Ana Sayfa Ev Dekorasyonu Kendin Yap : Kartondan Kedi & Köpek Evi Yapımı

Kendin Yap : Kartondan Kedi & Köpek Evi Yapımı

Kartondan köpek kulübesi nasıl yapılır? kedi köpek yuvası yapımı,kedi köpek evi nasıl yapılır,maket köpek kulübe yapımı

Soğuk kış günlerinde üşümemek için elimizden geldiğince kalın, kat kat giyiniyoruz. Kalın çoraplar, yün atkı ve bereler, eldivenler, üşümemek için aldığımız bu önlemler bile çoğu zaman pek bir işe yaramıyor. Peki ya hayatını dışarıda geçirmek zorunda olan sevimli minik dostlarımız bu soğuk günlerde ısınmak için neler yapıyor hiç düşündünüz mü? Yazımızda bugün sevimli dostlarımızı kardan, yağmurdan ve rüzgardan koruyacak, kışın buz gibi günlerinde sığınacakları sıcacık bir ev oluşturmak kolları sıvıyoruz.

Kedi köpek evleri kendin yap projeleri arasında oldukça popüler, özellikle hayvan sevenler bu konuda gerçekten çok yaratıcı ve mükemmel işlere imza atıyorlar. Peki sizde minik dostlarımız için sıcacık bir ev yapmaya ne dersiniz? Yazımızın devamında kendin yap kedi ve köpek evi için ihtiyacınız olan malzemeleri, yapım aşamalarını detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Kendin Yap : Kartondan Kedi & Köpek Evi Yapımı

Kartondan Köpek Kulübesi Yapımı Resimli Anlatım

Evet, eminiz ki sizde dışarıdaki sevimli dostlarımız için sığınacakları sıcacık bir ev yapmaya an itibari ile karar verdiniz. Bu aşamada hemen ufak bir hatırlatma yapmalım, bu iş sandığınız kadar uzun sürmeyecek, üstelik bu tarz işlere elinizin yatkın olmasına da gerek yok. Çünkü yazımızda anlatımını yaptığımız kedi ve köpek evi yapımı son derece pratik ve uzun uğraş gerektirmiyor. Hazırsanız hemen ihtiyacımız olan malzemeler ile devam edelim.

Kartondan Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır?

Bu aşamada eğer köpekler için bir barınak yapmayı düşünüyorsanız kullanacağınız kartonun büyük ebatlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kartondan köpek kulübesi yapmak için karton evin kapısını mümkün olduğunca büyük tutmanız gerekir. Bu şekilde köpekler yaptığınız karton eve rahat bir şekilde girip çıkabilir.  Kendin yap kedi ve köpek evi için gerekli malzemeler;

 1. Koli ( kedi için küçük, köpek için büyük bir koli)
 2. Strafor ( yapı marketlerde çok rahatlıkla bulabileceğiniz çok uygun fiyatlı bir yapı malzemesidir)
 3. Naylon ( karton evin etrafını kaplayabilecek ebatlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm hırdavatçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz.
 4. Yastık ( Yapacağınız evin büyüklüğüne uygun boyutlarda bir yastık )
 5. Makas, maket bıçağı, cetvel yada metre
 6. Çift taraflı bant & koli bandı

Evde kedi köpek kulübesi yapmak için hazırsınız, hadi hemen başlayalım!

Hazırladığınız kolinin üst kısmındaki kapaklar yapacağımız evin çatısını oluşturacak. Uygun ölçüleri alın ve kapakların katlama ve kesme bölümlerini belirleyin. Sonrasında ise fazlalık kalan kısımları kesin ve kapakları belirlediğiniz yerlerden koli bandı yardımıyla yapıştırın. Bu aşamada evin çatısını yapmış olduk, sıra geldi diğer aşama olan kapı yapımına.

kartondan köpek kulübesi
kartondan köpek kulübesi

Şimdi karton evin çatısını oluşturduk, simdi sevimli dostlarımızın eve rahatça girip çıkacakları büyüklükte uygun bir kapı yapımına geçelim. Maket bıçağı yardımıyla karton evin giriş bölümüne ortalı olarak bir kesik açalım. Unutmayın, köpekler için daha büyük bir kapı yapmalısınız, kediler için göz kararı bir ölçüde  kapıyı oluşturabilirsiniz.

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Şimdi karton kedi köpek evinin çatısını ve kapısını oluşturduk, sırada sevimli dostlarımızı soğuk hava koşullarından korumak için evimizin dış yüzeyini kaplama aşamasında geliyor, yani eve ısı yalıtımı yapacağız. Bunun için karton evin çevresini çift taraflı bantlarla sarın, bu işlemi sonraki aşamada kullanacağımız straforu yapıştırmak için yapıyoruz.

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Çift taraflı bandı evin çevresine uyguladıktan sonra şimdi elinizdeki straforu evin tüm cephelerine tam oturacak şekilde ölçü almalı ve maket bıçağı ile kesme işlemine geçmelisiniz. Bu aşamada doğru ölçü almak çok önemli, kenarlarda hiç açık, boşluk kalmamalı.

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Evin ölçülerine göre kestiğiniz straforları artık her bir cepheye yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Evin çatısı hariç, taban dahil tüm cephelere straforları tek tek güzelce kaplayın. Bu aşama çok önemli, çünkü bu uygulama ile evin yağmurdan, kardan ve soğuktan etkilenmemesi sağlanacak. Aynı zamanda bu yapacağınız kaplama evi daha uzun ömürlü, dayanıklı hale getirecektir.

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Bu aşamada karton evimiz şeklini almış durumda, güzel bir iş çıkarttınız fakat henüz işimiz bitmedi. Şimdi straforların üzerini tekrar çift taraflı bantlarla sarın. Evin daha sağlam, kötü hava koşullarına karşı daha dayanıklı olması için şimdi üzerini naylon ile kaplamanız gerekiyor. Bu sayede karton evimiz daha korunaklı olacak.

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Karton evin çatısını naylon ile kapladıktan sonra artık evin çatısını sağlamlaştırmaya geçebiliriz. Evin çatısına boşluk bırakmadan çift taraflı bant yapıştırın. Ve üzerine yapışkanlı plakayı güzelce yerleştirin. Yapışkanlı plakayı yapıştırmadan hemen önce çatıya uygun ölçüde kesmeyi unutmayın. Bu şekilde çatı izolasyonu yapmış oldunuz, ve evi kötü hava koşullarına karşı muhafaza etmiş oldunuz.

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Artık kendi ellerinizle yaptığınız kartondan kedi köpek evi için son bir adım kaldı. Hazırladığınız yastığı evin içine yerleştirin, bu yastık sevimli dostlarımızı sıcak tutacak, rahat uyumalarını sağlayacak. Evet, artık karşımızda su geçirmeyen, rahat ve sevimli dostlarımızın keyifli bir uyku çekebilecekleri harika bir ev duruyor, tebrikler!

Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır
Kartondan kedi köpek evi nasıl yapılır

Editörün notu :  Unutmayın ki sokak hayvanları özellikle kış mevsimlerinde çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Kışın yemek ve su bulma şansları çok daha düşük, bu noktada yaptığınız kulübenin yakınana bir kap su ve biraz mama koyabilirsiniz. Sayenizde sevimli dostlarımız soğuk havalarda hem üşümeyecek hemde aç kalmayacak, sonsuz teşekkürler..

Ayrıca konuyu okuduktan sonra sizde aşağıdaki gibi kulube yapabileceksiniz.

 • evde köpek kulübesi nasıl yapılır,
 • kedi evi nasıl yapılır kartondan
 • kedi için yatak yapımı
 • kartondan köpek kulübesi yapımı
 • kartondan kedi evi yapımı
 • kartondan köpek evi yapımı
 • kartondan köpek yapımı
 • kartondan kulübe yapımı
 • kopek kulubesi nasil yapilir resimli anlatim
Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz