Dekorasyon Blog Arama

Kedi Tırmalama Direği Nasıl Yapılır

Yavru ya da yetişkin kediniz varsa ve ede kedi besliyorsanız hakkında bilmeniz gereken onlar doğuştan bir avcıdırlar. Tırmalama,yakalama,kamufle etme kediler için bir çeşit vücut hareketleridir; kasları esnek olan kedilerin formda kalmasına yardımcı olur. Kediniz kanepenizi ya da perdelerinizi tırmalamaya başlarsa, bir tırmalama direği yapmayı düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Tırmalama direği, kedinizin doğal saldırganlığını dışarı atması için kolay bir yoldur!

Kedi Ağaçları

Kedi Tırmalama Direği İçin Neler Gereklidir?

Kediler seçici birer hayvandır! Bu sadece yiyecekler için değil, aynı zamanda kendine ait eşyalar için de geçerlidir. Tırmalama direğinin sağlam olmasına güçlü bir biçimde desteklenmiş olduğundan emin olmanız gereklidir, çünkü oynak olması durumunda kediniz bu direği kullanmayacaktır ve bunu düşürmesine sebep olacaktır. Ayrıca tırmalama direği yeterince yüksek olmalıdır. Yoğun bir biçimde kullanılacağından, uzun süre dayanması da gereklidir.

Kedi Ağaçları

Tırmalama Direğinin Kullanılması Nasıl Olmalıdır?

Tırmalama direğini yaptıktan sonra, kedinize pençelerini bu direk üzerinde kullanabileceğini öğretmeniz gereklidir! Tırmalama direğini, kedinizin en sevdiği yerlerden birine koyun. Üzerine kedinizin oyuncaklarından birisini asarak, direği daha da çekici hale getirebilirsiniz. Kediniz hala yanlış yerde tırmalamaya devam ediyorsa, tırmalama direğini o yere koyun. Kediniz tırmalama direğini düzenli olarak tırmalamaya başladıktan sonra, direği yavaş yavaş istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler Nelerdir?

•    Kontrplak (22 mm)
•    Sisal halat (8 mm)
•    PVC boru (Ø110 mm)
•    Vidalar

Kedi Ağaçları

Ne Kadar Sisal Halata İhtiyacınız Var?

PVC borunun uzunluğunu (diğer bir deyişle direğin nihai yüksekliğini) sisal halatın kalınlığına bölün. Direği kaplamak için kaç tur halat gerekli olduğunu bulacaksınız. PVC borunun genişliğini (= çapını) ölçün. İhtiyaç duyduğunuz halat uzunluğunu hesaplamak için, PVC borunun çapını önce π (3,14) sayısı, elde ettiğiniz sonucu ise gerekli tur sayısı ile çarpın.

Kedi Ağaçları

Tırmalama Direğinin Üst Levhası Nasıl Yapılır?

Üst levhayı yapmak için, 22 mm kalınlığında bir kontrplak paneli kullanın. 300 mm çapında yuvarlak üst levhayı kesmek için dekupaj testereyi kullanın. Panelin ortasına bir çivi çakıp ardından merkezden 150 mm mesafede bir kurşun kaleme bağlayacağınız bir parça iple düzgün bir daire şekli çizebilirsiniz. Keskin kenarları ve kıymıkları gidermek için kenarları zımpara kağıdı ile zımparalayın.

Kedi Ağaçları

Tırmalama Direğinin Taban Levhası Nasıl yapılır?

Taban levhasını yapmak için, 22 mm kalınlığındaki aynı kontrplak panelini kullanın ve 400 x 400 mm büyüklüğünde kare biçimli bir parça kesin. Kediniz normalden biraz daha ağırsa, ekstra denge için iki kat kalınlığa (44 mm) sahip bir taban levhası yapabilirsiniz. Karşılıklı köşeler arasında iki çizgi çizerek taban levhasının merkezini belirleyin. Merkezin karşılıklı taraflarına, her biri merkezden 40 mm mesafede olacak şekilde 2 referans noktası işaretleyin. Bu referans noktalarına 2 delik delin. Bu delikler, taban levhasını gömme başlı vidalar kullanarak boruya sabitlemeye olanak verecektir. Keskin kenarları ve kıymıkları gidermek için tüm kenarları zımpara kağıdı ile zımparalama yapın.

Kedi Ağaçları

Tırmalama Direğinin Orta Borusunu Nasıl Hazırlayacağız?

PVC borunun her iki ucuna, 8 mm çapındaki sisal halatın geçmesi için 10 mm’lik bir yarık açın. Üst levha ile taban levhasını borudaki uç levhalara bağlamak için borunun üst ve alt kısmına 3 küçük delik delin.

Kedi Ağaçları

Uç Levhalarının Yapılmasında Dikkat edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Üst levha ile taban levhasını PVC borunun içine bağlamak için 2 uç levha yapmanız gereklidir. Bu uç levhalar için, 22 mm kalınlığındaki kontrplak kullanın. Uç levhaların çapı, 110 mm (PVC borunun dış çapı) eksi borunun duvar kalınlığının 2 katı olmalıdır. Bu kalınlık genellikle 3,2 mm’dir, yani uç levhaların çapı (yuvarlak olarak) 103 mm olacaktır. Daire şeklindeki 2 uç levhayı yapmak için, üst levhayı yaparken kullandığınız yöntemin aynısını kullanın ve 2 uç levhayı dekopaj testere ile kesin. Düğümlü sisal halatın borunun üst kısmında uç levhadan aşağıya doğru geçmesine olanak vermek için, bu uç levhanın kenarından 8 mm genişliğinde bir parça kesin. Ardından üst levhayı, vidalar ve tutkal kullanarak borunun üst kısmının iç tarafındaki uç levhaya sabitleyin. Borunun alt kısmındaki uç levhanın sabitlenmesi daha ileride anlatılacaktır.

Üst Levhanın Kaplanması Nasıl Yapılır?

Kedi tırmalama direğin üst levhasını, PVC borunun etrafına sarmak için kullandığınız halat ile aynı türde sisal halat ile kaplayabilirsiniz; bu, kedinizin hoşuna gidecektir! Sisal halatı daireler halinde sarın ve tutkal kullanarak üst levhaya sabitleyin.

Kedi Ağaçları

Üst Levhanın Yerleştirilmesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşe, tırmalama direğinin üst kısmından başlayın. Sisal halatın ucuna sıkıca çift düğüm atın ve halatı, borunun üst ucunda kestiğiniz yarık yoluyla PVC borunun içine geçirin. Uç levhayı borunun üst kısmının içine, uç levhanın kesilen kenarı halatın boruda kesilmiş olan yarıktan geçtiği yerin yanına gelecek şekilde sokun. Uç levhayı borunun içine iyice bastırın ve ardından 3 gömme başlı vida ile yerine vidalayın. Uç levhayı, üst kenar yatay ve borunun üst tarafı ile aynı seviyede olacak şekilde sabitleyin.

Kedi Ağaçları

Halatı Borunun Etrafına Nasıl Uygularız?

Halatı sıkıca çekin ve borunun etrafına sarmaya başlayın. Halatı sararken gergin olmasına dikkat edin. Bir kaç tur sardıktan sonra, sarılan halatı sıkıştırmak ve düzeltmek için bir çekiç kullanın. Ellerinizi korumak için iş eldivenleri kullanın ve halatı gergin tutmak için birisinden yardım alın. Bir kaç dakika dinlenmeniz gerekirse, halatı bir parça bant ile sabitleyebilirsiniz.

Kedi Ağaçları

Tırmalama Direğinin Taban Levhasını Nasıl Takarız?

Halatı borunun etrafına sarmayı bitirdiğinizde, halatı gergin olarak tutun ve borunun üst kısmında yaptığınız şekilde borunun alt kısmında bulunan kesilmiş yarığın içine itin. Uç levhayı borunun alt ucunun içine bastırın ve ardından sağlam bir biçimde yerine vidalayın. Uç levhayı, alt kenar yatay ve borunun alt tarafı ile aynı seviyede olacak şekilde sabitleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Modern Merdiven Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478