakışacak bir seçim olabilir. Tabi ki dekorasyona desenli bir halı dahil ederken odanın içindeki aksesuar renkleri ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Bu tarz desenli ve dikkat çekici bir halıyı koltuk rengine değilde, oda içinde yer alan kırlent, dekoratif tablolar, çeşitli aksesuarların renklerine uygun seçerseniz mekanda bir bütünlük hissi ortaya çıkabilir.

Garanti şıklık

Kararsız kalıyorsanız hiç düşünmeden kahverengi koltuklarınız için bej rengi bir halı kullanmayı düşünün. Çünkü bej kahverenginin çok açık bir tonudur ve dolayısı ile kahverengi tonlarıyla muhteşem bir uyuma sahiptir. Diğer yandan açık bej rengi bir halı oda genelinde öne çıkan diğer renklere de uyum sağlayacaktır.

Peki gri bir halı olmaz mı? Kahverengi yanında gri bir halı mekanda sıkıcı bir his yaratabilir, bu açıdan içinde hem gri hemde mavi desenler içeren bir halı bu sıkıcı atmosferi rahatça ortadan kaldıracaktır. Tabi ki bu tarz bir renk paletinde aksesuar seçimlerinizde gümüş renklere ağırlık vererek daha şık ve davetkar bir dekorasyon ortaya çıkacaktır.

Kahverengi halı kullanmak isteyenler

Oturma odanızda hem kahverengi koltuk takımı hemde kahve rengi bir halı kullanmak çoğu zaman iyi bir fikir olmayabilir. Fakat kullanılmaz diye bir kuralda yok. Bu noktada salonun büyüklüğü, aldığı doğal ışık miktarı ve duvar ve zemin renkleri devreye girer. Yani büyük, aydınlık bir salonda koltuk takımlarınız için kahverengi bir halı kullanabilirsiniz. Bu tarz bir salon dekorasyonu sadelikten hoşlananlar için idealdir.

Fakat küçük bir salonda kahverengi halı tercih edilirse mekanın enerjisi düşebilir, buda can sıkıcı bir atmosfer yaratır. Bu noktada dekorasyonu canlandırmak ve enerji katmak için mekana renk takviyeleri yapılmalıdır. Mesela, turkuaz, yeşil, mavi, turuncu yada kırmızı gibi dikkat çekici renkler perde, aksesuar yada mobilya tasarımlarında öne çıkarılabilir.  Hem koyu koltuk takımı hemde koyu renk halı tercih edilecekse özelikle açık renk duvar renkleri tercih edilmelidir.

Mavi Gri Turkuaz Yeşil Renkler

Salonda oluşturmak istediğiniz tarza göre kahverengi koltuklara yakışan renkleri ve renk eşleşmeleri halı seçerken size büyük kolaylık sağlayabilir. Örneğin mavi kahverengiye çok yakışan bir renktir, fakat koyu maviler yerine daha açık, yumuşak ve rahatlatıcı pastel mavi tonlar içeren halılar doğru bir seçim olacaktır. Eğer mavi yanına bir renk arıyorsanız gri tonları tercih edilebilir. Daha sakin ve göz yormayan bir renk paletidir. Parlak renkler yerine daha pastel tonlar seçmek uzun vadede sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Salona doğal ve ferah bir görünüm kazandırmak adına içinde yeşil tonlar barındıran halılar da tercih edebilirsiniz. Bu ferah havayı vurgulamak içinde halı ile aynı tonlarda dekoratif aksesuarlar yada yeşil bitkilere yer verebilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz