Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır (Kaktüs Bakım Rehberi)

Evinizde bakımı uğraş gerektirmeyen bir bitki yetiştirmek istiyorsanız kaktüsler tamda size göre bitkiler. Genel olarak baktığımızda bitkiler arasında belkide bakımı en kolay olan bitki kaktüs diyebiliriz. Diğer açıdan baktığımızda son dönemde kaktüsler dekorasyon trendleri arasında yerlerini almış durumdalar. Yazımızda bugün kaktüs bakımı nasıl yapılır, kaktüs bakımının incelikleri nelerdir gibi sorulara detaylı şekilde yer vermek istedik.

Evinizde bir kaktüs yetiştirmeye başlamadan önce kaktüs bakımı ve kaktüs çeşitleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Satın aldığınız kaktüsün sağlıklı bir şekilde büyümesi yada çiçek açması için kaktüsün kendi doğal ortamına uydurmanız gerekir. İşte tüm detayları ile kaktüs bakımı (kaktüs bakım rehberi).

Kaktüs Bakimi Nasıl Olur (Kaktüs Bakım Rehberi)

Evinize bir kaktüs almadan önce kısa bir araştırma yapmalı ve eviniz için en uygun kaktüs çeşidini seçmelisiniz. Unutmayın ki kaktüsler binlerce farklı türü mevcut olan büyük bir familyadır. Bundan dolayı kaktüs bakımı yaparken kaktüsün türüne uygun şekilde hareket etmelisiniz.

Kaktüs çeşitleri neler - kaktüs bakımı nasıl yapılır
Kaktüs çeşitleri neler – kaktüs bakımı nasıl yapılır

Kaktüs çeşitleri neler?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi binlerce farklı türü olan bir bitkidir kaktüs. Ancak evinizde yetiştirebileceğiniz en bilinen kaktüs çeşitleri Ekinoks ve Eforbia olarak adlandırılan türlerdir. Örneğin hemen her çiçekçide dikkatinizi çeken kaktüsler ekinoks kaktüs türüdür, daha çok yuvarlak bir görünüme sahiptirler. Ekinoks türündeki her kaktüs çiçek açmaz, ancak doğal çiçek açan türleri’de bulunur. Kaktüslerin bazı türleri çok uzun zaman yaşayabiliyor, hatta 100 yaşını aşabildikleri biliniyor.

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı

Güneş ışığı

Kaktüs bakımında bilmeniz gereken önemli nokta tüm kaktüs türlerinin bolca güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır. Bu açıdan hangi kaktüs türü olursa olsun evinizin en çok güneş alan bölümünde konumlandırın. Örnek verecek olursak pencere önleri kaktüsler için çok uygun bölümlerdir. Pencere dışında balkon minik kaktüs bakımı için en güzel alandır. Ancak özellikle yaz aylarındaki kavurucu öğle sıcaklarından kaktüsün korunması gerekir.

Isı dengesi

Tüm kaktüs türleri sıcağı severler, hatta 40 dereye kadar çıkan kavurucu yaz sıcaklarında dahi büyümeye devam ederler. Daha sıcak alanlarda kaktüslerin büyümeleri yavaşlayacak hatta duracaktır. Kaktüsler sıcağı sevdikleri gibi soğuk havaya oldukça dayanıklı bitkilerdir. Özellikle kış aylarında kaktüs bakımı yaparken sulama işlemi yapmamalı, oda sıcaklığı – 15 derecenin altına düşmemelidir. Ancak azda olsa belirli aralıklarla az şekilde su verilebilir.

Toprak cinsi

Kaktüsler çiçek toprağında yetiştirilebilir, ayrıca kalın kum karışımında daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Kullanılan toprağın kireçli olmaması gerekir, toprağın suyu geçirmesi dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır.  Torf ve ponza karışımı diğer bir seçenektir ancak bu karışımı kullanacaksanız mutlaka suni gübre ile destek vermelisiniz.

Kaktüs Sulama

Kaktüs bakımı konusunda en çok merak edilen ve hata yapılan kısım sulama kısmıdır. Size önerimiz kaktüsleri sıcak, güneşli havalarda sulayın ve bol su kullanın. Eğer sulama zamanı konusunda tereddüt yaşıyorsanız, sadece görünen toprak değilde saksının içindeki toprak kuruyunca sulama işlemi yapın. Saksı altındaki tabakta biriken suları, kaktüsü suladıktan en geç yarım saat sonra boşaltmanızı öneririz.

Hava şartları

Tüm kaktüs türleri havasız ve nemli ortamları sevmez. Özellikle ilk bahar, yaz ve sonbahar aylarında kaktüs yetiştirmek için balkonunuzu tercih etmenizi öneriyoruz. Eğer kaktüs kapalı ortamda yetişmek zorunda ise mutlaka ortamın sık sık havalandırılması gerekir.

Gübre Kullanımı

Kaktüs yetiştirmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer soru ise gübre seçimi nasıl olmalıdır? Öncelikle kaktüsler için kesinlikle hayvan gübresi kullanılmamalıdır. Kaktüsler için suni gübreler kullanılmalıdır, diğer bir adı vitamin olarak bilinir. Aynı zamanda “çiçek açtırıcı vitamin”  ve “çiçek coşturan” olarak adı geçen gübreler kaktüs bakımı için kullanabilir.

Kış aylarında kaktüs için gübre kullanılmamalıdır, bu aylarda kaktüsler dinlenme sürecini yaşar ve verilen gübre kaktüse zarar verebilir.

Kaktüs saksılama

Kaktüs saksılama için en uygun zaman kaktüsün dinlenme sürecindeki zamandır. Örneğin Ocak – Şubat ve Temmuz Ağustos ayları kaktüs saksılama ve saksı değiştirmek için uygun zamanlardır. Kaktüs saksılarken dikkat etmeniz gereken önemli nokta, seçilen saksının kaktüse uygun olmasıdır. Yani ne çok büyük nede çok küçük, kaktüs türüne uygun saksı seçimi yapılmalı.

Kaktüsler ile dekorasyon fikirleri

Kaktüslerin bu kadar ilgi görmesi sadece bakımının kolaylığı yada uzun ömürlü oluşları değil, bunların yanı sıra kaktüsler tam bir dekor çiçeği olarak bilinir. Son yıllarda kaktüsler dekorasyon trendleri arasındalar, canlı kaktüslerin yanı sıra yaşam alanlarında her bölümde öne çıkan kaktüs dekorları şimdilerde çok moda.

Minik, renkli kaktüsler özellikle oturma odalarına renk ve hareket katan bir aksesuar görevi görebilir. Hatta farklı ebatlarda kaktüsleri bir araya getirip son derece dekoratif bir çiçek köşesi oluşturabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz