Dekorasyon Blog Arama

Kendin Yap Projeleri İle Şık Ev Dekorasyonları

Son dönemlerin en çok tercih edilen ev dekorasyon ürünleri kendin yap projeleri ile hayat buldu. Akla gelmeyecek türde kullanılamayan ürünlerden en işe yarar eşyaların tasarımlarını yapmak en güzel hobiler arasında yer aldı.

Peki kendin yap projesi ile neler yapılabilir? Hayallerinizde yer alan en şık tasarımlara kendi imzanızı nasıl atabilirsiniz? Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Kullanılmayan eşyalarınızı atmadan önce bir de alıcı gözle incelemeye ne dersiniz? Belki paslanmış bir konserve kutusu en şık ev dekorasyon ürününüz haline gelebilir. Peki nasıl mı? Gelin beraber kendin yap fikirleri ile ortaya neler çıkıyor bir inceleyelim 😊

Gördüğünüzde Şaşkınlıkla Beğeneceğiniz Kendin Yap Projeleri

Dondurma Çubuğundan Takı Standı

Hanımların en çok ihtiyacı olan değerli takıları için minicik sevimli bir stanttır. Peki bu sevimli askılığı kendiniz yapmaya ne dersiniz? Tek yapmanız gereken dondurma çubuklarını biriktirip silikonla onları yapıştırmak. İsterseniz bu çubukları renklendirebilir daha da spor bir görüntü verebilirsiniz.

dondurma çubuğu takı standı
dondurma çubuğu takı standı

Duvar Dekorasyonu İçin Çivili İp Örgüler

Ev dekorasyonu için en önemli bölüm duvarlardır. Duvar dekorasyonu için en güzel dekoratif dokunuşları kendiniz gayet basit şekilde yapabilirsiniz. Kendin yap projeleri içerisinde en şık modeller arasında yer alır. Tek yapmanız gereken istediğine göre oval ya da dikdörtgen tahta kesin. Sonrasında istediğiniz figürün resmini çizin. Resmin dış çizgisi üzerinde eşit sıklıkta ince küçük çivileri çakın. Çakılan çivilerin tepesinden istediğiniz renkte ipleri karışık halde geçirin ve şeklinizi ortaya çıkarın. İşte duvar süsünüz hazır 😊

çivili ip örgü
çivili ip örgü

Çalışma Masanız İçin Dondurma Çubuğundan Kalemlik Yapımı

Çalışma odası dekorasyonu ve ofis dekorasyonu için kendi imzanızın olduğu bir ürün şıklık katsın isterseniz size sevimli bir önerimiz var. İstediğiniz ebatta kalemlik yaparak kullanmanız mümkün. Dondurma çubuklarını istediğiniz büyüklükte üst üste silikonla yapıştırabilirsiniz. İç kısmına renkli kumaşlar yapıştırarak daha renkli ve şık bir hale getirmeniz de mümkün.

Dondurma Çubuğundan Kalemlik
Dondurma Çubuğundan Kalemlik
Dondurma Çubuğundan Kalemlik

Bambu Çubuklarından Dekoratif Saksı Yapımı

Bu bambu çubukları ne işe yarar diye soranınız vardır mutlaka 😊 Bu çubuklar bu defa dekoratif bir saksı olacak. Sıra sıra farklı uzunluklarda birleştirdiğiniz bu çubukları rulo haline getirin ve birleştirin. Sonrasında etrafını istediğiniz gibi süslemeniz mümkün.

Dekoratif Saksı
Dekoratif Saksı

Kavanozdan Saklama Kabı Yapımı

Kendin yap projeleri için karşımıza en sık çıkan eşya cam kavanozlar. Neredeyse her çeşit ürün haline gelebilen cam kavanozlar özellikle tezgah üstü saklama kabı olarak oldukça şık bir tasarım olmaz mı?  Tek yapmanız gereken cam boyası ile camı istediğiniz renge boyamanız. Üzerine ister kalp ister çiçek yapın sonrasında da ortasında ismini yazın. İşte tezgah üzerinde şık bir kavanoz setiniz hazır. Elinize sağlık 😊

Kavanozdan Saklama Kabı
Kavanozdan Saklama Kabı
Kavanozdan Saklama Kabı

Gazoz Şişesinden Mumluk Yapımı

Kendin yap projeleri içinde en ilgi gören modeller arasında şamdanlar gelir. Kim derdi ki atılacak gazoz şişeleri şamdan olur diye? Yaptık oldu! Cam boyası ile istediğiniz renge boyadıktan sonra yine istediğiniz şekli verdiğiniz şamdanlar ev dekorasyonu için kendi emeğiniz ile hazırladığınız en güzel örnekler.

Gazoz Şişesinden Mumluk

Yoğurt Kovasından Saksı Yapımı

Evinde çiçek bakmayı sevenler için saksı modelleri önemlidir. Peki evinizde atacağınız bir yoğurt kovasını saksı yapmaya ne dersiniz? Yapmanız gereken ilk iş yoğurt kovasının ağız kısmını düz şekilde kesin. Akrilik boya ile istediğiniz renge boyayın. Sonrasında ahşap çubukları silikonla birleştirerek ayak yapın ve saksıyı yerine oturtun. Evinizin en güzel köşesinde salon dekorasyonu için şık bir tasarım olacak saksınız hazır.

Yoğurt Kovasından Saksı

Eski Elekten Mutfak Rafı

Mutfak dekorasyonu için aslında en çok istenen hem dekorasyona renk versin hem de iş görsündür. Bu konuda en pratik çözüm eski elekleri değerlendirmek olacaktır. Basit şekilde ince mukavvaları ölçüye uygun şekilde keserek elek içine raf olarak yerleştirin ve eleği duvara asın. Sizce de mükemmel bir raf modeli değil mi?

Elekten Mutfak Rafı

Tahtadan Basit Kitaplık Yapımı- Rahle

Evinizde kendin yap projeleri içerisinde kendi emeğinizle yapabileceğiniz en şık ve modern işlerden birisi küçük kitaplık yapımıdır. Üstelik bu kitaplığı çalışma odası dekorasyonu ve salon dekorasyonu için en renkli ürün olarak kullanmanız mümkün. Peki nasıl mı? Tek yapmanız gereken, iki adet tahtayı tam ortadan aynı ölçülerde kesmek. Sonrasında tahtaları istediğiniz renge boyayın ve birbirine iç içe geçirin. İşte modern ayak ucu kitaplığınız hazır.

Basit Kitaplık Yapımı

Tabaklardan Duvar Süsü Yapımı

Duvar dekorasyonları eviniz ya da ofisiniz için çok önemlidir. Ben kendi alanımı baştan kendi elimle tasarlarım diyenlerdenseniz en güzel duvar dekorasyonu için renkli bir seçeneğiniz var. Büyük boy küçük boy renkli tabakları ters çevirin ve silikon ile büyük boy çengelli iğneye ağzı silikona gelecek şekilde yapıştırın. Duvarda istediğiniz aralıkta çiviler çakarak tabakları duvara asın. Emin olabilirsiniz ki bu renkleri duvar dekorasyon çalışmanız her misafirinizin dikkatini çekecektir.

Tabaklardan Duvar Süsü
Tabaklardan Duvar Süsü

Koltuk Kolu için Ahşap Bardak Tutacağı

Evinizde kendi uğraşlarınız ile yapacağınız bir diğer çalışma bardak tutacağıdır. Özellikle oturduğu yerde bilgisayar ile uğraşan, telefonu ile oynayan, film izleyen herkesin bir şeyler içerken yaşadığı sorunun çıkış adresi olan bir çalışmadır. Bardağımı nereye koysam diye düşünmekten sıkıldım diyenler için kendin yap projeleri içerisinde A kalite bir buluş olduğu da açıktır. Üstelik çok basit şekilde yapılan bu tutacak için öncelikle koltuk kolunuzun kalınlık ölçüsünü alın. Tahtaları bu şekilde uygun ölçülerde kesin ve üst tahtayı ortadan bir bardak genişliğinde delin. Sonrasında bu tahta parçalarını birleştirin ve koltuk koluna yerleştirin. İşlem bu kadar 😊

Ahşap Bardak Tutacağı

Ekmek Tahtasından Raf Yapımı

Evinizde eski ekmek tahtası var ve atacaksınız… Atmayın! Çünkü o artık bir duvar süsü 😊 tahtanızı hemen köşelerden eşit uzaklıklarda delin içerisinden uygun uzunlukta ip geçirin ve duvara asın. Bu rafı ister çiçeklik yapın isterseniz havluluk yapın.

Ekmek Tahtasından Raf

Eski Paletlerden Konsol Olursa!

Eski paletler de ne işe yararmış sorusu artık literatürden kalkacak gibi görünüyor. Çünkü son dönemlerde kendin yap projeleri içerisinde en çok kullanılan eşya eski paletler. Salon dekorasyonları için her daim spor ve değişik tasarımlar aranır durur. İşte bu arayışa artık son. İki tane eski paleti zımparaladıktan sonra istediğiniz renk ile boyayın ve birbirine dönük olacak şekilde tutkal ile yapıştırın. Dikey olacak şekilde üst kısma tahta ya da mukavva yerleştirin. Konsolunuz hazır 😊

Eski Paletlerden Konsol
Eski Paletlerden Konsol

Tekerlekten Saksı Yapımı

Kenarda duran işe yaramaz eski tekerlekler var ve ne yapacağına karar veremediyseniz bir de saksı yapmayı düşünün. Kendin yap projeleri içerisinde belki de en keyifli görüntüyü ortaya çıkaran bahçe dekorasyonu için şıklık yaratan bir çalışma olduğunu unutmayın.

Tekerlekten Saksı Yapımı

Salça Kutusundan Baharatlık Yapımı

Salça kutuları elimizin altında en çok bulunan fazlalıklardandır. Ancak bu defa çöpe atmayın. Güzelce dış kısmına dekoratif bezle süsleyin ve hasır iplerle istediğiniz şekli verin. Kartona da aynı şekilde verdiğiniz desen ile baharatlık setiniz hazır!

Salça Kutusundan Baharatlık

Eski Askıdan Cepli Mutfak Askısı Yapımı

Eski ahşap askılar her zaman evlerde gereksiz yer kaplar. Peki ne yapsak da bu askıları kullansak, cevap basit! Bu askılar artık elbise değil Mutfakta elinizin altında lazım olacak çakmak, kibrit gibi ufak parçaları taşıyacak. Sizce de iyi fikir değil mi?

Mutfak Askısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir önceki yazımız olan Beton Saksı Tasarımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478