Ana Sayfa Renkler Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Renkleri Neler?

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Renkleri Neler?

Kahverengi koltukların genelde odayı karanlık göstereceği düşünülür, fakat tam tersi şekilde kahverengi dekorasyonda son derece kolaylık sağlayan bir renktir. Bu noktada önemli olan kahverengi koltuklara uygun, tamamlayıcı renkler seçmektir. Bu açıdan bakarsak önünüzde bir çok farklı seçeneğin olduğunu ve kahverengi koltuklara uygun renkler seçmek için hiçte zorlanmayacağını söyleyebiliriz.

Kahverengi mobilyalar ilk bakışta evimde karanlık, kasvetli bir etki yaratabilir diye düşünebilirsiniz, fakat açık renklerle tamamlandığında kahverengi çok daha modern ve şık bir görünüme sahip olurken, mekanda daha ferah ve aydınlık görünebilir. Bu noktada ilk adım doğru perde rengi seçimi yapmak olmalıdır. Peki kahverengi koltuklara uygun perde renkleri neler, işte size birbirinden çarpıcı örnekler ve işinizi kolaylaştıracak renk önerileri..

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Renkleri Neler
Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Renkleri Neler

Kahverengi Koltuklara Hangi Renk Perde Gider ?

Makale Başlıkları

Kahverengi mobilyaya uygun perde seçerken koltuk takımınızın kahverengi tonunu baz almalısınız. Genel olarak kahverengi doğada karşımıza sıkça çıkan bir renk olduğundan kahverenginin sıcak renklerle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu renkler neler?

Sıcak Renkler

Sıcak renkler grubunda yer alan ve kahverengi koltuklara yakışan renkler arasında kırmızı tonları, zeytin yeşili, turuncu, altın ve bal rengi gibi dikkat çekici renk tonları yer alıyor. Bu renkler aynı zamanda odanın tekdüzeliğini ortadan kaldıracak ve dekorasyona hareket katacak renklerdir.

Kırmızı tonları kahverengi koltuklara çok yakışır, dolayısı ile bu rengi perde rengi olarak düşünebilirsiniz. Mekanın tarzına göre parlak bir kırmızı yerine, pas kırmızısı yada kırmızının kiremit rengine yakın tonlarını seçebilirsiniz. Diğer bir renk önerimiz zeytin yeşiliydi, fakat yeşil soğuk renkler grubunda olmasına karşın mekanda sıcaklığı vurgulayabilen bir etkiye sahiptir, dolayısı ile kahverengi koltuklara yakışan perde rengi olarak yeşili listenize eklemenizi öneriyoruz.

Kahverengiye yakışan diğer çarpıcı bir renk ise altın sarısıdır, fakat perde rengi için metalik sarılar uygun olmayacağı için bu noktada bal rengi kesinlikle denemeniz gereken bir renktir. Bu noktada içinde altın yada bal rengi küçük desenler ve detaylar içeren perdelerde son derece şık bir görünüm verecektir. Bu sıraladığımız renkleri sadece perde rengi olarak düşünmeyin, bu renkleri küçük detaylarda mekanın genelinde yer verebilirsiniz. Özellikle aksesuar ve küçük tekstil ürünleri.

Peki çok koyu kahve koltuk takımı kullanıyorsanız ne yapmalısınız? Bu tarz bir koltuk takımı için açık renk perdeler kullanmanızı öneriyoruz. Örneğin, beyaz, kırık beyaz, açık bej, açık gri yada açık krem rengi gibi. Dekorasyonun daha ferah ve davetkar görünmesi için açık renkte aksesuar yada yine açık renk tek parça eşyaları dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Soğuk Renkler

Kahverengi koltuklarını tamamlamak için perde rengi seçiminde soğuk renkleri tercih edebilirsiniz. Kahverengi hem sıcak hemde soğuk renklerle uyumlu bir renktir. Soğuk renkler kahverengi ağırlıklı bir dekorasyonda sakinleştirici ve dengeleyici rolü üstlenir. Örneğin lila, eflatun, mor, turkuaz ve çeşitli yeşil tonları kahverengi koltuklara uygun perde renkleri arasında yer alabilir.

Bu noktada yeşil perde kullanımı oldukça yaygındır, fakat yeşilinde bir çok farklı tonu olduğundan dolayı dekorasyona en uygun yeşil tonunu seçmelisiniz. Yeşil, uçuk yeşil, pastel yeşil, zeytin yeşili, su yeşili, yaprak yeşili gibi bir çok farklı tona sahiptir. Diğer yandan bu sıraladığımız soğuk renkler arasından çeşitli eşlemeler yapabilirsiniz, mesela, mavi-yeşil, turkuaz- mor gibi..

Nötr Renkler

Özellikle koyu kahverengi  koltuklar kullanıyorsanız perde rengi konusunda hiç riske girmeden garanti şıklık sunan nötr renkleri tercih edebilirsiniz. Nötr renkteki perdeler kahverengi koltuklar için en risksiz seçimlerdir. Bu noktada beyaz, krem, açık bej tonları, ten yada kum gibi renkler işini şansa bırakmak istemeyenler için çok uygun ve şık renkler arasında geliyor.

Eğer büyük bir mekansa ve duvarlarınızı açık renklere sahipse kahverengi koltuklar için farklı bir kahve tonu içeren perdeler de kullanabilirsiniz. Tabi ki burada alanın yeterince büyük ve açık renklerle ferah bir görünüme sahip olması gerekir. Koyu kahverengi koltuklara daha açık kahverengi perdeler, açık kahve koltuklar içinse daha koyu bir kahve tonu içeren perdeler kullanılabilir.

Parlak Renkler

Dekorasyon bir zevk işidir, bazıları hiç riske girmez ve buna yönelik renk seçimleri yapar, bazıları ise bu konuda daha cesurdur ve çarpıcı renkleri yaşam alanına dahil etmekten hiç çekinmez. Eğer sizde cesur ve iddialı renkleri evinize dahil etmek istiyorsanız perde rengi olarak sarı, kırmızı, hatta pembe gibi çarpıcı renkleri kullanabilirsiniz.

Arama Terimleri: kahverengi koltuklara uyumlu renkler, sütlü kahveye hangi renk uyar, kahverengi koltuklara ne renk duvar boyası gider, kahverengi koltuk takımı kombinleri

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz