Ana Sayfa Genel Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Renk uyumu koltuk döşeme renkleri seçiminde önemli bir noktadır. Çünkü eviniz ne kadar zevkle döşenmiş olursa olsun uyumlu renklerle donanmamışsa estetik bir görüntü vermez. Peki, ev dekorasyonunda koltuk takımı renk uyumu yakalayabilmek için neler bilmeliyiz?

Koltuk Takımı Renk Uyumu
Koltuk Takımı Renk Uyumu

Koltuk Neyle Uyum?

Koltuklarımızın evdeki hangi eşyalarımızla uyum içerisinde olmasını istiyoruz? Tabi ki odadaki diğer en temel mobilya parçalarıyla.

Dolayısıyla koltuk takımı renk uyumu için dikkat etmemiz gereken diğer uyum unsurları şunlardır:

  • Koltuk ve sandalye renk uyumu
  • Perde ve koltuk renk uyumu
  • Koltuk halı renk uyumu
  • Koltuk renkleri uyumu

Bu üç parçanın önemli olmasının nedeni her odada koltukla bir arada bulunuyor oluşlarıdır. Burada sandalyeleri eğer varsa yemek masası sandalyesi, yoksa bir berjer olarak da düşünebilirsiniz.

Sandalye Halı ve Perdelerle Renk Uyumu

Koltuk ve sandalye renk uyumu söz konusu olduğunda masa sandalyeleri koltukları aynı renklerle kullanmayı tercih eden vardır. Ancak aynı renklerin farklı tonları da açıklı koyulu olacak şekilde sıklıkla tercih edilir. Perde koltuk renk uyumu ise aynı tonlarda olabildiği gibi birbiri ile uyumlu renkler de tercih edilebilir. Halı koltuk renk uyumunda ise aşağıdan yukarı açılan renkler evde doğan bir görünün sağlamaktadır. Dolaysıyla odada kullanılan renklerin en koyusu halı için düşünülebilir.

koltuk ve sandalye renk uyumu
Koltuk ve Sandalye Renk Uyumu

Renk Seçiminde Nelere Dikkat Edelim?

Sıra geldi koltuk döşeme renk kombinleri seçmeye. Ancak odanız ya da eviniz için renk seçimi yapmadan önce akılda bulunması gereken bazı önemli noktaları da hatırlatmadan geçmeyelim:

  • Açık renk tonları her zaman evi daha aydınlık ve geniş gösterir.
  • Koltuk döşemelerinde renk uyumu sağlamak için doğadan ilham alınabilir.
  • Ana mobilyaların renkleriyle zıtlık oluşturacak renkler dekorasyon unsurları olabilir.
  • Aynı rengin farklı tonları kullanılarak da koltuk döşemelerinde renk uyumu sağlanabilir.

Bu küçük ipuçları koltuk renk kombinasyonları seçilmeden önce aklımızın bir köşesinde dursun. Peki, neye göre seçelim diyorsanız size verecek cevabımız tabi ki zevkinize göre olacaktır.

perde koltuk renk uyumu
perde koltuk renk uyumu

Zevkinize Göre Seçin

Renk uyumu koltuk döşeme renkleri için elbette çok önemli. Ancak bunun kadar önemli bir nokta da bu seçimin zevkimize uygun olması. Dolayısıyla koltuk döşeme renk kombinleri seçerken öncelikle kişisel tercihimize uygun olmasını düşünmeliyiz. En uyumlu koltuk renkleri dahi seçilse eğer bu seçimden ve bu renklerden zevk almıyorsak eşyaları da keyifle kullanmamız mümkün olmaz. Kuşkusuz herkesin kendine ait bir tarzı, kişisel beğenileri vardır. Burada önemli olan bizim sadece uyum değil, bizim onu beğenip beğenmediğimizdir.

Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?
koltuk takımı renk kombinleri

Peki ya Moda?

Koltuk renk kombinasyonları yılın moda renklerine göre seçilebilir elbette. Ancak uyum için illa modaya ihtiyacımız yok. En uyumlu koltuk renkleri modası hiç geçmeyen klasik renklerle de yakalanabilir. Söz gelimi kahve tonları her eve yakışır. Pastel sarılar, yeşiller her evde dinlendirici bir hava katar. Dolayısıyla moda esasen sizin seçiminizdir.

Yatak odası dekorasyonunuza fon perdelerle ekleyerek güzel görünüm elde edebilirsiniz. Koyu renkler koltuk takımınızın görünüşünü harika yapacaktır. Ev dekorasyonu için uygun perde arıyorsanız renk olarak açık griye geçen dekorasyonlar seçebilirsiniz. Ayrıca bu rengi salon dekorasyonu için oturma odalarına ve oturma odası için tasarlayabilirsiniz.

koltuk renkleri nasıl olmalı
koltuk renkleri nasıl olmalı
koltuk renkleri uyumu
koltuk renkleri uyumu
koltuk renk kombinleri
koltuk renk kombinleri
mobilyalarda renk uyumu nasıl olmalı
mobilyalarda renk uyumu nasıl olmalı
salon koltukları ne renk olmalı
salon koltukları ne renk olmalı

Perde Koltuk Renk Uyumu

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Koltuk ve perde dekorasyonu yaparken perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.

İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.Ayrıca koltuk perde uyumuna dikkat edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.

Mobilya Renk Uyumu İpuçları

mobilya ve perde uyumu nasıl olmalı 2020
halı ve perde uyumu nasıl olmalı

Koltuk rengine göre perde seçimi yaperken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Koltuk Döşeme Renk Uyumu

Fon perde ve mobilya uyumu dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur. Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Daha fazla içerik için koltuk renk uyumları, koltuk takımı renk uyumları, mobilyada renk uyumu modelleri hakkında yorum yazabilirsiniz.

Aslı Kozan
Ev dekorasyonunu ve işyeri dekorasyonu konularında güncel bilgiler paylaşmaktayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz